Novosadski aktivisti osnovali Građanski pokret Bravo: Sačuvati pluća i zaustaviti betonizaciju grada
Novi novosadski Građanski pokret "Bravo!" biće predstavljen u sredu, 1. februara, na Dan Grada Novog Sada.
Foto: 021.rs
Kako saopštavaju, ovaj pokret je nastao od pojedinaca okupljenih na Limanu, Novom naselju i Telepu, preko slobodnih mesnih zajednica i protesta protiv Rio Tinta, Generalnog urbanističkog plana i uništavnja Šodroša.
"Organizovanjem u građanski pokret, borci i borkinje žele da uz pomoć i podršku građanja izađu na crtu ljudima koji znaju samo za uništavanje i nasilje", saopštavaju.
U programu Pokreta dostavljenom medijima, navodi se da je njihova vizija "slobodno, pravedno i solidarno društvo", te "Novi Sad kao mesto za dostojanstven život svih njegovih građana i građanki".
Programska platforma GP Bravo!, kako navode, zasnovana je na vrednostima slobode, dostojanstva, odgovornosti, solidarnosti, pravde, ravnopravnosti, hrabrosti i antifašizma.
Kao prioritete navode socijalnu i zdravstvenu politiku, zaštitu prirode, urbanizam, kulturu i obrazovanje, rodnu ravnopravnost, podsticajno okruženje za decu i omladinu, antifašistički i slobodarski duh Novog Sada.
Ističu da žele da nađu rešenja za iskorenjivanje siromaštva i beskućništva i da uspostave inovativne usluge koje doprinose dostojanstvenom životu osetljivih grupa u lokalnoj zajednici.
"Omogućujemo dostupne i poboljšane zdravstvene usluge u svim domovima zdravlja na teritoriji grada, uz pokretanje i kontinuirano sprovođenje programa zdravstvenog prosvećivanja i prevencije hroničnih nezaraznih bolesti", navodi se u programu.
Životna sredina važna je stavka u programu, a u prvi plan ova platforma stavlja očuvanje biljnog i životinjskog sveta i ugroženih "pluća Novog Sada" - Dunavca, Šodroša i Kameničke Ade, sa ciljem da se zaustavi "betonizacija grada". Na listu prioriteta stavljaju rešavanje dva višedecenijska problema Novog Sada - preradu otpadnih voda i upravljanje komunalnim otpadom.
Kako se navodi u programu, žele da odbace dominantni model "investitorskog urbanizma" i uključe građane i strukovna udruženja u donošenje urbanističkih planova.
Cilj je i da se kulturni i obrazovni sadržaji učine dostupnim najširem krugu građana i građanki Novog Sada, ali i da se sprovode "transformativne lokalne politike koje menjaju stare, okoštale obrasce i obezbeđuju ravnomernu uključenost žena i muškaraca iz različitih društvenih grupa u donošenje odluka i razvoj Novog Sada".
"U prvi pan stavljamo prilagođavanje grada potrebama dece i mladih i stvaramo uslove za harmoničan razvoj svakog dečaka i devojčice, mladića i devojke", navodi se u programu.
Na kraju, ističu da teže da vrate antifašistički i slobodarski duh Novog Sad u prvi plan, uz pojačanu brigu za spomenike i mesta stradanja i "suprotstavljanje svim pokušajima falsifikovanja istorije i normalizacije ideologije zla".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Protestna šetnja u utorak do Jovine gimnazije: "Ne pristajemo na poniženje, razdvajanje i ignorisanje"
22.12.2025.•
1
Učenici i roditelji đaka Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u utorak, 23. decembra, organizuju protestnu šetnju pod nazivom "Zmajevi se vraćaju u svoje gnezdo", a okupljanje je planirano ispred Mašinske škole.
GSP nabavlja radna odela za skoro 12 miliona dinara
22.12.2025.•
2
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" odabralo je na tenderu firmu koja će praviti radnu odeću i obuću za radnike po ceni od skoro 12 miliona dinara.
Sprema se uklanjanje i "radikalno" orezivanje dela stabala u Ulici Lukijana Mušickog: Ovo su detalji
22.12.2025.•
9
Stručnjaci Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu pregledali su stabala koprivića, lipe, breze i bagrema u ulici Lukijana Mušickog.
U Novom Sadu proteklog vikenda rođeno 27 beba
22.12.2025.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 27 beba.
Počinju prijave Novosađana za subvencije za energetsku sanaciju kuća i stanova
22.12.2025.•
2
Prijave Novosađana na konkurs za sufinansiranje energetske sanacije kuća i stanova počeće danas, 22. decembra.
Autobusom Jaćimovića na protest u Novi Pazar otišlo 80 ljudi iz Novog Sada
21.12.2025.•
6
Oko 80 građana krenulo je rano jutros iz Novog Sada na protest u Novom Pazaru, autobusom prevoznika Milomira Jaćimovića.
Novosađani, evo kakav vazduh dišete ovog jutra
21.12.2025.•
9
Vazduh u Novom Sadu je i danas umereno zagađen, podaci su Agencije za zaštitu životne sredine.
Slobodan univerzitet pokrenuo Registar pravnog nasilja i zloupotrebe institucija
20.12.2025.•
0
Akademska mreža Slobodan univerzitet pokrenula je Registar pravnog nasilja i zloupotrebe institucija.
Nepoznata osoba zapalila novogodišnji vozić na Trgu slobode
20.12.2025.•
4
Nepoznata osoba sinoć je zapalila dekorativni praznični vozić koji se u okviru manifestacije Novosadski Zimzolend nalazio na Trgu slobode.
I na ovaj tmurni dan ima lepih vesti: U Novom Sadu rođeno 14 beba, među njima i bliznakinje
20.12.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 14 beba.
Kakvog je kvaliteta vazduh u Novom Sadu danas: Ovo su zvanični podaci
20.12.2025.•
12
Vazduh u Novom Sadu je danas umereno zagađen, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine.
Za sanaciju nebezbedne kupole u Jovinoj gimnaziji iz pokrajinskog budžeta 56,4 miliona dinara
20.12.2025.•
18
Pokrajinska vlada će sa 56,4 miliona dinara finansirati radove na sanaciji krovne kupole na objektu Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj".
Novosađani, vojska vas ponovo poziva na dobrovoljno služenje vojnog roka
20.12.2025.•
51
Javni konkurs za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem i kurs rezervnih oficira Vojske Srbije je otvoren, navodi Centar Ministarstva odbrane Novi Sad.
Jaćimović rekao da u nedelju vozi studente na skup u Novi Pazar - "makar mi oduzeli autobuse"
20.12.2025.•
6
Prevoznik Milomir Jaćimović izjavio je da će organizovati prevoz za studente iz Novog Sada koji planiraju odlazak na protest u nedelju, 21. decembra u Novi Pazar.
Uređenje gradskog jezgra: Raspisan tender za radove od 640 miliona
19.12.2025.•
12
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je novi tender za uređenje Ulice Modene i dela Ilije Ognjanovića, a vrednost radova procenjena je na 640 miliona dinara, sa uračunatim porezom.
Šest meseci zatvora Novosađaninu zbog napada na ekipu Informera
19.12.2025.•
5
Novosađaninu Goranu Kajfešu, uhapšenom u avgustu zbog napada na televizijsku ekipu Informera, danas je izrečena kazna od šest meseci zatvora.
Komentari 41
Željana
Bojan
Pa to što vi iz okolnih sela glasate za svakog bandita koji vam obeća asfalt preko reda ili legalizaciju divljeg priključka nas je i dovelo u ovu situaciju.
300
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar