U Srbiji na jednog lekara ide 350 pacijenata: Najgora situacija u Sremu

U Srbiji na jednog lekara ide oko 350 pacijenata, kažu najnoviji podaci koje je ove godine objavio Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".
U Srbiji na jednog lekara ide 350 pacijenata: Najgora situacija u Sremu
Foto: Pixabay
Prema podacima "Batuta", koje je objavio i Republički zavod za statistiku (RZS) u svom Statističkom godišnjaku za 2023. godinu, u Srbiji trenutno radi 20.186 lekara, 1.533 stomatologa i 1.395 farmaceuta, prenosi Danas.
Broj stanovnika na jednog lekara iznosi 339, dok na jednu bolničku postelju ide čak 160 pacijenata.
 
Kako govore podaci RZS-a, broj pacijenata na jednog lekara uopšte se nije smanjio u periodu od 2012. do 2021. godine. već ostao gotovo identičan i konstantno se kretao oko brojke od 350.
 
Dr Rade Panić, anesteziolog i doskorašnji predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, kaže za Danas da ovakvi podaci postoje kako bi se videlo kako Srbija stoji u poređenju sa Evropskom unijom kada je u pitanju broj pacijenata na jednog lekara.
U državama Evropske unije, prema podacima Eurostata, u proseku radi 350 lekara na 100.000 stanovnika, što znači da u EU na jednog lekara dolazi oko 250 potencijalnih pacijenata što je za 100 manje nego u Srbiji.
 
Prema podacima Instituta "Batut" iz 2022. godine, u Srbiji je najviše lekara na 100.000 stanovnika u Nišavskom okrugu (470), zatim u Šumadijskom (387) i na teritoriji Beograda (366).
 
Najmanje lekara na 100.000 stanovnika ima u Sremu i to samo 195, zatim u Mačvi (225) i u Rasinskom okrugu (234).
 
"Značajan je nedostak lekara bez obzira na zapošljavanja koja su bila, a i ta zaposlenja su vrlo sporna zato što ucenjuju kolege dok prođu izbori pa da im se onda potpišu ugovori za stalno, pitanje je šta će tu biti", kaže Panić za Danas.
 
On kaže kako je besmisleno graditi i otvarati nove bolnice ako nemamo kadrove koji će tamo raditi.
 
"Slušamo stalno kako se prave nove bolnice, kako se opremaju, diskutabilna je ta priča, ali prvo i osnovno pitanje koje se postavlja jeste a ko će tu da radi?", zaključuje dr Panić.
 
U oktobru ove godine ministarka zdravlja Danica Grujičić je uručila ugovore o radu za 100 najboljih diplomaca medicinskih fakulteta pet državnih univerziteta u Srbiji.
Ovi diplomci su zaposleni u okviru Programa zapošljavanja dipolomaca medicinskih fakulteta 100 najboljih.
 
Na sajtu Ministarstva zdravlja stoji da je zahvaljujući ovom programu od 2018. godine pa do danas u Srbiji zaposleno 911 doktora, međutim, podaci Batuta kažu da se broj lekara u Srbiji u odnosu za 2018. povećao za 247.
  • Dr

    17.12.2023 18:18
    lekari su u čabru
    Situacija je još gora nego što je prikazuje statistika, jer Srbija ima veći procenat starog stanovništva nego bilo koja zemlja u Evropi. Pošto sa starošću dolaze bolesti, mereno na 100000 stanovnika kako se to obično radi,mi imamo više obolelih od određenih bolesti, a samim tim i veću potrebu za lekarima. Lekari u Srbiji su preopterećeni poslom i tokom dana pregledaju više pacijenata nego njihove kolege u Švedskoj, pa je jasno zašto naši lekari idu tamo da žive i rade.Ministarka zdravlja je propisala minimum pregleda i intervencija koji lekari treba da obave da bi zaradili platu. Bilo bi dobro i da propiše maksimalne norme preko kojih se ne sme ići jer se tako ugrožava zdravlje i lekara i bolesnika. I, naravno, da se na osnovu nekih realnih normi planira broj lekara i njihovo zapošljavanje.
  • BoeserWolf

    13.12.2023 14:17
    @021
    Za to ne postoje pravni okviri trenutno. Nije lepo da ljude uslovljavas da te lece 8 godina, ako za to nisi nista dao. Kad studentima Ministarstvo zdravlja obezbedi smeštaj, hranu, odeću, opremu, školarinu i jos mnogo toga sto kadeti dobijaju na akademiji, onda ce moci da postavljaju ovakve uslove. Uostalom kadeti potpisuju ugovor na početku školovanja ako se ne varam. Takodje vraćaju pare akademiji u slucaju prekida školovanje.
    Kadet praktično otplaćuje studentski kredit.

    Sta to tačno student medicine dobija od drzave, umete da navedete primer neki? Evo ja nisam studirao medicinu, ali državi sam uvek davao, nikad nisam dobijao nesto.

    Sa vašim stavom, daj da upravljam ljudskim životima besplatno, niste ni zaslužili bolje od AV.
  • pajo patak

    13.12.2023 14:13
    ima logike:
    pošto na celu srbiju ide jedna dana.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina