Limenkama piva greje stan

Kako se zimske temperature sve više spuštaju, profesor matematike i informatike Darko Milićević iz Paraćina našao je način da zagreje svoj dom koristeći prazne limenke piva.
Tridesetdevetogodišnji Darko je pomoću praznih limenki piva napravio solarni panel koji će mu uštedeti 700 evra godišnje, a u projekat je investirao samo 70 evra.
 
Britanski "Dejli mejl" piše o izumu srpskog profesora navodeći da je to ušteda u vrednosti dve prosečne plate u Srbiji.
 
“Razmišljao sam kako da napravim sopstveno grejanje za džabe, posebno zato što svi za vreme ekonomske krize želimo da živimo lakše. Onda sam shvatio da mogu da upotrebim prazne limenke piva. Svakako pijem pivo i bilo je zabavno izmisliti nešto inovativno", priča profesor Darko za Dejli mejl.
 
Uz pomoć 44 limenke, Milićević je konstruisao solarnu ploču, ređajući limenke jednu na drugu pre nego što ih je izolovao farbajući ih u crno. "Sistem je sličan kao na većini solarnih ploča. Postavio sam panel na južni deo kuće. Sunce greje vazduh u limenkama, a topli vazduh iz limenki nastavlja u kuću. Najskuplji deo je bio pleksiglas koji treba da štiti ploču“, priča on.
 
On kaže da je tokom novogodišnje noći kada je temperatura u Paraćinu bila -5 stepeni, njegova solarna ploča zagrejala vodu u bojleru na čak 52 stepena.
 
Ipak, postoji caka. "Ako uopšte nema sunca, onda ne radi. Ali čak i kada su temperature napolju jako niske i ima barem malo sunca, radi“, kaže on.
 
Autor: B92
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Teodosije III

    10.01.2016 08:18
    Tehnologija postoji odavno. Na Youtube ima tutorijala starih vise godina kako napraviti ovaj panel. Ja imam 500 konzervi koje cekaju 5 godina da ga napravim, pa kad stigne na red.
  • pera ložač

    10.01.2016 00:23
    ????
    On kaže da je tokom novogodišnje noći kada je temperatura u Paraćinu bila -5 stepeni, njegova solarna ploča zagrejala vodu u bojleru na čak 52 stepena.


    "ako nema sunca - ne može da radi"-on kaže

    Znači -u novogodišnoj noći mora da je bilo mesečine.

    P:S: Ta "sprava" već godinama radi u dvorištu Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti