
Nasilje među decom: Pojedini roditelji burno reaguju na poziv škole, ne uvažavaju priču žrtve
Za tri školske godine, koliko je kontrolisala Državna revizorska institucija, u osnovnim i srednjim školama u Novom Sadu bio je prijavljen 51 slučaj vršnjačkog nasilja.

Foto: 021.rs
Ovo je mali broj, s obzirom na to da škole sa pet puta manje učenika, imaju i po više od 90 prijava.
Analizirajući generalno pristup problematici vršnjačkog nasilja, Revizor je utvrdio da se u školama njemu pristupa uglavnom formalno, a ne temeljno. Takođe, utvrdio je da Ministarstvo prosvete procenjuje škole kao bezbedna mesta, što je u suprotnosti sa brojnim slučajevima nasilja koji isplivaju u javnost.
Državna revizorska institucija je, detaljnom kontrolom četiri škole u Srbiji (dve osnovne i dve srednje, u Beogradu, Gornjem Milanovcu i Čačku), utvrdila da su programi zaštite učenika od nasilja u ovim školama više formalni nego što odražavaju specifičnosti same škole, a da godišnje izveštavanje o prevenciji i suzbijanju vršnjačkog nasilja ne pruža informacije o efektima sprovedenih mera i aktivnosti.
Ove škole nisu u svim evidentiranim slučajevima vršnjačkog nasilja procenile nivo nasilja i sačinile operativne planove zaštite za sve učesnike nasilja, a efekte preduzetih mera i aktivnosti predloženih u sačinjenim operativnim planovima zaštite za učenike, u većini slučajeva nisu dokumentovale. Rizik navedenog je otežano planiranje unapređenja mera i aktivnosti u oblasti zaštite od vršnjačkog nasilja i sagledavanje potreba za pružanjem dodatne podrške učenicima.
Nepoznato kako škole reaguju na nasilje, dogovaraju se usmeno
Uvidom u programe zaštite od nasilja u ovim školama, DRI je utvrdila da u njima nisu vidljivi načini reagovanja na nasilje, kao ni opisani načini rada sa učenicima koji trpe nasilje.
Škole su se uglavnom "branile" time da se preventivne aktivnosti kao i načini reagovanja na nasilje dogovaraju kroz usmenu komunikaciju članova školskog kolektiva. Kao razlog su takođe navodili preopterećenost administrativnim obavezama čije bi ispunjenje ograničilo vreme koje je potrebno posvetiti učenicima.
Ekonomska škola u Čačku je, na primer, istakla da nije uvidela potrebu za detaljnijom razradom programa, imajući u vidu da zaposleni ovu školu percipiraju kao bezbednu sredinu.
U smislu aktivnosti koje se odnose na prevenciju nasilja, škole su uglavnom organizovale tribine i delile brošure. Aktivnosti koje se, uglavnom ponavljaju podrazumevaju postavljanje pravila i panoa sa imenima članova Tima za prevenciju nasilja na vidno mesto, dok se nedovoljno ulaže u edukaciju.
Primer Osnovne škole u Beogradu je da nema informacija o tome koji se oblici podrške pružaju učenicima koji vrše nasilje, trpe nasilje ili su svedoci nasilja.
"Kao stalna aktivnost predviđeno je i praćenje efekata preduzetih mera, bez konkretizacije na koji će se način to vršiti. Škola se izjasnila da nema definisane indikatore za praćenje Programa zaštite od nasilja i to obrazložila time da nijedan član Tima za zaštitu od nasilja nije upoznat sa obaveznom, zvaničnom potrebom postojanja istih", piše u revizorskom izveštaju.
Roditelji i deo problema i deo rešenja
Problem je i što se u većini škola roditelji ne uključuju u preventivne aktivnosti škola u odgovoru na vršnjačko nasilje.
Utvrđeno je da Timovi za zaštitu od nasilja nisu u svim slučajevima konstatovali procenjeni nivo vršnjačkog nasilja, a nisu uvek ni predlagali operativne planove zaštite, iako je to u nekim slučajevima bilo obavezno.
U više škola utvrđeno je da u razmatranim slučajevima fizičkog nasilja trećeg nivoa nisu obaveštene nadležne školske uprave, niti je inicirana saradnja sa drugim institucijama, kao što je Centar za socijalni rad.
U jednoj beogradskoj osnovnoj školi naveli su da je saradnja sa nekim roditeljima čija su deca bili učesnici u prijavljenim slučajevima nasilja nije bila na zadovoljavajućem nivou, zbog toga što roditelji ne uvažavaju verziju učenika koji su pretrpeli nasilje.
"Jedan broj roditelja burno je reagovao u slučaju zvaničnog poziva ove škole za vaspitno-disciplinski postupak, kako se navodi. Dešavalo se da budu agresivni u komunikaciji sa zaposlenima škole čak i u prisustvu školskog policajca", izjasnili su se u ovoj školi.
Medicinska škola u Beogradu je kao slabost u funkcionisanju spoljašnje zaštitne mreže navela da ne dobija povratne informacije o preduzetnim merama od policije, ali da je zadovoljna saradnjom sa roditeljima.
Ministarstvo daje školama nerealne ocene, da "podrži napore"
Državna revizorska institucija ispitivala je i na koji način Ministarstvo prosvete prati stanje u ovoj oblasti. Rezultati nisu bili sjajni.
Kako je utvrđeno, Ministarstvo ne pruža svim školama povratnu informaciju na godišnjem nivou o kvalitetu izveštavanja o programu zaštite od nasilja, već samo pojedinim.
Stanje u ovoj oblasti prati se samo kroz analizu obaveštenja o trećem, najozbiljnijem, nivou nasilja koje škole dostavljaju kao oblik smovrednovanja.
Ministarstvo prosvete je istaklo da je na osnovu pristiglih obaveštenja o trećem nivou nasilja koje ovom ministarstvu dostavljaju škole, utvrdilo da se najveći procenat prijava/obaveštenja odnosi na prijave vršnjačkog nasilja (oko 90 odsto situacija), u okviru kojeg je u najvećem broju slučajeva reč o fizičkom i kombinovanom nasilju (verbalno, psihološko i fizičko nasilje).
Takođe, izjasnili su se da je tokom 2020. godine, Ministarstvu prosvete pristiglo do 410 prijava o situacijama nasilja. U odnosu na 2019. godinu, ukupan broj prijava je smanjen, usled pandemije izazvane virusom COVID 19 i prelaska na onlajn nastavu. Tokom 2020. i 2021. godine, pored dominantnih oblika nasilja – fizičkog i kombinovanog, beleži se porast prijava digitalnog nasilja, kako navode u ovom ministarstvu.
Osim izveštaja za konkretne škole o izvršenom stručno-pedagoškom nadzoru, postupanju prosvetne inspekcije ili savetodavno-konsultativnom radu, ne postoji jedinstveni izveštaj Ministarstva prosvete kojim bi bilo prikazano stanje u oblasti zaštite učenika od vršnjačkog nasilja, na nivou svih škola u Republici Srbiji, a na osnovu analize pojedinačnih izveštaja za konkretne škole, u cilju predlaganja mera za unapređenje prevencije i odgovora škola na vršnjačko nasilje.
Ministarstvo je sprovelo i dva ciklusa nadzora koja su se odnosila na vršnjačko nasilje u školama - jedan od 2012. do 2018. godine, a drugi od oktobra 2019. do marta 2022. godine.
Nakon prvog ciklusa spoljašnjeg vrednovanja škola zaključeno je da prema dobijenim rezultatima vrednovanja, škole predstavljaju demokratske institucije u kojima se neguju tolerancija i promocija najviših vrednosti, što nije u punoj saglasnosti sa rezultatima praćenja od strane prosvetnih savetnika i inspektora.
Takođe, zaključeno je da nalazi o tome da su škole bezbedne sredine, u kojima funkcioniše mreža za rešavanje problema nasilja, u kojima se sprovode preventivne aktivnosti, analiziraju slučajevi nasilnog ponašanja i primenjuju odgovarajuće mere intervencije, ne korenspondiraju sa sve češćim slučajevima nasilnog ponašanja. Navedena odstupanja, u ovom ministarstvu, obrazložena su davanjem nešto viših ocena u odnosu na realno stanje, kako bi se napori škola podržali.
DRI navodi da bi Ministarstvo moglo da obezbedi efikasniju ocenu kvaliteta prevencije i odgovora škola na vršnjačko nasilje i da predloži način unapređenja sistema.
Izveštaj Državne revizorske institucije u celosti možete da pročitate na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO Vozač JGSP "Novi Sad" gurao putnice: Suspendovan sa posla, biće podneta disciplinska prijava
03.05.2025.•
0
Vozač JGSP "Novi Sad" fizički je nasrnuo na više ženskih osoba, na liniji koju je vozio za Čenej.
"Slobodan univerzitet": Prorektorka Univerziteta u Novom Sadu podnela ostavku, pozivamo i rektora
03.05.2025.•
0
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" pozdravila je ostavku prorektorke za nastavu i studentske aktivnosti, te pozvala rektora Univerziteta u Novom Sadu Dejana Madića da uradi isto.
Pokrajinski sekretari sa ministrom prosvete o "problemima usled blokada" i "napadu" na dekana DIF-a
03.05.2025.•
1
Pokrajinska vlada je spemna da u saradnji sa Ministarstvom prosvete "preduzme sve neophodne mere kako bi se nastava u svim obrazovnim ustanovama normalizovala".
Novosadski studenti pozivaju na odavanje pošte žrtvama u Ribnikaru, Duboni i Malom Orašju
03.05.2025.•
7
Studenti u blokadi novosadskog univerziteta pozivaju na komemorativni skup povodom dvogodišnjice od masovnih ubistava u školi "Vladislav Ribnikar" i u selima Malo Orašje i Dubona.
Lepe vesti subotom: U Novom Sadu rođeno 15 beba, među njima i blizanci
03.05.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 15 beba.
Javni čas danas u Lazinoj gimnaziji: Objavljeno ko su govornici
03.05.2025.•
2
Maturanti Gimnazije "Laza Kostić" u subotu, 3. maja, organizuju novi javni čas u ovoj školi.
Bačena baklja u dvorište Crne kuće: Neonacisti najavljivali dolazak uoči nastupa dreg kraljica
02.05.2025.•
6
Nepoznate osobe bacile su navijačku baklju u dvorište Crne kuće, uoči najavljenog umetničkog performansa "COVEN" koje organizuju dreg kraljice u ovom omladinskom centru.
Skup podrške pritvorenim novosadskim aktivistima na Klisi: "Nikada sami, uskoro na slobodi"
02.05.2025.•
1
Skup podrške novosadskim profesorima i studentima u pritvoru održaće se sutra ispred Okružnog zatvora na Klisi.
Studenti maratonci dočekani u Salcburgu: "Pada vlada" i "Ko ne skače taj je ćaci"
02.05.2025.•
9
Studenti ultramaratonci koji štafetno trče ka Briselu, stigli su večeras nešto posle 20 časova u Salcburg.
Glasanje na Pravnom fakultetu u Novom Sadu: Vučević najavljuje BIA, SSP smatra da je to zloupotreba
02.05.2025.•
15
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je da je na Pravnom fakultetu u Novom Sadu "došlo do krađe" prilikom glasanja o povratku na studije.
Pokret Bravo traži puštanje ativiste Tomkovića
02.05.2025.•
1
Građanski pokret Bravo traži da se bez odlaganja na slobodu pusti Krsto Tomković, aktivista iz Beograda, kojeg je novosadska policija privela i držala u pritvoru 48 sati.
Uprava KCV demantuje navode studenata: Javnost će biti informisana o svim relevantnim informacijama
02.05.2025.•
27
Univerzitetski klinički centar Vojvodine (UKCV) izdao je saopštenje u kom demantuje navode studenata u blokadi, a koji su se, kako kažu, prethodnih dana pojavili u medijima.
Vučević: Ispred DIF-a policija napadana na najgori mogući način
02.05.2025.•
40
Predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je da se pre nekoliko dana ispred Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje (DIF) u Novom Sadu dogodilo ogoljeno nasilje.
Studenti u blokadi: KCV pretvoren u instrument političkog progona i represije
02.05.2025.•
10
Studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu saopštili su da je UKCV, zdravstvena ustanova svih nas, pretvoren u instrument političkog progona i represije.
Studenti danas trče od Linca do Salcburga
02.05.2025.•
9
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela krenuli su iz Linca.
U prethodna dva dana u Betaniji rođeno 29 beba
02.05.2025.•
0
U prethodna dva dana u novosadskom porodilištu bilo je 28 porođaja.
FOTO Prvi maj u Novom Sadu u fotografijama: Šest meseci od tragedije i "praznik" rada
01.05.2025.•
2
Prvi maj obeležen je u Novom Sadu.
Bravo: Vratite ih u pritvor
01.05.2025.•
5
Građanski pokret Bravo osudio je odluku suda da meru pritvoru zameni kućnim pritvor za trojicu osumnjičenih za napad na građane kod Futoške pijace.
Vučić o padu nadstrešnice: Država je preduzela sve što je mogla
01.05.2025.•
34
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti iz Majamija, gde trenutno boravi, osvrćući se i na pola godine od pada nadstrešnice.
Spisak SNS afera koje su studenti istakli na bilbordima u Novom Sadu
01.05.2025.•
16
Studenti u blokadi su tokom današnjeg protesta u Novom Sadu, povodom pola godine od pada nadstrešnice Železničke stanice, istakli su, kako su naveli, SNS afere iz proteklih godina.
Deo profesora Pravnog fakulteta u Novom Sadu: Ne optužujte naše studente da su sajber kriminalci
01.05.2025.•
6
Grupa profesora i saradnika Pravnog fakulteta u Novom Sadu izrazila je zabrinutost zbog natpisa u pojedinim medijima u kojima se njihovi studenti tretiraju kao "sajber kriminalci".
Komentari 12
Moje
Dok
Ime*
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar