Vojvođanski mlekari iz očaja poklanjali mleko

U Subotici, Bačkoj Topoli, Kanjiži, Senti i Adi u četvrtak su održani protesti nezadovoljnih proizvođača mleka, koji negoduju jer se u njihovim mestima masovno zatvaraju otkupna mesta.
U gotovo svim mestima na severu Bačke - Subotici, Bačkoj Topoli, Kanjiži, Senti i Adi u četvrtak su održani protesti nezadovoljnih proizvođača mleka, koji negoduju jer se u njihovim mestima masovno zatvaraju otkupna mesta.

Pod sloganom "Bolje deliti, nego prosipati" mlekari su prolaznicima delili sveže, domaće mleko, jer po zatvaranju otkupnih mesta oni više nemaju kome da prodaju ono što proizvedu.

Više od 30 nezadovoljnih mlekara okupilo se ispred Zelene fontane u Subotici, toliko ih je bilo i u centru Bačke Topole i drugim mestima. "Zatvaraju jedno po jedno otkupno mesto, a niko ne daje nikakvo objašnjenje zbog čega se to dešava. Naša grla su umatičena, redovno vršimo kontrolu i dosad je uvek bilo dobrog kvaliteta. Nekome očigledno nije u cilju da se koristi domaći proizvod", priča Suzana Čajkaš iz Bajmoka.

Poljoprivrednici su nezadovoljni i visinom otkupne cene, koja je sada od 28 do 31 dinar, a po njihovom mišljenju bi realno trebalo da bude bar 45 dinara. "Doneo sam 15 litara mleka da ljudi probaju i vide razliku između domaćeg i onog iz prodavnice. Dnevno proizvedem 250 litara, koje delim poznanicima, pravim sir, a ono što ostane slijem u septičku jamu. Ne mogu opisati taj osećaj kada plod svog rada bacate jer on nikome ne treba", kaže Zoltan Lukač.

I drugi mlekari tvrde da država umesto da ih podrži, pravi od njih socijalne slučajeve. "Spasavaju čeličanu u kojoj je 5.000 ljudi, a za nas niko ne haje, iako je nas mnogo više. Život smo posvetili ovom poslu, možemo sve rasprodati i uzeti socijalni program i šta smo onda postigli", dodaje Josip Vojnić, jedan od pogođenih ogromnim uvozom mleka iz zemalja EU po najnižim cenama.

Prema rečima predsednika skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marjana Rističevića, sada dnevno imamo višak od oko 200.000 litara mleka. U Ministarstvu poljoprivrede ranije su obećali da će otkupiti višak, koji će biti prerađen u mleko u prahu, i to u iznosu od 500 miliona dinara. Međutim, od tog obećanja ministarke poljoprivrede nije bilo ništa.

Proizvođače mleka na jugoistoku Srbije snašla je ista sudbina kao i vojvođanske i šumadijske mlekare. Poslednjih dana suočili su se sa otkazima otkupa i daljim padom cena. Otkupljivači mleka prvo su prestali da otkupljuju od malih proizvođača, čime ih samo guraju u propast.

  • 02.06.2015 11:26
    Ima li očajnih dojilja za moga kuma?
  • Loki

    01.06.2015 09:07
    Ta afera sa aflatoksinom je izazvana namerno, a ne neznanjem, neko je hteo da zaradi i na tome, desetine hiljada tona zarazenog kukuruza je pustio u promet.

    Izazvana je pohlepom SNS-a
  • 29.05.2015 17:08
    inace bez mleka moze ali...
    Ne moze se bez mesa,hleba i povrca/voca. Mleko je tek na kraju po vaznosti jer ako ovo prethodno postoji onda je samo dodatak a ako ne postoji onda treba... A valjda je lakse meso proizvoditi nego mleko?! Tako da dajte mleko to teladima pa vise tovite goveda radi mesa...valjda je tako i prirodnije da zivotinje piju zivotinjsko mleko, a vi dobijete meso?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

SVM samostalno na lokalne izbore u Vojvodini

Savez vojvođanskih Mađara (SVM) na predstojeće lokalne izbore u vojvođanskim opštinama i gradovima izlazi samostalno kao i u prethodnih 17 godina, saopštio je predsednik SVM Balint Pastor.