Novosađani, još jedno poskupljenje: Više cene usluga prinudnih upravnika i održavanja zgrada

Novosađani će plaćati više mesečne naknade prinudnim upravnicima stambenih zajednica, a poskupela je i naknada za tekuće i investiciono održavanje zgrade.
Novosađani, još jedno poskupljenje: Više cene usluga prinudnih upravnika i održavanja zgrada
Foto: 021.rs

Ove naknade su tako porasle zbog usklađivanja sa visinom prosečne neto zarade u Novom Sadu za prethodnu godinu prema podacima Republičkog zavoda za statistiku. Inače, iznos prosečne plate koju objavljuje zavod daleko je od realne zarade, jer poslednji podaci govore da su Novosađani u martu u proseku zaradili 89.000 dinara.

Ovim je nastavljen višegodišnji rast naknada, pošto prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, raste prosečna plata u vojvođanskoj prestonici. 

Domaćinstva će, u odnosu na stan od 50 kvadrata, plaćati oko 50 dinara više po stanu u odnosu na dosadašnja mesečna izdvajanja za upravnika.
 
Za zgrade do osam stanova naknada po stanu je 303 dinara, dok je do sada bila 272 dinara.
 
Za zgrade od osam do 30 stanova ova naknada iznosiće 364 dinara u odnosu na dosadašnjih 326 dinara.
 
Za zgrade sa više od 30 stanova naknada prinudnom upravniku biće 424 dinara, dok je do sada bila 381 dinar.
 
Za garažu će naknada iznositi 61 dinar, što je sedam dinara više, a za garažni boks i garažno mesto 121 dinar što je 12 dinara više nego do sada.
 
Gradsko veće je donelo odluku da se uskladi i cena tekućeg održavanja zgrada, tako da je povećana visina naknade.
 
Tako će prema novom cenovniku mesečno za tekuće održavanje svaki stan ili poslovni prostor u zgradi bez lifta izdvajati 455 dinara umesto dosadašnjih 408 dinara, dok će u zgradi sa liftom plaćati 591 dinar, a do sada je to iznosilo 530 dinara. 
 
Vlasnici garaža će mesečno plaćati 273 dinara u odnosu na dosadašnjih 245 dinara. Vlasnici zajedničke garaže ili garažnog bloka izdvajaće mesečno 182 dinara što je za 18 dinara više, a za samostalne delove zgrade poput prostorija u kojima su tehnički uređaji, trafo-stanice, skloništa i slično, izdvaja se 273 dinara, dok je do sada bilo 245 dinara.
 
Odlukom Gradskog veća doneto je i rešenje kojim su naviše korigovani iznosi investicionog održavanja koji se plaćaju po kvadratu stana. Ova naknada se plaća u nekoliko kategorija i cene su povećane za iznose od oko 50 para do oko dinar i po. 
 
Tako sada će po kvadratnom metru stana ili poslovnog prostora za zgrade bez lifta starosti do 10 godina naknada biti 3,9 dinara umesto 3,5 dinara, dok je za zgrade starosti od 10 do 20 godina sada 5,9 umesto 5,3 dinara, za zgrade starosti od 20 do 30 godina naknada je porasla sa 7,1 na 7,8 dinara i za zgrade preko 30 godina naknada je sa 8,9 dinara skočila na 9,8 dinara. 
 
Ostatak cenovnika za investiciono održavanje pogledajte u foto galeriji u nastavku:
 
  • NoviS

    17.09.2022 12:05
    Neophodno
    je da su stanari zgrade svesni svoje odgovornosti i obaveza koje imaju kao vlasnici imovine. Ako to nije slučaj, postoji zakon koji ih na to primorava. Obaveza upravnika je da im predoči kakve i koje su im obaveze i kolike su kazne ukoliko se te obaveze ne ispunjavaju. Stanari koji imaju i volju i znanje da se bave upravljanjem zgrade, izbegavaju to da rade jer sa bahatim i primitivnim stanarima nema dogovora. Profesionalni upravnici su "trbuhom za kruhom" pozavršavali "težak" kurs, dokopali se "vlasti" i nešto malo novaca pa "upravljaju" kako znaju i umeju. Ne bave se stvarnim problemima u zgradi nego, uglavnom, radovima koji donose profit firmama sa kojima saradjuju. Stanari bleje kao ovce što je opšteprihvaćeno ponašanje u celom društvu. Pišem o sopstvenom iskustvu i iz bližeg okruženja...
  • Buba

    17.08.2022 10:45
    upravljanje s.z.
    Prof. upravnici koji savesno, odgovorno i u skladu sa Zakonom ( koji naravno ima manjkavosti ) izlažu se velikom naporu i služe pored ostalog i kao ustanova za očuvanje psihološkog mira kako u delu tako i u celom Gradu. Javljaju se na telefon, psiho poremećene i bolesne osobe, narkomani, klošari, alkoholičari koji nemaju službu kojoj bi se obratili, već se zajedno sa onim neostvarenima i nezadovoljnima sopstvenim životom, " istresaju " na prof. upravnike , upućujući im uvredljiva pitanja, pretnje itd. a prof. upravnici nemaju kome da se požale, a kada se obrate komunalnoj inspekciji ili policiji odgovor je " podnesite tužbu za uznemiravanje " a znamo da bi sudski postupak trajao bar 3 godine. Takođe , zbog svega ukratko navedenog, smatram da prof. upravnici neće biti pošteđeni svega toga , što inače ometa njihov rad, dok ne dobiju status SLUŽBENOG LICA. Sve ovo ukazuje na MOBING na radnom mestu. Za sada , rad pod ovakvim okolnostima je najmanje za beneficirani radni staž. Razmislite i prijavite se da radite ovaj posao.
  • Miško

    28.05.2022 23:59
    @Mile upravnik
    Ako je gospodin Mile stvarno upravnik ovim pokazuje da nema pojma o zakonskoj regulativi vezanoj za rad upravnika i održavanje stambenih zgrada. Upravo, zbog shvatanja kao što je njegovo i nastaju svi problemi u funkcionisanju stambenih zgrada. Osnovno je da su vlasnici stanova samosvesni svojih obaveza i odgovornosti, a na upravniku, kao izvršnom organu, je da se ponaša u skladu sa odlukama donetim od strane skupštine stambene zajednice. Stambena zajednica, bukvalno, može upravnika menjati dnevno dok ne dobije prinudnog upravnika koji,takođe, mora da sprovodi odluke skupštine stambene zajednice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti