"Milenijum tim" kaže da su stabla oborena, a ne posečena - aktivisti zabrinuti za šumu
Kompanija "Milenijum tim" demantuje da su posekli stabla na Kameničkoj adi, navodeći da su ih oborili. Nasuprot tome, aktivisti tvrde da se sprema seča više od 70 stabala.
Foto: 021.rs
Nekoliko dana nakon što su srušena dva stabla na Kameničkoj adi, gde "Milenijum tim" već dva meseca radi na razminiranju terena zbog izgradnje privremenog mosta i saobraćajnica potrebnih za gradnju novog mosta u produžetku Bulevara Evrope, ova kompanija je demantovala da su sekli drveće.
Kako navode, tim deminera nije posekao nijedno stablo. Objašnjavaju da se jedno stablo nalazilo u označenom poligonu radilišta na kome se izvodi istražno bušenje do 18 metara dubine, prema planu projekta koji je odobrio Centar za razminiranje.
"Predstavnici JP 'Vojvodina šume' u prethodnom periodu na pomenutoj lokaciji su označili stabla koja su spremna i koja mogu da se seku, među kojima je bilo i ovo stablo. Stablo koje je bilo u vidno lošem stanju, trulo i nestabilno, a naš tim je bio prinuđen da ga obori u suprotnu stranu, kako ne bi ugrozilo živote radnika na terenu i kako bi dubinsko istraživanje moglo da se nastavi neometano. U slučaju da nije oboreno, zbog poprilično jakog vetra uz reku, drvo bi samo palo, čime bi bili ugroženi životi deminera, ali i građana koji se kreću na ovoj lokaciji", navode u "Milenijum timu".
Dodaju i da su od početka radova pronašli jednu odbačenu automatsku pušku sa pet okvira municije i dve artiljerijske granate, zbog čega apeluju na građane da ne ulaze na mesta koja nisu označena kao bezbedna za slobodno kretanje.

Oglasili su se i aktivisti sa Šodroša, koji tvrde da se sprema seča više od 70 stabala. Oni su obišli šumu i prebrojali sve crvene i druge oznake na stablima.
"Za vikend smo popisali koliko drveća i kojih sve vrsta su predodredili za seču, iako je prema uslovima zaštite seča bila dozvoljena do 1. novembra. Dakle, svaka seča drveća, pogotovo onih sa dupljama u narednom periodu je nezakonita. Na Kameničkoj adi i Šodrošu, sa obe strane obale, za seču je isčekićano (overeno): deset crnih topola (većina stare sa dupljama), 14 vrba, 39 belih topola (većina staro drveće sa dupljama), četiri jasena, jedan brest i šest starih euroameričkih klonskih topola", navode aktivisti.
Dodaju i da još uvek nisu prikazani projekat mosta, procena uticaja na životnu sredinu, kao ni uslovi zaštite koje je "Milenijum tim" morao da dobije od Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode budući da se radovi izvode na staništu zaštićenih i strogo zaštićenih vrsta.
Aktivisti na Šodrošu više od šest meseci pokušavaju da spreče seču šume, što smatraju pripremom za gradnju mosta, ali i za projekat "Novi Sad na vodi".
Nakon formiranja kampa, od jula do polovine oktobra nije bilo seče, a aktivisti u nekoliko navrata nisu dozvoljavali radnicima i nepoznatim osoba da priđu prostoru. Sredinom oktobra, uz podršku policije u opremi za razbijanje demonstracija, postavljene su ograde kineske firme "China Road and Bridge Corporation" (CRBC), nakon čega se krenulo u razminiranje terena.
U međuvremenu su organizovani protesti i akcije aktivista, dok je policija čuvala ogradu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novosadski studenti u nedelju organizuju protest podrške autoprevozniku Jaćimoviću
08.11.2025.•
2
Studenti u blokadi novosadskih fakulteta organizuju protestu u nedelju, 9. novembra, u znak podrške autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 24 bebe
08.11.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 24 bebe.
Subota u Novom Sadu donosi promenljivo oblačno vreme sa slabom kišom
08.11.2025.•
0
Subota će u Novom Sadu biti promenljivo oblačna.
Milena Tabaković dobija novu funkciju
07.11.2025.•
14
Milena Tabaković, ćerka guvernerke Narodne banke Srbije, Jorgovanke Tabaković, imenovana je za novu v.d. direktorku pokrajinskog Fonda za zdravstveno osiguranje.
Dan Prve brigade Kopnene vojske obeležen u kasarni "Jugovićevo"
07.11.2025.•
1
Svečanost povodom obeležavanja Dana Prve brigade Kopnene vojske održana je u kasarni "Jugovićevo".
Korak bliže: Dodeljen tender za projektovanje parka na Telepu
07.11.2025.•
13
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije dodelila je tender "AG institutu" za projektovanje parka na Telepu u vrednosti od 3,6 miliona dinara sa PDV-om.
Troje novosadskih aktivista pušteno posle saslušanja, terete se za "nepristojno i bezobzirno ponašanje"
07.11.2025.•
3
Troje novosadskih aktivista koji su sinoć privedeni nakon protesta ispred prostorija Srpske napredne stranke na Bulevaru oslobođenja pušteno je posle saslušanja u Prekršajnom sudu.
Klizišta u Sremskoj Kamenici na više mesta, gradska vlast ne uspeva da ih sanira
07.11.2025.•
7
Tender za projektovanje i sanaciju klizišta na Gradskom groblju u Sremskoj Kamenici drugi put je obustavljen u roku od svega nekoliko meseci. Gradska vlast poslednjih godina neuspešno raspisuje slične nabavke.
Šta Miša Bačulov kaže posle svega: "Predstava izmišljena da me prikažu kao ludaka"
07.11.2025.•
11
"Ceo ovaj slučaj imao je samo jedan cilj - da se sruši moj kredibilitet i poverenje koje ljudi imaju u mene", rekao je odbornik u Skupštini Novog Sada Miša Bačulov nakon što je pušten da se brani sa slobode.
Novo hapšenje zbog projektnog "muljanja" u Novom Sadu: Oštećeni budžeti za 15 miliona
07.11.2025.•
7
Zastupnik dva udruženja uhapšen je zbog sumnje da je nerealizovanjem projektnih aktivnosti oštetio budžete Novog Sada, AP Vojvodine i Republike Srbije za više od 15 miliona dinara.
SSP i LSV odgovoraju na tvrdnje o separatizmu: "Odvojiti Srbiju od lopovskih kandži"
07.11.2025.•
7
Na najave skupa pristalica Aleksandra Vučića u Novom Sadu, ali i ponovnih tvrdnji Miloša Vučevića o separatizmu u Vojvodini, reagovali su odbori Lige socijaldemokrata Vojvodine i Stranke slobode i pravde.
Reciklomati u Novom Sadu ne rade: Iz gradske uprave kažu da se rešavaju problemi
07.11.2025.•
13
Više uređaja za recikliranje na teritoriji Novog Sada nije u funkciji usled tehničkih problema, a iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine navode da se radi na rešavanju problema.
Mega Vikend u Okovu - kompletan asortiman na popustu, samo ove subote i nedelje
07.11.2025.•
0
Ne propustite najveću akciju u godini, jer pogodnost važi samo 8. i 9. novembra.
Betanija: Rođene 22 bebe u jednom danu
07.11.2025.•
0
Dvadeset dve bebe rođene su u prethodna 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija.
Umesto "Agrarije" u planu višespratnica: Plan na javnom uvidu
07.11.2025.•
35
Izmenama planske regulacije kompleksa Zemljoradničke zadruge "Agrarija" biće omogućena gradnja petospratnice umesto ovog objekta.
Vreme u Novom Sadu: Sve manje sunca, za vikend kiša
07.11.2025.•
0
Petak u Novom Sadu donosi promenljivo oblačno vreme.
Novi petak u gradu: Novosađani, evo šta vas očekuje
07.11.2025.•
0
Kraj radne nedelje u Novi Sad donosi promenljivo oblačno vreme, ali i poneki događaj za koji vredi izdvojiti vreme.
VIDEO Održan skup podrške Dijani Hrki u Novom Sadu: Dvoje privedeno zbog šaranja prostorija SNS-a
06.11.2025.•
10
Novosađani su se i večeras okupili u znak podrške Dijani Hrki, koja već peti dan u Beogradu štrajkuje glađu.
Roditelji učenika Jovine gimnazije traže razgovor sa ministrom prosvete
06.11.2025.•
9
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" dopisom su zatražili hitan prijem kod ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića zbog, kako su naveli, nagomilanih problema u toj školi.
"Ne znam ni kako prolazimo": Automobili se u Veterniku "sapliću" o ograde i kamenje
06.11.2025.•
19
Umesto rupa na putevima ili loše signalizacije, pojedinim meštanima Veternika smetaju - komšijske ograde.
JGSP "Novi Sad" izdvaja 3,5 miliona za radnike koji će prati autobuse
06.11.2025.•
11
Javno gradsko saobraćajno preduzeće raspisalo je tender za usluge pranja autobusa za šta izdvaja 3,5 miliona dinara bez PDV-a.
Komentari 14
Joca
Eto
Bravo za komentar!
JA
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar