Obeležavanje Dana osoba sa Daunovim sindromom u ŠOSO "Milan Petrović"

Udruženje za podršku osobama sa Daun sindromom Novi Sad danas obeležava Svetski dan osoba sa Daun sindromom u ŠOSO "Milan Petrović" na Novom naselju.
Nakon predstavljanja rezultata rada i kraćeg umetničkog dela u izvođenju članova udruženja, biće dodeljene zahvalnice svima koji su u protekloj godini na bilo koji način podržali rad udruženja.
 
Program će početi u 12 časova.
 
Dan osoba sa Daun sindromom prvi put je obeležen 2006. godine u velikom broju zemalja, a Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2012. godine 21. mart proglasila za Svetski dan osoba sa Daun sindromom. Cilj njegovog obeležavanja je da se informiše javnost o Daun sindromu. Za dan njegovog obeležavanja simbolično je izabran 21. mart, jer je u osnovi Daun sindroma prisutnost 3 hromozoma na 21. hromozomskom paru.
 
Ovog dana građani širom sveta se pozivaju da obuvanjem različitih čarapa pokažu svoju različitost i tako pruže podršku osobama sa Daun sindromom ("Dan različitih čarapa").
 
"Svetski dan osoba sa Daun sindromom 2019. godine obeležava se pod sloganom 'Nikog ne zapostavljamo', sa ciljem da ukaže da sve osobe sa Daun sindromom moraju da imaju prilike da žive ispunjene živote potpuno ravnopravno sa svima drugima i u svim aspektima društva. Evidentno je da su u društvu, ali i u porodicama osoba sa Daun sindromom, prisutni negativni stavovi, niska očekivanja, diskriminacija i socijalno isključivanje osoba sa Daun sindromom.
 
Osobe sa Daun sindromom u Novom Sadu imaju mogućnost obrazovanja, ali nažalost, pratimo i unapređujemo živote osoba koje su već uključene u rad zajednice, dok i dalje postoje osobe sa Daun sindromom koji su delimično ili potpuno socijalno izlovane, naročito u prigradskim naseljima. Nije zanemarljiv ni broj osoba sa Daun sindromom koji su smešteni u institucijama", navodi se u saopštenju Udruženja za podršku osobama sa Daun sindromom Novi Sad.
 
Udruženje je osnovano pre 15 godina sa ciljem da unapredi društveni položaj osoba sa Daun sindromom i članova njihovih porodica. U rad Udruženja uključeno je 30-ak osoba sa Daun sindromom, 20 drugih osoba sa intelektualnim invaliditetom, članovi porodica, desetak stručnjaka i volontera. Tokom cele godine organizuju se različite aktivnosti u prostorijama Udruženja, kao što su kreativne radionice, časovi plesa, časovi fizičke aktivnosti, zatim predavanja sa ciljem unapređenja zdravlja, preventivni pregledi, radionice unapređenja životnih veština, gostovanja stručnjaka iz različitih oblasti, ali i žurke, proslave rođendana članova Udruženja i sl. 
 
Udruženje podstiče aktivnosti u zajednici, kao što je rekreacija na bazenu, posete kulturnim i sportskim dešavanjima, organizovanje izleta i višednevnog edukativnog kampa bez pratnje roditelja. U izdanju Udruženja pripremljeno je više brošura i knjiga, posebno su značajne zbirka pesama "Pesme" autora Svetozara Pantelemonova i knjiga "Slušaj me kad mi se priča" u kojima su se kreativno izražavale osobe sa Daun sindromom/intelektualnim invaliditetom. Svake godine Udruženje obeležava Svetski dan osoba sa Daun sindromom priredbom i prezentacijom aktivnosti koje su realizovane u toku protekle godine, dok pojedinci i ustanove koji su podržali rad Udruženja dobiju zahvalnice.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti