Troškovi gradnje fabrike za "Lear" ponovo porasli

Troškovi izgradnje fabrike za potrebe američke kompanije "Lear" ponovo su porasli, pošto je Zavod za izgradnju grada potpisao i treći aneks ugovora sa izvođačima za dodatne radove u vrednosti od 55,7 miliona dinara bez PDV-a.

Ovim povećanjem su troškovi gradnje hale u Radnoj zoni Sever IV porasli sa početnih 2.074.849.000 dinara na 2.179.472.000 dinara, dok je PDV oko 450 miliona.

Ovaj treći aneks ugovora o dodatnim poslovima potpisan je zbog niza radova na elektroinstalacijama, vodovodnoj i kanalizacionoj mreži, kao i drugim građevinskim radovima. Zanimljivo je da je to učinjeno 20. oktobra, odnosno manje od dve nedelje od roka za završetak i predaju objekta "Learu", jer se, prema sporazumu sa ovom američkom kompanijom, Grad obavezao da 1. novembra sve završi. Ukoliko bude kašnjenja, predviđeni su visoki penali i čak može doći do raskida sporazuma.

Ovim su troškovi gradnje povećani na oko 2,7 milijardi dinara, pri čemu Novi Sad daje još 400 miliona dinara za gradnju saobraćajne i komunalne infrastrukture na ovoj lokaciji, a prethodno je već utrošeno 600 miliona za nasipanje terena. Novi Sad će ukupno uložiti skoro četiri milijarde dinara za halu koju će izdati u zakup američkoj kompaniji, a "Lear" će za 10 godina zakupa dati malo više od milijardu dinara.

OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Kliker

    29.10.2016 09:02
    Matematika
    Malo sam se igrao ciframa : ukoliko uzmemo da Novi Sad ima 300.000 stanovnika izračunao sam da svako od nas, od bebe u kolevci do penzionera, u ovu fabriku, ZA SADA, ugrađuje oko 8.800 dinara. Subvencije za radna mesta nisam računao... Kako i kada će se to vratiti?
  • Živkovic

    29.10.2016 07:24
    Malo googlanja i onda pronađeš da je Lear otvorio predstavnistvo i fabriku ove godine u Makedoniji u Tetovu i Gostivaru za 2000 radnika. Makedonci to predstavljaju kao čistu investiciju Americkog giganta pa bi bilo zanimljivo uporediti uslove pod kojima se tamo i ovde otvara fabrika. Tamo se već radi, a ovde, zahvaljujući uspešnosti lokalnih menadžera, čitamo o penalima, predimenzioniranim ulaganjima i plaćanju od 10000 eura po radnom mestu.Ne razumem odakle nam ideja da nam je mesto u EU.
  • @opsednutom Srbinu

    28.10.2016 21:36
    Građenje SOPSTVENIH fabrika za narod jeste razlog za takve usklike i tvoju opsednutu odanost, naročito ako je partija zaposlila nekog tvog.
    Podvođenje naroda stranim gazdama, za ovakve sume u ovakvim uslovima jeste prvenstveno UVREDA za ovaj narod, a tek kasnije kada shvati dubinu izdaje, biće i nešto drugo.
    Komunisti su posle WW2 od potpuno sravnjenih predela, (koje takvim načiniše ne Nemci, nego isti ovi iz 1999-te) izgradili industriju za narod, povukli su volju i srce naroda.
    Tome treba skinuti kapu. od nule su izgradili problem za zapadne bombardere.
    A ovi danas - neće moći ni mobilizaciju da sprovedu, jer im niko ništa ne veruje.
    Pokušaj da vodiš zemlju - kada ti niko ništa ne veruje?
    Šta god prikazao na "izborima".
    Ali, srušiće se i te kule na H20. Ne zato što mi to želimo, već zato što su građene od političkih karata - a ne od betona izgrađenog narodnim rukama. Razlika itekako postoji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Goran Vesić i dalje u bolnici

Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić, koji je optužen u postupku za pad nadstrešnice, i dalje se nalazi na lečenju u bolnici.