Predata peticija za očuvanje Fruške gore, ukazano na probleme sa upravljanjem nacionalnim parkom

Pokret Odbranimo šume Fruške gore (OŠFG) predao je peticiju za zaštitu fruškogorske šume Ministarstvu zaštite životne sredine.
Predata peticija za očuvanje Fruške gore, ukazano na probleme sa upravljanjem nacionalnim parkom
Foto: Pixabay (ilustracija)
Peticiju "Šume šume - Sačuvajmo šume Fruške gore" potpisalo je 12.969 građana.
 
Pokret je imao i sastanak sa šeficom Odseka za zaštićena područja prirode Lidijom Stevanović i njenim saradnikom Mališom Mladenović.
 
Na ovom sastanku rečeno im je da će odgovore dobiti nakon što oni objedine stavove svih stručnjaka koji su nadležni da daju svoje mišljenje. Takođe, kako obaveštava Pokret, u ministarstvu su donekle upoznati sa problemom upravljanja Javnim preduzećem "Nacionalni park Fruška gora" koji je po njima rezultat "jednim delom nekompetentnosti, a drugim delom nesavesnog rada menadžmenta, na čiji izbor oni ne mogu da utiču".
 
Kako za 021.rs kaže Dragana Arsić iz Pokreta Odbranimo šume Fruške gore, predstavnicima ministarstva su rekli i da će pokrenuti inicijativu da se izmene šumske osnove gazdovanja šumama nacionalnog parka. 
 
"Te šumske osnove su rađene pre nekoliko godina i radila ih je jedna banjalučka firma i mi smo od više stručnih lica, koji su pratili taj proces, dobili informaciju da su one dosta loše urađene, u smislu da se nije vodilo računa o tome da su to šume zaštićenog područja prirode, a ne privredne šume. Onda su i ti planovi seča koji su proistekli iz tih šumskih osnova zapravo, u stvarnosti, vidljivi kao prekomerne seče", navodi Arsić. 
 
Utisak ove ekološke aktivistkinje je da je razgovor bio konstruktivan, ali da u ministarstvu nisu mnogo spremni da iniciraju promene, već se to očekuje od građana. Problematično joj je i uplitanje drugih ministarstava kada je u pitanju donošenje akata o zaštiti prirode. To se vidi i u slučaju izrade šumskih osnova za koje je nadležno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, zbog čega dolazi do "nesrećne situacije" da se javlja nadležnost više ministarstava, a samim tim i kolizije oko nekih stvari. 
 
"Pitanje je kada će Zakon o nacionalnim parkovima biti promenjen, rečeno nam je da je to sve jedna mukotrpna i teška procedura, jer i kad dođe do finalne faze, onda se jave druga ministarstva sa svojim interesima, a ministarstva energetike i poljoprivredi su najveći kočničari tema u vezi sa zaštićenim područjima prirode", dodaje Arsić.
 
 
 Foto: Pokret OŠFG
 
U Pokretu OŠFG, na sastanku je rečeno i da su značajne informacije koje ministarstvo dobija od aktivista, ali i da bi trebalo da više zahtevaju od Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, pošto oni imaju instrumente i ovlašćenja da ograničavaju aktivnosti kojima su "napadnuta zaštićena područja prirode".
 
"Uredba o režimima zaštite prirode  je njihova alatka, i PZZP bi morao da se striktno rukovodi njome, bez 'fleksibilnosti' za izdavanje uslova zaštite prirode raznim subjektima za razne aktivnosti, kojima se mogu  ugroziti temeljne vrednosti zaštićenog područja prirode", saopštio je Pokret OŠFG.
 
Kako su objavili, u ministarstvu su svesni i da postoje problemi sa Srpskom pravoslavnom crkvom. 
 
"Oni su se 2008. godine kao ministarstvo protivili restituciji na ovaj način, preko povrata imovine u zaštićenim područjima prirode, i argumentovali su mogućim problemima, koji su sad evidentni. Tražili su da im dostavimo inspekcijsku prijavu i sve informacije o Kestenu, kako bi se upoznali i pratili razvoj situacije", napisali su predstavnici Pokreta nakon održanog sastanka.
  • Djordje

    14.08.2020 15:44
    Firma odakle?
    Ja se izvinjavam, firma iz BH je radila projekat granica nacionalnog parka??????????? U SRBIJI NEMA NIKO KO TO MOZE DA URADI? U NS? BG? VEC FIRMA IZ BH. Pa nihe ni cudo sto ce celu poseci.
    JEL TREBA DA SE PRECIZIRA IZ KOG DELA BH ILI VEC SVI ZNAMO! !!!!!!!!
  • Marko

    13.08.2020 19:04
    Naprednjačka seljana da može celu Frušku Goru bi posekla i izgradila zgrade!
  • dr Arslanagić

    13.08.2020 14:26
    "Treba nam samo malo čistog vazduha, ali kako su za ulazak uveli taksu koja bi nas stajala 404 dinara, nismo ni jednom posetili Frušku goru."
    Nije mi poznato da se iko usudio da ovo ikad naplati, ali ako mi se i desi, moj odgovor će biti vrlo prost: "ne dam". To je nacionalni park koji pripada svim slobodnim građanima ove zemlje, a klika iz Javne kuće Šumsko gazdinstvo Fruška gora i pridruženim ih saizvršilaca u nizu krivičnih dela je njegov uzurpator.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti