
Studija: Objašnjeno kako su dinosaurusi nadmašili konkurenciju tokom trijaskog perioda
Dobro je poznat način na koji su dinosaurusi izgubili svoju dominaciju kada je asteroid udario u Zemlju pre 66 miliona godina, izazvavši masovno izumiranje.

Foto: Pixabay
Međutim, način na koji su dinosaurusi došli do prevlasti je manje poznat.
Novo istraživanje koje se u velikoj meri oslanjalo na fosilizovani izmet i sadržaje izbačene hrane nakon varenja pruža sliku o tome kako su dinosaurusi nadmašili konkurenciju tokom trijaskog perioda, preneo je Rojters.
Studija se fokusirala na region u Poljskoj sa obimnim fosilima iz ovog ključnog vremena.
Kada su se pojavili pre otprilike 230 miliona godina, dinosaurusi su u početku bili u senci drugih životinja, uključujući velike rođake krokodile i razne biljojede, među kojima one veličine slona.
Pre oko 200 miliona godina njihovi glavni konkurenti su izumrli.
"Prišli smo usponu dinosaurusa na potpuno nov način. Analizirali smo dokaze o hranjenju kako bismo doneli zaključke o ekološkoj ulozi dinosaurusa tokom njihovih prvih 30 miliona godina evolucije", rekao je paleontolog Martin Kvarnstrom sa Univerziteta Upsala u Švedskoj, glavni autor studije koja je objavljena u časopisu "Nature".
Najraniji dinosaurusi jeli su između ostalog bube, ribe i insekte.
Nakon toga, veće grabljivice evoluirale su zajedno sa dinosaurusima biljojedima koji su očigledno bili bolje prilagođeni za eksploataciju novih biljaka koje su nastale kada je klima postala vlažnija.
Fosilni ostaci izmeta se nazivaju koproliti, fosilni ostaci sadržine izbačene hrane nakon varenja se nazivaju regurgitati. Zajedno se zovu bromaliti.
Ispitujući nesvarenu hranu - biljke i plen - u bromalitima istraživači mogu da razaznaju obrasce hranjenja različitih vrsta i rekonstruišu mreže hrane u ekosistemu. Ispitano je na stotine bromalita, pre svega koprolita.
Istraživači su zaključili ko je proizveo dati koprolit na osnovu veličine i oblika, vrste nesvarene hrane i prirode probavnog sistema živih rođaka izumrlih životinja.
Na lokalitetima gde su postojale kosti i tragovi predatorskih dinosaurusa pronađeni su koproliti koji sadrže dosta nesvarenih ostataka. Neki od njih su puni komadića kostiju, ostataka ribe, a ima i zuba, što znači da je sadržaj brzo prošao kroz digestivni trakt i nije se dugo vario.
Rani članovi evolucione loze dinosaurusa bili su svaštojedi, poput silesaurusa dugog dva metra. Silesaurus je jeo bube, ribu i biljke.
"Neki od insekata su bili neverovatno dobro očuvani", rekao je Kvarnstrom.
Kasnije su počeli da se pojavljuju veliki dinosaurusi biljojedi i mesožderi.
Promene u životnoj sredini povezane sa povećanom vulkanskom aktivnošću Zemlje izazvale su širi spektar biljaka koje su eksploatisali sve veći dinosaurusi biljojedi.
Ova proliferacija velikih dinosaurusa koji jedu biljke podstakla je evoluciju većih dinosaurusa mesoždera.
Veliki mesožderi koji nisu dinosaurusi nestali su pre početka narednog jurskog perioda, dovršavajući prelazak na dominaciju dinosaurusa.
Pre 200 miliona godina bili su prisutni dinosaurusi koji su jeli meso dugi osam metara, pored dinosaurusa koji su se hranili biljkama i koji su bili dugi 10 metara.
Smok, šestometarski rođak dinosaurusa mesoždera jake vilice, živeo je pre oko 210 miliona godina na teritoriji centralne Evrope.
Koproliti su pokazali smokovu sklonost za drobljenje kostiju, koja je povezana sa mnogo kasnijim dinosaurusima kao što je tiranosaurus.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti
VIDEO: Najmanji park na svetu ima samo 0,24 kvadrata
27.04.2025.•
3
Park u centralnom Japanu u prefekturi Šizuoka ima površinu od samo 0,24 kvadrata, a Ginisova knjiga rekorda proglasila ga je najmanjim na svetu.
Pismo napisano na poslednjoj plovidbi Titanika prodato na aukciji za skoro 400.000 dolara
26.04.2025.•
1
Pismo koje je napisano tokom poslednje plovidbe Titanika, 15. aprila 1912. godine, prodato je na aukciji za skoro 400.000 dolara, što iznosi oko 350.000 evra.
Dres Kobija Brajanta prodat za sedam miliona dolara
25.04.2025.•
0
Dres Kobija Brajanta koji je nosio tokom predsezone i debija u regularnoj sezoni igrajući za Los Anđeles Lejkerse prodat je za sedam miliona dolara na aukciji u Sotbiju u Njujorku.
Izdavači u SAD štampaju nova izdanja Ustava zbog porasta interesovanja
23.04.2025.•
1
Izdavačka kuća "Rendom Haus" saopštila je da će u julu objaviti objedinjenu Deklaraciju o nezavisnosti i Ustav SAD zbog, kako se navodi, važnosti osvrtanja na ključna dokumenta ove države.
VIDEO: Zajednica u Mičigenu formirala ljudski lanac i premestila 9.100 knjiga
20.04.2025.•
3
Zajednica u gradu Čelsi u Mičigenu formirala je ljudski lanac i pomogla da se prenese 9.100 knjiga i stotine kutija u novu lokaciju lokalne knjižare "Serendipity Books".
Američki naučnici eksperimentišu sa jačanjem ili slabljenjem sećanja
20.04.2025.•
2
Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vake Forest u Vinston-Salemu, Univerziteta Kolumbija i Univerziteta u Njujorku započeli su eksperimente sa idejom da ojačaju ili oslabe pamćenje.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju
20.04.2025.•
1
Američki naučnici tvrde da su otkrili novu boju - plavo-zelenu koju su nazvali "olo", a koju niko ranije nije video, objavio je časopis Science Advances.
Engleski grad ima 8.000 stanovnika i oko 400 pataka koje slobodno šetaju
19.04.2025.•
2
Gradsko veće Svofama, grada na istoku Engleske, odbilo je plan da postavi statuu patke visoku 1,5 metara, uz obrazloženje da bi takvim potezom grad postao "predmet podsmeha".
Naučnici tvrde da su pronašli lokaciju Rajskog vrta: Istraživanja se nastavljaju
19.04.2025.•
6
Rajski vrt je postao simbol izgubljenog savršenstva - ali i zagonetka koju su mnogi pokušavali da reše: gde se Eden zapravo nalazio.
VIDEO: Humanoidni roboti prvi put učestvovali na polumaratonu u Pekingu
19.04.2025.•
0
Glavni grad Kine je bio domaćin polumaratona humanoiodnih robota, prve takve manifestacije održane u svetu, preneli su kineski mediji.
Tuvalu dobio prve bankomate
18.04.2025.•
3
U državi Tuvalu su do sada sve transakcije, bilo lokalnog stanovništva ili posetilaca, obavljane samo u gotovini. Nedavno su dobili prve bankomate.
VIDEO: Kina na leto otvara najviši most na svetu
17.04.2025.•
3
Kina će u junu otvoriti najviši most na svetu, što je najnoviji inžinjerski podvig zemlje fokusirane na infrastrukturu.
VIDEO: Iscrtali krivudave linije na kolovozu zbog onih koji voze prebrzo
14.04.2025.•
4
Gradske vlasti u američkom gradu Montgomeri u Pensilvaniji uvele su krivudave "zatalasane" linije na nekim ulicama u pokušaju da uspore saobraćaj.
Otac i sin tri godine na "foru" jeli besplatno u restoranima na Azurnoj obali, pa uhapšeni
13.04.2025.•
4
Jedan muškarac i njegov sin nedavno su uhapšeni u Francuskoj zato što su za tri godine prevarili oko 40 restorana u Var departmanu na Azurnoj obali, koristeći dobro osmišljenu taktiku.
Zvuci pokretanja Windowsa 95 i melodija iz Minecraft-a dodati u Kongresnu biblioteku
13.04.2025.•
1
Nacionalni registar zvučnih zapisa objavio je novu listu za 2025. godinu, a na njoj su i neki "štreberski" zvukovi koji će biti ovekovečeni u Kongresnoj biblioteci.
Spasila muža od aligatora udarajući životinju pritkom za paradajz
13.04.2025.•
2
Marijen Rozer iz Južne Karoline uspela je da spase život svom suprugu koga je napao aligator u njihovom dvorištu udarajući ga pritkom za paradajz u oči i glavu, saopštili su zvaničnici.
Stotine arheoloških predmeta spasenih s crnog tržišta izložene u Napulju
12.04.2025.•
0
Stotine dragocenih predmeta za kojima je decenijama tragala specijalna policijska jedinica i pronašla ih, prvi put je izloženo u Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.
Pingvin srušio helikopter
10.04.2025.•
2
Za rušenje helikoptera u južnoafričkoj provinciji Istočni Kejp 19. januara kriv je jedan pingvin, koji je slučajno pomerio kontrole letelice, saopštile su vlasti Južnoafričke Republike.
Zašto ne možemo da vidimo zvezde kroz prozor aviona?
06.04.2025.•
0
Na posmatranje neba i zvezda u velikoj meri utiče svetlosno zagađenje u velikim gradovima, kao i prisustvo oblaka.
Naučnici: Žene čuju bolje od muškaraca
06.04.2025.•
0
Utisak da žene često imaju oštriji sluh od muškaraca ne samo da bi nekima mogao zvučati istinito, već postoji naučna potvrda koja to dokazuje.
FOTO Novo otkriće Pompeje: Grobnica ukrašena reljefom bračnog para u prirodnoj veličini
03.04.2025.•
1
Monumentalna grobnica ukrašena reljefom dve ljudske figure gotovo prirodne veličine, za koje se veruje da predstavljaju mladi bračni par, otkrivena je tokom iskopavanja u Pompeji, na jugu Italje.
Komentari 1
Slucaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar