FOTO Aktivisti predali pismo Vučeviću: Hitno prekinuti sve radove na Šodrošu, kamp se ne povlači
Grupa građana, aktivista angažovanih na odbrani Šodroša od seče pred izgradnju novog mosta, predala je pismo sa zahtevima gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću.
Foto: 021.rs
Oni od Vučevića, ali i svih ostalih nadležnih organa, traže hitnu reakciju i zabranu svih aktivnosti koje se upravo dešavaju na Šodrošu, a zbog kojih aktivisti već četiri dana kampuju na lokaciji.
Inicijativu su, u ime građana, predali Vesna Jakovljević iz organizacije OSNA i Marko Šćiban, aktivista i član Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Građani se sada ne bore samo za Šodroš, već za sudbinu celog Novog Sada i pobedu zdravog razuma, poručila je Jakovljević ispred Gradske kuće. Kako kaže, Šodroš, Kamenička ada i Ribarac su delovi Nacionalnog parka "Fruška gora", ekološkog koridora i "Ekološke mreže Srbije", a dozvole za seču autohtonih vrsta nije dao Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.
"Naše institucije se više ne mogu praviti mrtve. Pokrajinskom zavodu ćemo danas odneti mrtvog mladunca dabra, o kojem smo jutros obavešteni na lokaciji Šodroša, a to nije jedina životinja koja je stradala. Pozivamo sve institucije da odmah uđu u razgovore sa nama, građanima Novog Sada jer se ovo više ne može i ne sme ignorisati", navodi Jakovljević.
Ona podseća da Beograd ima sopstvena iskustva sa projektom "Beograd na vodi", da je Grad Zagreb "odbranio razum i sprečio projekat Zagreb na vodi", te da je ovo poslednji trenutak da se institucije, kako kaže, urazume i poslušaju građane.
"Zahtevamo da se podnesu krivične i prekršajne prijave protiv kineske kompanije CRBC jer sada vidimo kako se ponašaju - potpuno bez kontrole. Treba sad stati i priznati da je ovo sve urađeno na nezakonit način, ali nečija odgovornost mora da se ustanovi. Gradonačelnik jako želi da se s izgradnjom ovog mosta krene što pre, ali to prosto tako ne ide. On će morati da poštuje zaštitu na ovom delu priobalja, a mi se iz kampa nećemo povući", poručuje Vesna Jakovljević iz organizacije OSNA.

Aktivista Marko Šćiban podseća da je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode još 2006. godine uradio studiju zaštite Dunavca, Kameničke ade, Šodroša i Ribarskog ostrva, a budući da ovo područje poseduje različite biodiverzitetske karakteristike.
"Ali 2013. godine je ova studija misteriozno i iz nepoznatih razloga - povučena. To povlačenje studije zapravo omogućava nelegalne delatnosti proteklih dana i koje se, suprotno razumnoj logici, planiraju u narednim mesecima i godinama. Studija na kojoj je prošle godine radilo više grupa aktivista i stručnih organizacija utvrdila je prisustvo više od 200 strogo zaštićenih vrsta, što ukazuje na to da je ovo područje jedna prirodna oaza sa velikim brojem zaštićenih vrsta i prirodnih osobenosti koje nam služe na razne načine. Važno je da pokušamo da se izborimo da Novi Sad ne postane prestonica divlje gradnje i nezakonitih aktivnosti u šta se nažalost pretvara, već da se neke stvari, kad se već rade suprotno logici i opštem dobru, ne rade suprotno zakonu", kaže Šćiban.
On podseća da niko trenutno ne zna šta se zapravo planira i izvodi na Šodrošu, kao i da nije urađena Studija procene uticaja na životnu sredinu.
"Mi nismo protiv mosta, ali jesmo protiv mosta na ovoj lokaciji. Ima i više nego dovoljno mesta u gradu za most na korisnijem mestu u odnosu na ovih kilometar od Mosta slobode", dodaje Marko Šćiban.

Aktivisti navode da im je na pisarnici Gradske kuće rečeno da će pismo stići do gradonačelnika koji, inače, trenutno boravi u Sloveniji u službenoj poseti.
Podsetimo, građani su i javno izneli ukupno četiri zahteva: potpunu obustavu radova, javnu objavu celokupne dokumentacije u novom mostu, procesuiranje odgovornih za bespravnu seču stabala i formalnu zaštitu celokupnog lokaliteta kao Parka prirode, odnosno Spomenika prirode.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Skup ispred suda ujutru: Podrška Novosađaninu uhapšenom zbog navodnog napada na ekipu Informera
18.12.2025.•
0
Zborovi građana Novog Sada i studenti u blokadi pozvali na skup podrške u petak, 19. decembra, ispred suda u Sutjeskoj.
Novosađani, dolazi kraj radne nedelje: Evo šta vas očekuje ovog decembarskog petka
18.12.2025.•
0
Ovog petka očekujte oblačno vreme, a za vikend vas očekuje dodatno zahlađenje.
Roditelji Jovinih đaka: Direktor oduzeo deo godišnjeg profesorima, šta još treba da se desi da bude smenjen?
18.12.2025.•
8
Roditelji đaka Jovine gimnazije saopštili su da je direktor ove škole Radivoje P. Stojković oduzeo deo godišnjeg odmora zaposlenim profesorima.
Drama SNP počela rad na novoj predstavi: "Posle milijon godina" premijerno krajem februara
18.12.2025.•
0
Drama Srpskog narodnog pozorišta otpočela je sa radom na novoj predstavi, a u pitanju je komad Dragutina Ilića "Posle milijon godina", u režiji Nikole Zavišića.
Biciklisti iz Novog Sada krenuli na veliki protest u Novom Pazaru: Današnji cilj Beograd
18.12.2025.•
4
Šestoro biciklista krenulo je danas iz Novog Sada na protest "Ili oni ili mi", koji se održava u Novom Pazaru 21. decembra.
Sutra još malo toplije u Novom Sadu, a onda zahlađenje i tmurniji dani
18.12.2025.•
0
U Novom Sadu će u petak biti umereno oblačno.
Radivoje Jovović pušten iz kućnog pritvora
18.12.2025.•
5
Pokrajinski poslanik Pokreta slobodnih građana Radivoje Jovović pušten je iz kućnog pritvora da se brani sa slobode.
Planira se rekonstrukcija stadiona kod Dunavskog parka za 37 miliona dinara
18.12.2025.•
18
Rukometni stadion u Ulici Ive Lole Ribara 3, kod Dunavskog parka, trebalo bi da bude rekonstruisan tokom prve polovine naredne godine, a procenjena vrednost radova je 37 miliona dinara sa porezom.
Gradska vlast pretvara dug Spensa od 258 miliona u trajni ulog, izdvaja milione za druga dugovanja
18.12.2025.•
9
Gradska vlast će 285 miliona dinara duga JP "Sportski i poslovni centar Vojvodina", tj. Spensa, pretvoriti u trajni ulog u kapital preduzeća. Ali to nije jedina pomoć grada ovom preduzeću.
Mićin: Expo 2027 je razvojna šansa za Novi Sad
18.12.2025.•
29
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin prisustvovao je danas prezentaciji i koordinacionom sastanku u okviru priprema za Specijalizovanu izložbu Expo 2027, koji je održan u Expo 2027 Playground, u Hali 5 Beogradskog sajma.
Krivična prijava protiv policajca-svedoka jer je naoružan došao na saslušanje u slučaju Radivoja Jovovića
18.12.2025.•
3
Advokat Vladimir Horovic podneo je krivičnu prijavu u ime oštećenih pokrajinskog poslanika Radivoja Jovovića i njegovog branioca, advokata Željka Kočića, a protiv policijskog službenika zbog ugrožavanja sigurnosti.
Koliko će biti zaposlenih u gradskoj administraciji u sledećoj godini
18.12.2025.•
3
U 2026. godini planira se neznatno smanjenje broja zaposlenih na neodređeno u gradskoj administraciji, ali će porasti broj angažovanih na određeno.
Počinje "Ledena šuma" u Dunavskom parku: Klizanje, Dečija Nova godina, bazar, humanitarni kutak...
18.12.2025.•
0
Deseta jubilarna manifestacija "Ledena šuma" održaće se od 18. decembra do 18. januara u Dunavskom parku.
Danas u Novom Sadu sunčano i toplije
18.12.2025.•
1
U Novom Sadu će danas biti pretežno sunčano i toplije.
Iz saobraćaja u Južnoj Bačkoj isključeno 30 vozača, dvojica zadržani jer su bili pijani
17.12.2025.•
0
U prethodna 24 časa je iz saobraćaja u Južnobačkom okrugu isključeno 30 vozača i osam vozila, a dva vozača su zadržana zbog vožnje u alkoholisanom stanju.
Novosađani, spremite se za četvrtak: Evo šta vas očekuje
17.12.2025.•
0
Četvrtak u Novi Sad donosi više temperature i sunčanije vreme.
Volonteri za prirodu - zeleni razgovori u četvrtak 18. decembra u Radio kafeu
17.12.2025.•
0
Šta će biti sa snabdevanjem vodom u Novom Sadu i da li će se ponavljati višečasovne restrikcije koje smo imali ove godine?
Poslanici Skupštine Vojvodine o budžetu - opozicija tvrdi da je efikasan, ali samo za lojaliste
17.12.2025.•
0
Poslanici Skupštine Vojvodine danas zasedaju u velikoj sali Pokrajinske vlade i odlučuju o 24 tačaka dnevnog reda.
Sutra u Novom Sadu sunčano i toplije, sledeće nedelje ponovo hladna košava
17.12.2025.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti pretežno sunčan i topliji.
Roditelji: Đaci Jovine gimnazije na nastavi i po 12 sati dnevno, poslednji čas im se završava u 21h
17.12.2025.•
18
Školovanje učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" se već tri i po meseca odvija u nemogućim uslovima, na granici izdržljivosti učenika, ocenjuju roditelji Jovinih đaka.
Šta piše u optužnici u slučaju "nadstrešnica-korupcija"?
17.12.2025.•
8
Pred Višim sudom u Beogradu vodi se postupak protiv menadžerke "Infrastruktura Železnice Srbije" i članova Komisije za tehničke preglede Železničke stanice u Novom Sadu.
Komentari 55
Pjotr
Matrix
Posmatrač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar