
FOTO, VIDEO: Pogledajte kako je protekla blokada u Novom Sadu
Varadinski most je danas bio mesto blokade i sukoba policije sa građanima.

Foto: 021.rs
Blokade, koje su organizovane širom Srbije zbog usvajanja Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi i izmena Zakona o eksproprijaciji, u Novom Sadu su dovele do najvećih demonstracija u poslednjih godinu i po dana.
Na Varadinskom mostu, od 14 do 15 časova, atmosfera je bila vrlo naelektrisana i u pojedinim trenucima se činilo da je potrebna samo jedna iskra da dođe do intervencije policije ili tuče građana sa snagama bezbednosti.
Krenimo redom.
Tačno u 14 časova, grupa od oko 200-300 građana je sa transparentom stala na početak Varadinskog mosta sa novosadske strane i najavila da je blokada počela.
Već minut kasnije, na mostu se pojavilo više policajaca u civilu, među kojima je bio i načelnik novosadske policije Slobodan Malešić.
Policajci su prišli nekolicini mladića koji su imali megafon i saopštili im da se sklone sa mosta jer im nije dozvoljeno da blokiraju saobraćaj. Kako su građani glasno to odbili, usledilo je još jedno upozorenje.

Pošto je i drugi poziv policije da se sklone sa mosta bio odbijen glasnim negodovanjem građana koji su zauzeli kolovoz, pojavila se grupa pripadnika žandarmerije u opremi za razbijanje demonstracija, od kojih su neki imali oružje za bacanje suzavca. Dok su ih građani pozivali da se sklone i puste ih da na miru održe jednosatnu blokadu, žandarmi su se raspodelili i potom po naredbi krenuli da guraju ljude sa kolovoza na pešačke staze.
Kako su se uverili reporteri 021.rs, ovo guranje je proteklo uz obostrane psovke, povremene jauke i, mada su žandarmi bili vrlo uporni, nisu uspeli da uklone građane. Tokom guranja, dosta žena je stalo u prvi red, a neke su molile policajce da ih puste.
Tada je privedeno nekoliko mladića koji su odbijali da se sklone, a pojedini demonstranti su se žalili da je žandarmerija pregruba i da ih udaraju štitovima i gaze, iako oni samo mirno stoje.
Guranje je trajalo desetak minuta kada je napravljen krug na sredini kolovoza i tada se došlo u neku pat poziciju. U sredini su bili žandarmi, a okolo građani i niko nije hteo da ustukne, tako da je most ostao blokiran. Povremeno se činilo da će doći do eskalacije sukoba jer ni jedna strana nije htela da se pomeri, međutim, nije došlo do incidenata.
U naredenih pola sata žandarmerija i policija uglavnom nisu pokušavali da sklone građane sa zauzetog kolovoza, mada je bilo povremenih guranja. Novosađani su sve vreme vikali "Izdaja, izdaja", "Ne damo Srbiju", "Rio Tinto marš iz Srbije", "Spustite štitove" i slično.

Blokadu na Varadinskom mostu je preletao i helikopter za koji se moglo čuti da pripada snagama žandarmerije.
Posle sat vremena blokade, građani nisu napustili most, nego su odlučili da tu ostanu dok se ne oslobode privedeni mladići, kojih je, kako se moglo čuti, bilo osam ili devet. Nakon desetak minuta, kada se čulo da su u stanici policije ostali samo aktivista Miran Pogačar i još jedan mladić, građani su odlučili da odu do stanice u Pap Pavla.
Dok su demonstranti polako napuštali Varadinski most i pravili kolonu niz Bulevar Mihajla Pupina, pojedini pripadnici žandarmerije bili su vrlo neprijatni prema građanima - gurali su ih i vikali na njih.
Tokom šetnje centrom, Jevrejskom ulicom i Bulevarom oslobođenja, protestna kolona se značajno uvećela, na više od hiljadu građana.
Nakon dolaska do policijske stanice, građani su poslali delegaciju koja je tražila da se svi privedeni puste.

Kolona demonstranata je došla pred sam ulaz u stanicu, dok je unutar dvorišta stajao kordon koji nije izašao pred građane.
Posle nekoliko minuta, Pogačar i još jedan mladić su pušteni.
Nakon govora, građani su se razišli, uz poruku da će se vratiti i da je ovo bila samo prva blokada.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novosadskoj aktivistkinji ukinut pritvor pre šest dana - niko je nije obavestio
01.09.2025.•
0
Isidori Čeleketić, aktivistkinji i članici Pokreta slobodnih građana, ukinuta je mera kućnog pritvora 27. avgusta, ali nju, ni njenog branioca nadležne institucije o ovome nisu obavestile.
Tišina, buka, pa bes: Deset meseci od pada nadstrešnice
01.09.2025.•
0
Prošlo je 10 meseci od kada je pala nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu i na mestu ubila 14 osoba, među kojima su i deca.
Protest "Srbijo, Novi Sad te zove" danas od 17h: "Kampus mora ostati slobodan"
01.09.2025.•
1
Protest "Srbijo, Novi Sad te zove" održaće se danas, 1. septembra, a okupljanje je od 17 časova u Kampusu.
Novosađani koji ove nedelje doniraju krv - dobijaju školski pribor za svoje školarce
01.09.2025.•
2
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine će od danas, 1. do nedelje, 7. septembra, povodom početka nove školske godine, obradovati davaoce uručivanjem paketića školskog pribora za decu.
Počela nova školska godina, a Jovina gimnazija bez spoljnih saradnika: "Ugrožen kvalitet obrazovanja"
01.09.2025.•
4
Deo spoljnih saradnika u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" izrazio je zabrinutost povodom početka školske godine, istakavši da spoljni saradnici, profesori i naučnici sa novosadskog univerziteta neće biti angažovani.
Desk&More stigao u Novi Sad: Fleksibilne kancelarije sa pogledom na budućnost
01.09.2025.•
0
Desk&More, domaći brend fleksibilnih kancelarija, otvorio je svoju prvu lokaciju van Beograda – poslovni prostor u srcu Novog Sada, na Bulevaru oslobođenja 60.
U Novom Sadu ove nedelje suvo, kiša, suvo, kiša
01.09.2025.•
0
U utorak će u Novom Sadu biti promenljivo oblačno i toplije.
FOTO, VIDEO: Novosađani zastali, tišinom obeležili deset meseci od pada nadstrešnice
01.09.2025.•
11
Građani su danas zastali na više raskrsnica u Novom Sadu kako bi sa 16 minuta tišine odali poštu stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice i tako obeležili deset meseci od ove tragedije.
VIDEO Nakon koškanja građana i policije: Kod DIF-a mirno, studenti izašli iz zgrade fakulteta
01.09.2025.•
70
Dekan Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrik Drid ušao je jutros u zgradu fakulteta u pratnji policije. Uskoro je došlo do protesta i intervencije policije.
VIDEO Flaše piva ispale iz kamiona na putu kod Novog Sada: Srča rasuta po celom kolovozu
01.09.2025.•
11
Na Zrenjaninskom putu rano jutros došlo je do nezgode kada su se iz kamiona na kolovoz ispale gajbe s pivom.
Slobodan univerzitet o situaciji na DIF-u: Još jednu instituciju u kampusu preuzela policija
01.09.2025.•
1
Akademska mreža Slobodan univerzitet najoštrije osuđuje napad na studente Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u Novom Sadu.
Crveni krst Vojvodine u narednom periodu organizuje besplatne obuke iz prve pomoći
01.09.2025.•
0
Crveni krst Vojvodine organizuje besplatne obuke iz prve pomoći povodom Svetskog dana prve pomoći koji se svake godine obeležava druge subote u mesecu, što je u 2025. godini 13. septembra.
VIDEO: Pogledajte kako su studenti "preskočili" policiju i ušli na DIF
01.09.2025.•
17
Situacija ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja je od jutros napeta, nakon što je dekan Patrik Drid, u pratnji policije ušao u zgradu ove obrazovne ustanove.
Drugi upisni rok na fakultetima u Novom Sadu u četvrtak i petak, u Beogradu od danas
01.09.2025.•
0
Na Univerzitetu u Novom Sadu drugi upisni rok počeće u četvrtak, 4. i petak, 5. septembra prijavom kandidata.
VIDEO: Roditelji đaka Jovine gimnazije na skupu protiv preseljenja njihove dece u druge škole
01.09.2025.•
45
Veliki broj roditelja učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" okupio se jutros ispred te škole u znak protesta zbog toga što će njihova deca nastavu pohađati u drugim školama.
Posetioci Štranda danas pomažu lečenje Novosađanina Aleksandra Gabrića
01.09.2025.•
0
Posetioci Štranda danas, 1. septembra biće u prilici da u okviru akcije "Humanitarni ponedeljak" pomognu lečenje sugrađanina Aleksandra Gabrića.
U Novom Sadu tokom vikenda rođeno 30 beba
01.09.2025.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 30 beba.
U Novom Sadu danas pretežno sunčano i toplo
01.09.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti pretežno sunčano i toplo.
Srednjoškolci Novog Sada pozvali na bojkot nastave druge smene u ponedeljak
31.08.2025.•
7
Srednjoškolci Novog Sada pozvali su sve učenike da stupe u bojkot nastave u drugoj smeni, u ponedeljak, 1. septembra.
Protest novosadskih srednjoškolaca sutra u kampusu: "Srednjoškolci pamte"
31.08.2025.•
5
Učenici srednjih škola u Novom Sadu najavili su okupljanje u ponedeljak, 1. septembra, u kampusu Univerziteta od 19 časova, povodom deset meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice.
Povodom deset meseci od pada nadstrešnice: Novi Sad odaje poštu žrtvama u 11.52
31.08.2025.•
5
Povodom deset meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice, na više mesta u Novom Sadu, građani i studenti će odati poštu stradalima u ponedeljak, 1. septembra u 11.52.
Komentari 65
Cika Mika
Moje neslaganje sa vama ostaje konstantno, ali to zaista nije tema.
Vladan
Iskreno se nadam da ćeš se zateći i u sledećoj blokadi, slobodno se predstavi i objasni gde žuriš, totalno ćemo te uvažiti.
2-021
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar