Učestale krađe peska i školjki sa zaštićenih plaža Sardinije
Povratkom masovnog turizma, ovog leta ponovo su učestale krađe peska, kamenčića i školjki sa zaštićenih plaža Sardinije, upozoravaju ekolozi i zahtevaju da se stane na put ovakvim navikama turista.
Foto: Pixabay
Grupa ekologa koja je na Fejsbuku pokrenula grupu pod nazivom "Sardegna rubata e depredata" (Sardinija opljačkana i poharana) procenjuje da je samo ove godine sa ostrvskih plaža Sardinije odneto najmanje šest tona peska i da su to učinili uglavnom strani turisti.
Još 2017. godine donet je zakon kojim se zabranjuje uzimanje peska, školjki i kamenčića sa plaža na Sardiniji, jer su klasifikovani kao zaštićeno dobro. Oni koji krše ovo pravilo suočavaju se sa novčanim kaznama od 500 do 3.000 evra – a svako ko pokuša da iznese veću količinu rizikuje zatvorsku kaznu.
Međutim, izgleda da mnogi turisti nisu shvatili poruku, jer je krađa peska, kao i broj kazni koje se izriču onima koji su uhvaćeni u krađi, ponovo u porastu ovog leta, sa povratkom stranih turista.
Samo u julu, carinici na sardinijskom aerodromu tokom pretresa prtljaga zaplenili su 1,4 kilograma peska sa ostrvskih plaža. Carinici su u prtljagu našli brojne plastične flaše napunjene peskom, 743 kamenčića, 43 školjke i kamen težak 1,2 kilograma.
Ekolozi koji su pokrenuli kampanju protiv odnošenja peska optužuju strane turiste i čude se njihovim motivima.
"Možda žele da izazovu zavist prijatelja i rodbine, da u svojim dnevnim sobama ponovo stvore atmosferu sa odmora ili čak da ukrase kućni akvarijum", stoji u njihovoj objavi na Fejsbuku.
U mnogo ređim slučajevima motiv krađe je profit – mada postoje izveštaji da se kesice dragocenog ružičastog peska sa zaštićenih plaža Sardinije prodaju na internetu kolekcionarima.
Prošle godine, nekoliko francuskih turista je uhvaćeno u pokušaju da se ukrca na trajekt sa 40 kilograma peska u prtljažniku automobila, raspoređenog u 14 velikih plastičnih flaša.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti
Osvojio Pikasovu sliku na humanitarnoj lutriji: To ga je koštalo samo 100 evra
15.04.2026.•
0
Muškarac iz Pariza osvojio je originalnu sliku španskog umetnika Pabla Pikasa vrednu više od milion evra na humanitarnoj lutriji čija je karta koštala 100 evra.
Češki planinari našli 600 zlatnika vrednih više od 330.000 dolara
13.04.2026.•
8
Dva planinara pronašla su u planinama Krkonoše u Češkoj skoro 600 zlatnika i predmete ukupne vrednosti veće od 330.000 dolara, a stručnjaci istražuju poreklo i razloge skrivanja tog blaga.
Koji je najbolniji ubod na svetu?
12.04.2026.•
2
Glavni kandidati za najgori ubod kreću se od metak-mrava do ratničkih osa i sitnih meduza. Da bi otkrili koji je najgori, neki hrabri stručnjaci proveli su život dozvoljavajući da ih ubadaju.
Ruski radio "Sudnjeg dana" ponovo emitovao kodiranu poruku
12.04.2026.•
17
Ruska vojna radio-stanica UVB-76, poznata kao "Radio Sudnjeg dana", emitovala je danas novu poruku, prenose ruski mediji.
PRONAĐI REČ: Specijal subotom
11.04.2026.•
3
Subotom vam donosimo dve osmosmerke. Jednu "lakšu" i drugi "težu".
Pikasova slika na humanitarnoj lutriji: Možete je osvojiti za 100 evra
11.04.2026.•
0
U Francuskoj je pokrenuta humanitarna lutrija u kojoj učesnici, za cenu od 100 evra po tiketu, mogu da osvoje sliku Pabla Pikasa, saopštili su organizatori.
Arheolozi u Egiptu otkrili retke svitke od papirusa, kao i niz sarkofaga
11.04.2026.•
0
Arheolozi su u Egiptu otkrili retke svitke od papirusa, kao i niz sarkofaga koji datiraju iz perioda od 1070. do 664. godine pre nove ere, saopštilo je Ministarstvo turizma i antikviteta te zemlje.
Bajdenov sin bi se tukao sa Trampovim - u kavezu
10.04.2026.•
3
Sin bivšeg američkog predsednika Džoa Bajdena, Hanter, izjavio je da bi pristao na meč u kavezu protiv sinova trenutno predsednika - Donalda Trampa mlađeg i Erika Trampa.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar