Naučnici otkrili zašto su Asteci pre 600 godina masovno žrtvovali decu

Žrtvovanje najmanje 42 dece u Tenočtitlanu, sadašnjem Meksiko Sitiju, bio je pokušaj smirivanja besa astečkog boga kiše tokom razorne suše, otkrili su istraživači.
Naučnici otkrili zašto su Asteci pre 600 godina masovno žrtvovali decu
Foto: Pixabay
Masovno ritualno žrtvovanje male dece bogu kiše u Meksiku u 15. veku poklopilo se sa smrtonosnom sušom u regiji, prema novom istraživanju koje prenosi Livescience.
 
Kosturni ostaci najmanje 42 dece, uzrasta od dve do sedam godina, otkriveni su u Velikoj piramidi, najznačajnijem hramskom kompleksu u Tenočtitlanu, sadašnjem Meksiko Sitiju, 1980. i 1981. godine.
Kosturi, koji su bili okrenuti nagore i sa skupljenim udovima, stavljeni su u kutije od kamena na sloj peska. Neki su bili ukrašeni ukrasima kao što su ogrlice i imali zelene kamene perle u ustima.
 
Sada je novo istraživanje otkrilo da su žrtve verovatno bile pokušaj da se okonča velika suša u regiji prinošenjem ponuda bogu kiše Tlaloku. 
Istraživanje je predstavljeno prošle nedelje na devetom susretu "Oslobađanja kroz znanje: Voda i život" na Meksičkom nacionalnom fakultetu.
 
"U početku je država Meksika pokušala da ublaži njegove efekte otvaranjem kraljevskih žitnica za redistribuciju hrane među najpotrebnijim klasama, dok je sprovodila masovna žrtvovanja dece u Velikoj piramidi kako bi smirila bes tlalokvea (kišnih patuljaka koji su bili pomoćnici Tlaloka)", rekao je na sastanku Leonardo Lopez Luhan, arheolog i direktor projekta "Templo Mayor" Nacionalnog instituta za antropologiju i istoriju (INAH).
 
Dalje je naveo da su se neko vreme s tragedijom suočavali na ovaj način, ali da je predugo trajanje krize državu učinilo ranjivom, prisilivši je da dopusti masovni egzodus svog stanovništva.
 
Kako bi otkrili zašto je izvršeno masovno žrtvovanje, istraživači INAH-a proučavali su geološke podatke zajedno s unosima u meksičkom Atlasu suše, koji su pokazali da se velika suša dogodila u središnjem Meksiku između 1452. i 1454. godine.
 
Suša, koja se dogodila za vreme vladavine Moktezume I i izgradnje Velike piramide, desetkovala je žetvu, opustošila stanovništvo u regiji i prisilila izgladnele porodice da prodaju decu u obližnje gradove u zamenu za hranu.
"Čini se da sve ukazuje na to da bi suše u rano leto uticale na klijanje, rast i cvetanje biljaka pre kanikula (letnjih dana), dok bi jesenji mraz napao kukuruz pre nego što je sazreo. Zbog toga bi podudarnost oba fenomena uništila žetvu i dovela do dugotrajne gladi", rekao je Lopez Luhan.
 
Kako bi ublažili krizu, tela žrtvovane dece bila su posuta plavim pigmentom, školjkama i malim pticama i okružena s 11 skulptura od vulkanskog kamena.
 
Skulpture su napravljene tako da podsećaju na lice Tlaloka, astečkog boga kiše, vode i plodnosti. U stvari, kićenje dece verovatno je bio pokušaj da deca liče na kiše patuljke.
  • Petar

    25.11.2024 20:33
    Civilizacija koja je već doživljavala svoj sumrak, španci su samo ubrzali propast.
  • Marija

    25.11.2024 13:44
    A koliko
    Su dece zrtvovali evropski kolonijalisti? 98% ? Sta kazu naucnici ...sta su utvrdili?
  • predrag

    25.11.2024 13:12
    Cudi me da i to ne vratimo ..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti