Ukida se JP "Nuklearni objekti Srbije"?
Oni navode da će najavljeno osnivanje Zavoda za nuklearnu sigurnost i bezbednost koji će biti njihov naslednik uneti dodatnu "zbrku" u poslovanju Instituta "Vinča".
V.d. direktora NOS Jagoš Raičević kaže za Danas da ne razume hitnost postupka kojim se predlog izmene zakona već našao u skupštinskoj proceduri, kao ni zašto se umesto preduzeća u kojem rade naučnici osniva Zavod.
On podseća da se Institut za nuklearne nauke "Vinča" podelio na dva dela osnivanjem JP NOS, 2009. godine, što je dodatno zakomplikovalo posao, jer nadležnosti nisu do kraja podeljene i razjašnjene.
- Mnogi naučnici prešli su iz Instituta "Vinča" u tada osnovano javno preduzeće. Briga oko reaktora u kojem ima nuklearnog materijala, kao i oko nuklearnih skladišta, spala je u nadležnost NOS. Novo skladište za radioaktivni otpad, Hangar 3, ima sve dozvole i potpuno je spremno za otvaranje, ali zbog komplikovanih papiroloških procedura između ministarstava, Vinče i NOS, nikako da počne sa radom - ukazuje Raičević. On nema objašnjenje zašto nove vlasti žele da ukinu NOS i umesto njega osnuju zavod, što bi, prema njegovim rečima, dodatno zakomplikovalo procedure i poslovanje.
- Kako koja vlast dođe, deluje kao "izgubljena u prevodu". Problem sa predloženim izmenama Zakona o zaštiti od junizujućeg zračenja nije samo činjenica da je donet na brzinu, bez konsultacije struke, već da ga je predložilo Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine, koje nije nadležno - ukazuje Raičević.
On objašnjava da prema Zakonu o ministarstvima, Ministarstvo energetike nije nadležno za oblast nuklearne sigurnosti i upravljanje radioaktivnim otpadom, već je to Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, "te ovaj Predlog zakona ne može biti validan bez izmene Zakona o ministarstvima".
Komentari 1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar