Obećanje dato Vučiću skratilo rok za arheološka iskopavanja u Novom Sadu - radovi od 43 miliona
Za izvođenje zaštitnih arheoloških radova na trasi izgradnje dvokolosečne pruge na području Novog Sada biće izdvojeno gotovo 43 miliona dinara.
Foto: 021.rs
Radove će izdvoditi firma "Prima idea", koja se jedina javila na tender Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Zanimljivo je da je rok za izvođenje arheoloških radova skraćen zbog obećanja koje je kineska kompanija dala Aleksandru Vučiću, ali i na sam zahtev predsednika države.
Tako izvođač ima rok od 120 dana za arheološka iskopavanja na području Novog Sada, Rumenke, Kisača, Čeneja i Stepanovićeva. Biće angažovani arheolozi, arhitekte, arhebiolozi, antropolozi, konzervatori, studenti, terenski radnici, kao i četiri terenska vozila.
Zavod za zaštitu spomenika je u dokumentaciji objasnio zašto je skraćen postupak javne nabavke i zašto su ubrzani arheološki radovi.
"Izvođač radova, China Railway International, skratio je rok za izvođenje radova za osam meseci i to je obećao predsedniku države. Samim tim se izmenila dinamika izvođenja radova, a rok za arheologiju je znatno ubrzan i smanjen", navodi se u objašnjenju.
Dodatno su objasnili i da su sredstva dobili 16. januara, te da je sve urađeno po maksimalno ubrzanoj proceduri.
"I dalje je neophodno da se što pre počne sa arheologijom, jer su svaki dan veliki gubici za izvođača i (predstavljaju) pomeranje roka za izvršenje, koji je usklađen sa međunarodnim ugovor sa Mađarskom državom, koja je sastavni deo ovog projekta", navodi se u obrazloženju o korišćenju skraćenog postupak za javnu nabavku.
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić sredinom januara obišao je radove na izgradnji brze pruge između Novog Sada i Subotice. Kako su tada preneli mediji, radovi se odvijaju usporenije zbog toga što u okruženju ima arheoloških nalazišta.
Vučić je tada od predsednika Vlade Vojvodine Igora Mirovića zatražio da se arheološka iskopavanja i konzervacija lokaliteta ubrzaju kako radovi ne bi kasnili. Mediji su tom prilikom preneli i da su izvođači radova obećali da će pruga biti završena do kraja 2024. godine.
Ministar građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić rekao je početkom 2023. da bi brza pruga između Novog Sada i Subotice trebalo da bude gotova u avgustu 2025. Potom se dogodila Vučićeva poseta radovima, obećanje izvođača, a onda je i sam Vesić u sredu najavio da će pruga biti završena do kraja godine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Kada će Stražilovska i Ulica Žarka Zrenjanina dobiti biciklističku stazu?
23.07.2026.•
11
Ulice koje povezuju uži centar Novog Sada sa Kampusom i Limanima decenijama nikako da dobiju odvojenu biciklističku stazu.
PSG o grafitima +384 u centru Novog Sada: "Izmišljena tema kako bi se sakrili stvarni problemi"
23.07.2026.•
6
Povodom crtanja oznaka +384 koje su se jutros pojavile u centru Novog Sada, oglasio se Pokret slobodnih građana koji je ovu akciju osudio.
Sutra umereno oblačno i prijatno toplo u Novom Sadu
23.07.2026.•
1
Petak će u Novom Sadu biti prijatno topao i umereno oblačno.
Novi radovi na zaštiti od požara u Betaniji: "Gat" dobio posao vredan 12 miliona dinara
23.07.2026.•
3
Univerzitetski klinički centar Vojvodine izvodiće radove na unapređenju zaštite od požara u porodilištu "Betanija", odnosno na Klinici za akušerstvo, i to na lamelama B i C.
Pred Novosađanima rani javni uvid za Mali Beograd - Veliki rit
23.07.2026.•
5
Elaborat plana generalne regulacije prostora Mali Beograd - Veliki rit nalazi se na ranom javnom uvidu, a planiraju se određene izmene u ovom delu Novog Sada.
FOTO Od porodične oaze sa bazenom do biznis šanse na Čeneju: Nekretnine koje vredi pogledati
23.07.2026.•
0
Ukoliko ste u potrazi za kućom ili placem, izdvojili smo nekoliko zanimljivih ponuda koje vredi pogledati.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 18 beba, među njima i dva para blizanaca
23.07.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
FOTO: Po Novom Sadu ispisani grafiti precrtanog broja +384 - pozivni koji se povezivao sa Vojvodinom
23.07.2026.•
91
Na brojnim mestima u centru Novog Sada, kod Spensa i na drugim lokacijama protekle noći je na trotoarima crnim sprejom ispisan pozivni broj +384 i precrtan crvenom bojom.
Danas u Novom Sadu mogući pljuskovi sa grmljavinom
23.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nestabilno, mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Novosađani, sutra je četvrtak: Mogući pljuskovi i po neki kulturni događaj
22.07.2026.•
0
Radna nedelja polako prolazi, a sutra nas u Novom Sadu očekuje osveženje sa mogućim pljuskovima i nova isključenja struje.
Interpol odbio zahtev Srbije za šestoro novosadskih aktivista: Da li će to uticati na buduću saradnju?
22.07.2026.•
27
Odluka Interpola da Srbiji ne izruči šestoro novosadskih aktivista koji se već 16 meseci nalaze u egzilu u inostranstvu, nakon što je protiv njih pokrenut postupak mogla bi da utiče i na buduću saradnju.
Objavljena studija za naftovod od Mađarske do Novog Sada: Javna rasprava u avgustu
22.07.2026.•
1
Ministarstvo zaštite životne sredine primilo je zahtev za davanje saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada.
FOTO: Vodostaj Dunava kod Novog Sada sve niži i to bi moglo da potraje - što stvara sve više problema
22.07.2026.•
30
Vodostaj Dunava u Novom Sadu nastavlja da opada. Povlačenje vode je otkrilo nove sprudove, veliki broj čamaca na Ribarcu ostao je na suvom, ali se naziru i veći problemi.
Pred Novosađanima narednih dana: Pljuskovi, sunce, sunce, pljuskovi, pljuskovi
22.07.2026.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti nestabilan, mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Ministar Glamočić reagovao zbog slučaja iz Sremskih Karlovaca: "Najoštrije osuđujem nasilje prema mački"
22.07.2026.•
8
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić najoštrije je osudio svaki oblik zlostavljanja životinja i pozdravio brzo postupanje policije i tužilaštva povodom slučaja u Sremskim Karlovcima.
Član Anketne komisije: Postupci za nadstrešnicu pred novosadskim VJT i JTOK sve vreme se ometaju
22.07.2026.•
1
Pravda u postupcima za pad nadstrešnice pred Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu i Javnim tužilaštvom za organizovani kriminal (JTOK) sve vreme se ometa na najrazličitije načine.
Novosadski aktivisti u egzilu: Reakcija Interpola dokazala da nas vlast proganja zbog političkih stavova
22.07.2026.•
3
Novosadski aktivisti grupe STAV, koji se nalaze u inostranstvu, a koji se terete za pokušaj rušenja ustavnog poretka, oglasili su se saopštenjem u vezi sa Interpolovom reakcijom.
Novosađani pozvani da doniraju krv: Smanjene rezerve grupa sa negativnim Rh faktorom
22.07.2026.•
0
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine pozvao je Novosađane da doniraju krv.
"Nerešeno" u Betaniji: Rođeno devet devojčica i isto toliko dečaka
22.07.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Novi milioni za nove obnove železničkih stanica u Novom Sadu i drugim mestima: "Ko snosi odgovornost?"
22.07.2026.•
7
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara zahteva od nadležnih institucija da javnosti pruže odgovore povodom novih radova na železničkim stanicama u Subotici, Bačkoj Topoli i Novom Sadu.
Pred Novosađanima malo prijatniji dan
22.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu posle oblačnog i kišovitog jutra biti nešto vedrije i umereno toplo.
Komentari 26
Zabrinuti
Gg
Vladan
Mnogo ste komotni prema arheologiji za ekipu koja još živi među razmaženom feudalnom decom koja ostanu bez nasledstva pa postanu "prosvetitelji".
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar