
Neuspeh: Pank bluz sa Beogradskog keja
Jovana Živanovića novosadska rokenrol publika zna kao pevača, gitaristu, autora i harizmatičnog frontmena ska benda Ringišpil sa kojim je snimio tri albuma.

Foto: 021.rs (Privatna arhiva)
Iza njega je više od sto nastupa sa matičnim bendom širom bivše Jugoslavije, ali i evropske turneje sa pank bendom The Bayonets u kojem je nekoliko godina svirao gitaru.
Jova je završio Akademiju umetnosti u Novom Sadu, smer gluma, pa je trenutno profesionalno angažovan na nekoliko projekata. Završio je snimanje serije "Plen", a na različitim scenama Srpskog narodnog pozorišta publika ga može videti u predstavama "Mefisto", "Tesla izumetnik", kao i u delu "Pojačalo i gitara" koje je nastalo po motivima knjige "Urvidek" Slobodana Tišme.
Gluma je njegova profesija, a rokenrol strast, pa je nakon raspada benda nastavio da piše pesme pod imenom Neuspeh. Prošle godine sa novom grupom muzičara snimio je album u Vrbasu, u studiju "Šamarčina". Ovo izdanje pod nazivom "Povraćanje prošlosti" zvanično je objavio Studentski kulturni centar Novi Sad, a novosadska promocija cd-a (uskoro izlazi i ploča) je zakazana za subotu, 17. decembra, u Radio kafeu, u Miletićevoj 45.
021: Muzička priča pod imenom Neuspeh traje već nekoliko godina. Kada si počeo da pišeš pesme i objavljuješ ih pod ovim imenom?
Jova: Rekao bih da je to bilo negde 2014. godine, ali ako pričamo o ovom izdanju "Povraćanje prošlosti", te pesme su nastajale od 2016. pa na dalje. U prvoj postavi benda su uz mene bili Bojan Polovina i Gordana Veličković, snimili smo jedan demo materijal kod Raduleta u studiju na Pejićevim Salašima. Snimljeno je 19 pesama i to je trebalo malo da se obradi, međutim postava se raspala posle koncerta u Društvenom centru 2015. godine.
021: Ti si ipak odlučio da nastaviš da sviraš i pišeš?
Jova: Da, nastavio sam i tu se okupila jedna široka novosadska ekipa. Tu je bio Petar Dabić, Milan Kerezović Keckec, Miloš Anđelović, zatim Gile iz grupe The Bad Week, bilo je dosta rotacija. Svirali smo neke rane verzije pesama koje su se sada pojavile na albumu. Međutim, ja sam video da to nije održivo i povukao sam se u svoj sobni studio, počeo sam da pravim pesme i odsvirao sam sve instrumente sam.
Miloš je nastavio da svira sa mnom, u jednom trenutku je sa nama bio i Raduletov sin - Branko Radusinović, ali je on otišao da pomogne ocu i postao je član Atheist Rap-a. Dugo smo kuburili sa basistom, a onda nam se pridružuje Marko Savić. Pošto smo simili album u Vrbasu prošle godine, ja sam došao na ideju da pozovem svog starog prijatelja iz Vojvođanskog Bluz Benda, to je Szerda Árpád i tako je on na orguljama zaokružio postavu grupe Neuspeh.

021: Iako su jasni pank koreni, muzika na albumu se razlikuje od onoga što si radio sa sastavima The Bayonets i Ringišpil. Kako je došlo do ukrštanja panka i novosadskog rokenrol zvuka, pa i bluza?
Jova: The Bayonets i Ringišpil su bili mladalački bendovi, od nas se očekivala energija i mi smo to forsirali na svirkama. Neuspeh ima i pesme "srednjeg tempa", to dolazi sa godinama, moguće je da ima i uticaja Vojvodjanskog Bluz Benda u kome sam svirao bas gitaru, ali sam ih i slušao od malih nogu. Muziku na ovom albumu je oblikovalo sve ono što je tokom godina dopiralo do nas sa različitih nosača zvuka. Ima tu i rege muzike, rokenrola, panka, bluza, a čini mi se da je producent Aleksandar Belobrk Bekus sve to jako lepo zaokružio.
021: Da li se tekstovi razlikuju od onih u prethodnim, kako kažeš mladalačkim bendovima?
Jova: Kada smo bili mlađi, imali smo metu, neke stvari su nas pogađale i to smo želeli da podelimo sa ljudima. U Neuspehu su tekstovi da tako kažem "summa summarum" svega što se desilo u prethodnom periodu, ima tu dosta melanholije, pesme su deo mene u tim godinama u kojima sam ih stvarao. Ne bih kometarisao svoj autorski rad, jer ne znaš za koga pišeš, a ako to nekoga pogodi, to znači da je dobro.
021: Omot albuma "Povraćanje prošlosti" je veoma upečatljiv. Čija je to ideja?
Jova: To je Miloševa ideja. Kuhinjsko rende u centralnom planu, pa smo to fotografisali. Jedno veče sam tu ideju pokazao Narcisu Alispahiću iz čuvenog bedna Ćartun, koji je rende okrenuo i rekao "Pa ovo je zgrada". Nakon toga je sve dopunjeno tim nekim apokaliptičnim motivima, izgleda kao neki Černobil, ali nemojmo se vraćati u nazad previše.
021: Nedavno ste svirali na "To Be Punk festivalu", kako je to prošlo i da li imate još neke zakazane svirke?
Jova: Prvi korak je bio da izdamo album, drugi je bio taj "To Be Punk festival" gde smo svirali i neke stare pesme. Dalje nas čeka novosadska promocija albuma u Radio kafeu u subotu 17. decembra, a nakon toga je u planu i snimanje spota. Čekamo ploču koja se verovatno trenutno štampa negde u Nemačkoj, a izdavač je kuća "Nema nikoga" iz Kumrovca. Treba što više da sviramo, a da li će biti ponuda ne znam, znam samo da smo mi spremni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO, VIDEO "Finalna blokada raskrsnice": Zborovi i traktori blokirali ulaz u Skupštinu grada
16.06.2025.•
58
Finalna blokada raskrsnice u Novom Sadu u organizaciji Zborova građana i dalje traje, a nakon govora i mužičkog programa, Zborovi su izglasali da blokiraju Skupštinu grada, gde se već nalaze traktori.
Sudska mera za Centar za društvenu stabilnost: Bez vređanja dostojanstva novinara Junajted medija
16.06.2025.•
2
Osnovni sud usvojio je privremenu meru kojom se Centru za društvenu stabilnost zabranjuje da u filmovima i video zapisima upotrebljava navode kojima se vređa dostojanstvo novinara Junajted medija.
Vatrogasci obuzdali požar u zgradi u Novom Sadu
16.06.2025.•
0
Pripadnici vatrogasne brigade Novi Sad uspeli su da lokalizuju požar u Ulici Omladinskog pokreta.
Zbor građana "Narodni heroji": Ko ćuti, smatra se da pristaje
16.06.2025.•
1
Građani okupljeni u Zboru "Narodni heroji" smatraju da je sramno ignorisanje stotina njihovih pritužbi na kršenje ustavnih prava od strane zaštitnika građana.
Zajednica "Zahtevi inženjera": Tražimo da se pritvoreni inženjeri brane za slobode
16.06.2025.•
3
Peticija zajednice "Zahtevi inženjera" u kojoj više od 3.000 inženjera zahteva da se pritvoreni inženjeri u slučaju pada nadstrešnice brane sa slobode, ostala je bez odgovora.
Utorak pred Novosađanima: Pogledajte šta vas očekuje
16.06.2025.•
1
Možda bude pada kiša u utorak, što nema nikakve veze s tim da je tek nakon tri meseca sazvana sednica Skupštine Grada Novog Sada.
FOTO, VIDEO: Veći broj vatrogasaca gasi požar u Omladinskog pokreta, seče se krov zgrade
16.06.2025.•
0
Veći broj vatrogasnih ekipa gasi požar u ulici Omladinskog pokreta, krov zgrade se seče, a na mestu požara trenutno nije primećeno vozilo Hitne pomoći.
Privremeno finansiranje Novog Sada: Zavirite u kase javnih preduzeća
16.06.2025.•
4
Dok "Parking servis" pliva u profitu, "SPENS", GSP i "Urbanizam" beleže milionske gubitke, otkriva izveštaj o poslovanju javnih i javno-komunalnih preduzeća Grada Novog Sada za prvi kvartal 2025.
Akademski plenum pozvao Vučića da odustane od kontramitinga na Vidovdan
16.06.2025.•
8
Akademski plenum ocenio je da najava kontramitinga SNS-a, na Vidovdan u Beogradu, predstavlja "pokušaj izazivanja sukoba sa nesagledivim posledicama" i pozvao je Vučića da odustane od tog skupa.
VIDEO: Požar u potkrovlju zgrade u Novom Sadu, vatrogasci na terenu
16.06.2025.•
0
Dim izbija iz potkrovlja zgrade u Omladinskog pokreta, u ulici u blizini Železničke stanice.
Novosađani, odlučuje se u vaše ime (i za vaše pare): 140 stavki pred odbornicima
16.06.2025.•
4
Sednica Skupštine Grada Novog Sada održaće se u utorak, 17. juna.
Direktor JKP "Put" postaje v. d. direktora: Na čelu preduzeća devet godina
16.06.2025.•
3
Dosadašnji direktor Javnog preduzeća "Put" od sada će biti na funkciji vršioca dužnosti direktora istog preduzeća.
Novosadska policija očekuje okupljanje i ispred Skupštine: Postaraće se da sve bude bezbedno
16.06.2025.•
1
Novosadska policija saopštila je da će poduzeti "sve zakonske mere" da planirani skupovi u gradu, u ponedeljak i utorak, proteknu bezbedno.
Kako posluje najmlađe novosadsko preduzeće: Plata za jednu osobu i čekanje investicija
16.06.2025.•
3
JKP "Regionalni centar za upravljanje otpadom" potrošio je za investicije prošle godine svega 127.500 dinara.
"Robin Hud" na Fruškoj gori - zaustavljen saobraćaj
16.06.2025.•
32
Televizijska serija "Robin Hud" snima se danas na prostoru Nacionalnog parka "Fruška gora", zbog čega je na jednom delu saobraćaj privremeno zatvoren.
Još jedna Vučićeva najava: Vozom do Subotice do kraja avgusta
16.06.2025.•
43
Saobraćaj na pruzi do Subotice mogao bi da bude uspostavljen do kraja avgusta, najavio je Aleksandar Vučić. To je još jedna u nizu najava predsednika države u vezi sa brzom prugom.
Odloženo suđenje SNS "junacima": Okrivljeni na dan ročišta u KCV, sud traži izveštaj
16.06.2025.•
11
Suđenje četvorici aktivista Srpske napredne stranke zbog napada na studente krajem januara odloženo je za 30. jun.
Javni čas u Lazinoj gimnaziji u utorak: Govori i Tihomir Stanić
16.06.2025.•
5
Učenici novosadske gimnazije "Laza Kostić" organizuju još jedan javni čas u utorak, 17.juna.
Novosadski biciklisti voze i predaju dopis gradonačelniku: Godišnje da se izdvaja milijardu dinara
16.06.2025.•
7
Biciklistička vožnja Kritične mase održaće se u subotu, 21. juna u Novom Sadu.
"Mazda otvoreni dani" u Grand Motorsu do 21. juna
16.06.2025.•
0
U svom velikom, novootvorenom objektu u Novom Sadu, Grand Motors organizuje "Mazda otvorene dane" od 14. do 21. juna.
Komentari 2
Saša
PS- Moglo je i bez blam predstave o Tesli “Izumetnik”, kao da gledaš mućke, Del se blamira a tebe sramota…
Sale
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar