Da li ste pasivno-agresivni?

Pasivno-agresivno ponašanje praćeno je odugovlačenjem, tvrdoglavošću, mrzovoljnošću i neefikasnošću i ustvari je nesposobnost da se ljutnja i frustracija izraze na zdrav način.
Pasivno-agresivno ponašanje praćeno je odugovlačenjem, tvrdoglavošću, mrzovoljnošću i neefikasnošću i ustvari je nesposobnost da se ljutnja i frustracija izraze na zdrav način.

Pasivna agresivnost u srži ima sabotažu i emotivni protest: ovakve osobe svoju ljutnju uvek prebacuju na druge, tako da oni nikad nisu otvoreno ljuti i agresivni, već svojim ponašanjem čine da se okolina oseća iritirano i napadnuto.

Osećanja pasivno-agresivne osobe su toliko suzbijena i ugušena da ona ni sama ne može uvideti da je ljuta, a ove osobe često misle da ih drugi ne razumeju i da se ophode loše prema njima.

Dobra vest - ljudi po prirodi nisu pasivno-agresivni i ne rađaju se takvi. U pitanju su usvojeni obrasci koji se "nauče" vremenom, ali na svu sreću, oni se mogu promeniti radom na sebi i razvijanjem veština emocionalne inteligencije.

U nastavku pročitajte koje su to osobine pasivno-agresivnih osoba.

- Izbegavate da govorite otvoreno, iskreno i smireno o svojim emocijama. Govorite "ne" kad mislite "da" i obrnuto, a onda puštate da vaše reakcije govore same za sebe, stvarajući nesklad, čime zbunjujete ljude oko vas.

- Delujete kao ljubazna i prijatna osoba, a ustvari ste ljuti, zavidni i puni negativne energije.

- Plašite se toga da budete sami i zavisni od nekoga. Ovo je slučaj "Mrzim te, ne ostavljaj me". Izbegavate direktnu komunikaciju jer se plašite odbijanja. Često odbijate od sebe ljude jer želite da  ostavite utisak da vam ne trebaju i da možete bez njih. U isto vreme, želite da ih kontrolišete jer se plašite da ostanete sami.

- Žalite se na to da vas drugi ne tretiraju s poštovanjem, a umesto da preuzmete odgovornost za svoje greške (jer svako ih ima), radije glumite žrtvu.

- Odlažeteobaveze i zadatke, posebno one koji se odnose na druge. Jedan od načina na koje kontrolišete druge ljude jeste da ih naterate da čekaju. Imate dosta izgovora zašto niste stigli da uradite neki zadatak. Ovaj način ponašanja može uništiti veze, prijateljstva i poslovne odnose. I opet, niste vi krivi, jer vas drugi ne tretiraju fer.

- Niste u stanju da date direktan odgovor. Još jedan od načina da kontrolišete druge ljude jeste da im šaljete mešane signale, zbog čega je druga osoba potpuno zbunjena jer ne zna šta mislite, osećate i planirate. Na kraju, krivite njih jer nisu "naslutili" šta stvarno želite.

- Durite se i povlačite u sebe. Žalite se na to da drugima nedostaje empatije i saosjćanja za vaše probleme. Pasivno-agresivne žene često koriste ćutanje kao znak ljutnje i nezadovoljstva. Pasivno-agresivni muškarci će odmahnuti glavom i otići, radije nego da razgovaraju. Obe reakcije kažu: "Ti jadna, zbunjena osobo, s tobom ne vredi pričati".

- Stalni osećaj niže vrednosti nadoknađujete superiornošću, prezirom i neprijateljskom pasivnošću. Pasivno-agresivne osobe su u suštini vrlo nesigurne u sebe. Izmišljaju priče, izgovore, laži i savršenu sliku o sebi kako niko ne bi saznao da su ustvari nekompetentni, nesavršeni, zavisni i jednostavno – ljudi.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti