Šabić: Sraman odnos državnih organa prema tretmanu radnika na gradilištu Linglonga
Advokat Rodoljub Šabić ocenio je kao "bukvalno sraman" odnos nadležnih prema "očiglednom višestruko nezakonitom i krajnje nehumanom tretmanu radnika od strane poslodavaca" na gradilištu Linglonga.
Šabić, koji je i predsednik Civilnog odbora za zaštitu branitelja ljudskih prava i uzbunjivača, u pisanoj izjavi je ukazao da je takav tretman tih radnika "skoro ropski".
On je naveo da je dužnost državnih organa da na takve stvari reaguju, te ukazao da oni imaju obavezu da obezbede primenu domaćih zakona na celoj teritoriji Srbije.
Prema njegovim rečima, nedopustivio je da "zatvaraju oči" nad kršenjem zakona i da imaju "servilan odnos" prema bilo kom stranom investitoru.
"Uznemiravajuće je da se prećutno toleriše nastojanje da se, nakon što su informacije o kršenju ljudskih prava i zakona dospele u javnost, stvar pokuša zataškati tako što će privatna obezbeđenja u famoznim crnim džipovima sprečavati radnike da govore, a medije da kontaktiraju radnike i izveštavaju o situaciji", rekao je on.
Šabić smatra i da "činjenice, sa kojima je javnost već upoznata, nesporno ukazuju na višestruko kršenje propisa o radu što, kako je naveo, "kao minimalno normalnu reakciju podrazumeva neodložnu intervenciju Ministarstva za rad i zapošljavanje, odnosno Insprektorata za rad".
On je naveo i da je "odavno bilo neophodno" da se sprovede ozbiljan nadzor, preduzmu odgovarajuće mere i o svemu obavesti javnost.
"Ali činjenice daju i više nego dovoljno osnova i za intervenciju javnog tužilaštva koja je uprkos tome takođe izostala", rekao je Šabić.
Upozorio je na moguće posledice izostanka reakcije nadležnih.
"Ako se reakcije nadležnih svedu na samo formalne, a prave, adekvatne reakcije i dalje izostanu, što je verovatno, biće to dodatni doprinos i daljem urušavanju pravnog poretka Srbije i daljem srozavanju njenog međunarodnog ugleda", rekao je on.
Nekoliko nevladih organizacija iz Zrenjanina upoznalo je javnost sa time da radnici žive u nehumanim uslovima, a posle informacija o tome u medijima, radnike su posetili predstavnici udruženja A11 - Inicijativa za ekonomska i socijalna prava i ASTRA - Akcija protiv trgovine ljudima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Subotički poljoprivrednici traže hitan sastanak sa gradskom upravom: Najavljuju proteste
17.06.2026.•
4
Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice zatražilo je danas od nadležnih institucija da u roku od 24 časa predlože termin za sastanak sa njihovim predstavnicima povodom velikih šteta nastalih usled nevremena.
Zrenjanin na dnu po kupovnoj moći stanovnika: Gde je još potrošačka korpa veća od zarade?
17.06.2026.•
4
Zrenjanin se početkom ove godine našao na dnu liste gradova u Srbiji po kupovnoj moći stanovnika.
Menja se režim saobraćaja od Beške do Novih Banovaca
17.06.2026.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen od četvrtka, 18. juna na deonici od Beške do Novih Banovaca.
Počinje obnova vile Dominus na Paliću, iza nje će biti izgrađen hotel
17.06.2026.•
3
Pošto je vila "Regina" srušena prošle godine i na njenom mestu niče hotel, još jedan objekat u zaštićenoj zoni Palića ulazi u proces transformacije - vila "Dominus" biće obnovljena.
Sud poništio odluku Politehničke škole u Subotici da je profesor tehnološki višak
17.06.2026.•
2
Osnovni sud u Subotici je prvostepenom presudom poništio rešenje Politehničke škole kojim je bivši direktor te ustanove i profesor geografije Iso Planić proglašen tehnološkim viškom.
Jedna majka iz Bečeja prekinula štrajk glađu ispred opštine, druga nastavlja
17.06.2026.•
4
Majka deteta sa poteškoćama u razvoju Iva Hromiš prekinula je štrajk glađu, koji je počela zajedno sa Kristinom Demeter Filipčev zbog odbijanja opštine Bečej da refundira troškove prevoza njihove dece do škole.
Obijao kuće i krao novac, nakit i tehniku: Uhapšen Pančevac
16.06.2026.•
2
Tridesetsedmogodišnji M.S. iz Pančeva uhapšen je zbog obijanja stanova, krađa i držanja opojnih droga.
Ambulante u više naselja u Bačkoj Topoli ne rade do daljeg "zbog iznenadnih bolovanja i godišnjih"
16.06.2026.•
9
Dom zdravlja "Dr Janoš Hadži" u Bačkoj Topoli saopštio je da od srede, 17. juna do daljeg neće raditi zdravstvene ambulante u više naselja kao i II ambulanta u gradu.
Policija će narednih dana izvoditi bojevo gađanje u krugu zatvora u Sremskoj Mitrovici
16.06.2026.•
2
Policija u Sremskoj Mitrovici izvodiće u narednih deset dana bojevo gađanje na strelištu u krugu zatvora u tom gradu, saopšteno je danas.
Skup podrške majkama koje štrajkuju glađu ispred zgrade bečejske opštine
16.06.2026.•
4
Skup podrške Kristini Demeter Filipčev i Ivi Hromiš, majkama koje štrajkuju glađu, održaće se ispred zgrade Opštine Bečej.
Ministarstvo: Nevreme nanelo štetu u okolini Bačke Topole i Bačke Palanke, ispaljeno 677 protivgradnih raketa
16.06.2026.•
9
Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo da će o posledicama štete od nevremena moći da govori tek kada nadležne službe obiđu teren.
Saradnja zrenjaninskog i vršačkog pozorišta
15.06.2026.•
0
Narodno pozorište "Toša Jovanović" u Zrenjaninu i Narodno pozorište "Sterija" u Vršcu potpisali su protokol o saradnji.
Novi Bečej: Vozio bicikl sa 3,25 promila alkohola u krvi
15.06.2026.•
2
Saobraćajna policija je proteklog vikenda u opštini Novi Bečej zadržala biciklistu (40) sa 3,25 promila alkohola, a na području opštine Žitište vozača bicikla (53) koji je imao 2,02 promila alkohola u organizmu.
Krivična prijava protiv maloletnika: U Vrbasu ukrao motocikl, dva bicikla i bušilicu
15.06.2026.•
2
Policija u Vrbasu podneće krivičnu prijavu protiv četrnaestogodišnjaka iz ovog mesta zbog dve krađe i jedne teške krađe.
Naprednjački baner na zaštićenom spomeniku kulture u Sremskoj Mitrovici
15.06.2026.•
6
Na fasadi Žitnog magacina na Savi u Sremskoj Mitrovici, objekta koji je zakonom zaštićen kao spomenik kulture od velikog značaja, postavljen je stranački baner Srpske napredne stranke sa natpisom "Srbija pobeđuje".
Sombor: Nastavlja se izgradnja na Vencu, kulturno dobro u opasnosti
15.06.2026.•
1
Više udruženja građana oglasilo se povodom rušenja objekata u Somboru, na Vencu vojvode Živojina Mišića.
Menja se režim saobraćaja od petlje Bačka Topola do petlje Kovilj i u zoni čeone naplatne stanice Subotica
15.06.2026.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen u utorak, 16. juna na deonicama od petlje Bačka Topola do petlje Kovilj, kao i u zoni čeone naplatne stanice Subotica.
Zrenjanin prodao zemljište na Bledu, nepoznato za koji iznos
15.06.2026.•
7
Skupština grada je usvojila odluku kojom se pravobranilac Goran Rakić ovlašćuje da zaključi Ugovor o otuđenju neizgrađenog građevinskog zemljišta u javnoj svojini grada Zrenjanina, koje se nalazi na Bledu.
Dve majke dece sa teškoćama u razvoju iz Bečeja započele štrajk glađu
15.06.2026.•
3
Novinarka portala Bečejski mozaik Kristina Demeter Filipčev i odbornica odborničke grupe "Samo lokalno" Iva Hromiš, obe majke dece sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom, stupile su u štrajk glađu u Bečeju.
VIDEO: Nevreme stiglo u Vojvodinu
14.06.2026.•
7
Najavljeni plјuskovi, sa grmlјavinom, gradom i olujnim vetrom, zahvatili su Vojvodinu.
Dve majke u Bečeju u ponedeljak stupaju u štrajk glađu
14.06.2026.•
6
Dve majke dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, Iva Hromiš i Kristina Demeter Filipčev, najavile su da će, u Bečeju, u ponedeljak, od 9 sati, započeti štrajk glađu.
Komentari 4
Advokat Ulemek
Marko stankov
pawlle
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar