
Nasilje među decom: Pojedini roditelji burno reaguju na poziv škole, ne uvažavaju priču žrtve
Za tri školske godine, koliko je kontrolisala Državna revizorska institucija, u osnovnim i srednjim školama u Novom Sadu bio je prijavljen 51 slučaj vršnjačkog nasilja.

Foto: 021.rs
Ovo je mali broj, s obzirom na to da škole sa pet puta manje učenika, imaju i po više od 90 prijava.
Analizirajući generalno pristup problematici vršnjačkog nasilja, Revizor je utvrdio da se u školama njemu pristupa uglavnom formalno, a ne temeljno. Takođe, utvrdio je da Ministarstvo prosvete procenjuje škole kao bezbedna mesta, što je u suprotnosti sa brojnim slučajevima nasilja koji isplivaju u javnost.
Državna revizorska institucija je, detaljnom kontrolom četiri škole u Srbiji (dve osnovne i dve srednje, u Beogradu, Gornjem Milanovcu i Čačku), utvrdila da su programi zaštite učenika od nasilja u ovim školama više formalni nego što odražavaju specifičnosti same škole, a da godišnje izveštavanje o prevenciji i suzbijanju vršnjačkog nasilja ne pruža informacije o efektima sprovedenih mera i aktivnosti.
Ove škole nisu u svim evidentiranim slučajevima vršnjačkog nasilja procenile nivo nasilja i sačinile operativne planove zaštite za sve učesnike nasilja, a efekte preduzetih mera i aktivnosti predloženih u sačinjenim operativnim planovima zaštite za učenike, u većini slučajeva nisu dokumentovale. Rizik navedenog je otežano planiranje unapređenja mera i aktivnosti u oblasti zaštite od vršnjačkog nasilja i sagledavanje potreba za pružanjem dodatne podrške učenicima.
Nepoznato kako škole reaguju na nasilje, dogovaraju se usmeno
Uvidom u programe zaštite od nasilja u ovim školama, DRI je utvrdila da u njima nisu vidljivi načini reagovanja na nasilje, kao ni opisani načini rada sa učenicima koji trpe nasilje.
Škole su se uglavnom "branile" time da se preventivne aktivnosti kao i načini reagovanja na nasilje dogovaraju kroz usmenu komunikaciju članova školskog kolektiva. Kao razlog su takođe navodili preopterećenost administrativnim obavezama čije bi ispunjenje ograničilo vreme koje je potrebno posvetiti učenicima.
Ekonomska škola u Čačku je, na primer, istakla da nije uvidela potrebu za detaljnijom razradom programa, imajući u vidu da zaposleni ovu školu percipiraju kao bezbednu sredinu.
U smislu aktivnosti koje se odnose na prevenciju nasilja, škole su uglavnom organizovale tribine i delile brošure. Aktivnosti koje se, uglavnom ponavljaju podrazumevaju postavljanje pravila i panoa sa imenima članova Tima za prevenciju nasilja na vidno mesto, dok se nedovoljno ulaže u edukaciju.
Primer Osnovne škole u Beogradu je da nema informacija o tome koji se oblici podrške pružaju učenicima koji vrše nasilje, trpe nasilje ili su svedoci nasilja.
"Kao stalna aktivnost predviđeno je i praćenje efekata preduzetih mera, bez konkretizacije na koji će se način to vršiti. Škola se izjasnila da nema definisane indikatore za praćenje Programa zaštite od nasilja i to obrazložila time da nijedan član Tima za zaštitu od nasilja nije upoznat sa obaveznom, zvaničnom potrebom postojanja istih", piše u revizorskom izveštaju.
Roditelji i deo problema i deo rešenja
Problem je i što se u većini škola roditelji ne uključuju u preventivne aktivnosti škola u odgovoru na vršnjačko nasilje.
Utvrđeno je da Timovi za zaštitu od nasilja nisu u svim slučajevima konstatovali procenjeni nivo vršnjačkog nasilja, a nisu uvek ni predlagali operativne planove zaštite, iako je to u nekim slučajevima bilo obavezno.
U više škola utvrđeno je da u razmatranim slučajevima fizičkog nasilja trećeg nivoa nisu obaveštene nadležne školske uprave, niti je inicirana saradnja sa drugim institucijama, kao što je Centar za socijalni rad.
U jednoj beogradskoj osnovnoj školi naveli su da je saradnja sa nekim roditeljima čija su deca bili učesnici u prijavljenim slučajevima nasilja nije bila na zadovoljavajućem nivou, zbog toga što roditelji ne uvažavaju verziju učenika koji su pretrpeli nasilje.
"Jedan broj roditelja burno je reagovao u slučaju zvaničnog poziva ove škole za vaspitno-disciplinski postupak, kako se navodi. Dešavalo se da budu agresivni u komunikaciji sa zaposlenima škole čak i u prisustvu školskog policajca", izjasnili su se u ovoj školi.
Medicinska škola u Beogradu je kao slabost u funkcionisanju spoljašnje zaštitne mreže navela da ne dobija povratne informacije o preduzetnim merama od policije, ali da je zadovoljna saradnjom sa roditeljima.
Ministarstvo daje školama nerealne ocene, da "podrži napore"
Državna revizorska institucija ispitivala je i na koji način Ministarstvo prosvete prati stanje u ovoj oblasti. Rezultati nisu bili sjajni.
Kako je utvrđeno, Ministarstvo ne pruža svim školama povratnu informaciju na godišnjem nivou o kvalitetu izveštavanja o programu zaštite od nasilja, već samo pojedinim.
Stanje u ovoj oblasti prati se samo kroz analizu obaveštenja o trećem, najozbiljnijem, nivou nasilja koje škole dostavljaju kao oblik smovrednovanja.
Ministarstvo prosvete je istaklo da je na osnovu pristiglih obaveštenja o trećem nivou nasilja koje ovom ministarstvu dostavljaju škole, utvrdilo da se najveći procenat prijava/obaveštenja odnosi na prijave vršnjačkog nasilja (oko 90 odsto situacija), u okviru kojeg je u najvećem broju slučajeva reč o fizičkom i kombinovanom nasilju (verbalno, psihološko i fizičko nasilje).
Takođe, izjasnili su se da je tokom 2020. godine, Ministarstvu prosvete pristiglo do 410 prijava o situacijama nasilja. U odnosu na 2019. godinu, ukupan broj prijava je smanjen, usled pandemije izazvane virusom COVID 19 i prelaska na onlajn nastavu. Tokom 2020. i 2021. godine, pored dominantnih oblika nasilja – fizičkog i kombinovanog, beleži se porast prijava digitalnog nasilja, kako navode u ovom ministarstvu.
Osim izveštaja za konkretne škole o izvršenom stručno-pedagoškom nadzoru, postupanju prosvetne inspekcije ili savetodavno-konsultativnom radu, ne postoji jedinstveni izveštaj Ministarstva prosvete kojim bi bilo prikazano stanje u oblasti zaštite učenika od vršnjačkog nasilja, na nivou svih škola u Republici Srbiji, a na osnovu analize pojedinačnih izveštaja za konkretne škole, u cilju predlaganja mera za unapređenje prevencije i odgovora škola na vršnjačko nasilje.
Ministarstvo je sprovelo i dva ciklusa nadzora koja su se odnosila na vršnjačko nasilje u školama - jedan od 2012. do 2018. godine, a drugi od oktobra 2019. do marta 2022. godine.
Nakon prvog ciklusa spoljašnjeg vrednovanja škola zaključeno je da prema dobijenim rezultatima vrednovanja, škole predstavljaju demokratske institucije u kojima se neguju tolerancija i promocija najviših vrednosti, što nije u punoj saglasnosti sa rezultatima praćenja od strane prosvetnih savetnika i inspektora.
Takođe, zaključeno je da nalazi o tome da su škole bezbedne sredine, u kojima funkcioniše mreža za rešavanje problema nasilja, u kojima se sprovode preventivne aktivnosti, analiziraju slučajevi nasilnog ponašanja i primenjuju odgovarajuće mere intervencije, ne korenspondiraju sa sve češćim slučajevima nasilnog ponašanja. Navedena odstupanja, u ovom ministarstvu, obrazložena su davanjem nešto viših ocena u odnosu na realno stanje, kako bi se napori škola podržali.
DRI navodi da bi Ministarstvo moglo da obezbedi efikasniju ocenu kvaliteta prevencije i odgovora škola na vršnjačko nasilje i da predloži način unapređenja sistema.
Izveštaj Državne revizorske institucije u celosti možete da pročitate na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO: Blokada Novog Sada završena kasno sinoć, policija upotrebila silu kod Futoške
01.07.2025.•
0
Blokade raskrsnica u Novom Sadu završene su sinoć oko dva sata posle ponoći.
FOTO, VIDEO: Blokirano više raskrsnica u gradu: Građani ostaju, policija rapoređena kod Banovine
30.06.2025.•
52
Građani su blokirali više prometnih raskrsnica i Varadinski most, a veliki broj pripadnika interventne jedinice policije, koji se nalaze na pojedinim lokacijama, legitimisalo je okupljene građane.
VIDEO: Veliki požar na divljoj deponiji u Futogu: Vatrogasci na terenu, stigla ispomoć iz Rumenke
30.06.2025.•
2
Veliki požar zahvatio je divlju deponiju u Futogu oko 20.00 časova.
FOTO, VIDEO: Dojava o "šok bombi" na FTN-u pre policije objavljena u tabloidima
30.06.2025.•
2
Tabloidi su oko 19 časova objavili dojavu o navodnoj šok bombi na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu pre nego što je policija ušla na taj fakultet.
PSG spreman da bojkotuje rad republičkog parlamenta i pokrajinske skupštine
30.06.2025.•
0
Poslanici Pokreta slobodnih građana u Narodnoj skupštini i skupštini Vojvodine spremni su da se odazovu pozivu studenata i da ne učestvuju u radu parlamenta, saopštio je PSG.
Građani ostavljaju smeće ispred prostorija SNS u Novom Sadu
30.06.2025.•
45
Građani koji su se priključili aktu građanske neposlušnosti, na koji su pozvali studenti u blokadi, ostavili su smeće ispred prostorija Srpske napredne stranke na Bulevaru oslobođenja.
Policija privela studenta Filozofskog fakulteta zbog "drskog ponašanja"
30.06.2025.•
3
Građani i studenti okupili su se ispred Prekršajnog suda i blokirali deo Bulevara oslobođenja zbog hapšenja studenta Filozofskog fakulteta.
Kolaps u gradu: Saobraćaj otežan, blokade kod NIS-a i Prekršajnog suda
30.06.2025.•
27
Blokade pojedinih prometnih raskrsnica prouzrokovale su saobraćajni kolaps u Novom Sadu.
VIDEO: Vlast uklanja sve što bi moglo da "posluži" za blokade: Od betonskih kanti do metalnih ograda
30.06.2025.•
22
Radnici komunalnih preduzeća u Novom Sadu počeli su da uklanjaju betonske kante i metalne ograde, odnosno, sve što bi moglo da se koristi za blokade na raskrsnicama.
VIDEO: Studenti blokirali raskrsnicu kod NIS-a
30.06.2025.•
23
Nakon što su objavili hitan pozviv na instagramu, studenti u blokadi FTN-a blokirali su raskrsnicu kod NIS-a.
VIDEO: Građani i studenti blokirali Bulevar oslobođenja kod Prekršajnog suda
30.06.2025.•
5
Studenti i građani koji su se oko 15.00 časova okupili ispred Prekršajnog suda, blokirali su Bulevar oslobođenja u smeru ka Futoškoj pijaci.
Zborovi Novog Sada pozivaju na okupljanje kod Rektorata: Građani i studenti zajedno na blokadama
30.06.2025.•
8
Zborovi Novog Sada pozvali su na okupljanje građana i studenata danas u 18 časova u univerzitetskom kampusu, kod Rektorata.
Noćno kupanje na otvorenom bazenu počinje 1. jula: Evo koliko će koštati ulaznica
30.06.2025.•
0
Noćno kupanje na otvorenom bazenu SPENS-a počinje u utorak, 1. jula.
"Čistoća" povlači kontejnere sa ulica pred najavljenu blokadu - navodno zbog vrućina
30.06.2025.•
70
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" zamolilo je Novosađane da svoj otpad odlažu u najbliže podzemne kontejnere.
I njega rade Kinezi: Sve šta treba da znate o pešačko-biciklističkom mostu u Novom Sadu
30.06.2025.•
39
Novi Sad trebalo bi da dobije pešačko-biciklistički most do proleća 2027. godine.
Grad izdvaja 17,5 miliona za produženje ulice Anđe Ranković na Satelitu
30.06.2025.•
1
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je javnu nabavku u vrednosti od 17,5 miliona dinara za uklanjanje objekata u cilju produžavanja Ulice Anđe Ranković.
U Novom Sadu i sutra sunčano i toplo, visok nivo UV zračenja
30.06.2025.•
0
Sutra nas u Novom Sadu očekuje pretežno sunčano i toplo vreme, uz upozorenje na visok nivo UV zračenja.
Studenti FTN o povređenom kolegi: Lekari traže saslušanje u bolnici zbog povreda, čeka se operacija
30.06.2025.•
11
Studenti u blokadi Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu apeluju na institucije da hitno reaguju i procesuiraju pripadnika žandarmerije koji je napao njihovog kolegu.
Od jutros privedeno još studenata: Među njima jedan sa Filozofskog u Novom Sadu
30.06.2025.•
7
Studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) objavili su spisak sa kojih fakulteta su uhapšene studenti i studentkinje.
Besplatne analize za davaoce krvi u utorak u Novom Sadu
30.06.2025.•
0
U Zavodu za transfuziju krvi Vojvodine će se svim dobrovoljnim davaocima koji budu dali krv u utorak, 1. jula, biti urađene besplatne analize.
FOTO: Ponuda stanova u izgradnji u Novom Sadu - omogućen i povrat poreza
30.06.2025.•
0
Osim novoizgrađenih stanova, kao i stanova u zgradama podignutih prethodnih decenija, u Novom Sadu se prodaje i veliki broj stanova koji se još grade.
Komentari 12
Moje
Dok
Ime*
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar