
Novosadske škole ograničavaju upotrebu telefona: Učenici moraju da ih ostave u kutiju pre časa
Osnovne i srednje škole u Novom Sadu dobile su dopis Ministarstva prosvete u cilju prevencije zloupotrebe elektronskih uređaja, odnosno mobilnih telefona i pametnih satova.

Foto: Pixabay
Prema dopisu, svaka škola treba internim aktom jasno da propiše način upotrebe mobilnog telefona.
U zavisnosti od odluke škole, to može da podrazumeva ostavljanje telefona na predviđenom mestu u učionici, isključivanje telefona tokom časa i slično.
Redakciji 021.rs obratio se roditelj čije dete pohađa novosadsku osnovnu školu, navodeći da su od razredne starešine dobili odluku o načinu upotrebe mobilnih telefona i pametnog sata.
Kako se navodi, u skladu sa dopisom ministra od 3. februara, u cilju prevencije različitih oblika zloupotrebe elektronskih uređanja tokom obrazovno-vaspitnog procesa, potrebno je da škola internim aktom jasno propiše način upotrebe mobilnog telefona. To je i učinjeno na sastanku Pedagoškog kolegijuma na kojoj je doneta odluka da je pre početka časa učenik dužan da odloži isključen mobilni telefon ili pametni ručni sat na predviđeno mesto u učionici prema dogovoru sa učiteljem/predmetnim nastavnikom (na sto nastavnika, na posebnu klupu, u kutiju...).
"Nakon završetka časa učenik preuzima svoj telefon sa mesta predviđenog za odlaganje telefona/pametnog sata. U slučajevima kada nastavnik proceni da je za realizaciju časa potreban mobilni telefon u obrazovne svrhe, nastavnik je dužan da pre početka časa učenicima najavi da će na času koristiti mobilni telefon", navodi se u školskoj odluci.
Ukoliko učenik ne preda telefon ili pametni ručni sat, a koristi ga bez dozvole, nastavnik će oduzeti električni uređaj i predati kod direktora škola, nakon čega su roditelji učenika dužni da dođu u školu preuzeti uređaj, a učenik će zbog nepoštovanja pravila biti upisan u elektronski dnevnik.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Vojvodine Zvonimir Jović za 021.rs kaže da je ovaj dopis ministarstva na nivou preporuke, odnosno da škole ne moraju da regulišu upotrebu elektronskih uređaja.
Problematično je i to, dodaje, što je sve prepušteno školama.
"Bilo bi dobro kada bi Ministarstvo ili Pokrajinski sekretarijat uputstvom to regulisali", navodi Jović.
U svakom slučaju, ne veruje da će to rešiti problem zloupotrebe telefona na časovima.
"Prvo, da bi se takva jedna akcija sprovela, neophodno je da svi koji učestvuju u kreiranju takvog dokumenta, pre svega mislim na roditelje i rukovodstvo škole, nađu zajednički jezik, zajednički interes. Bilo koji roditelj da se u nekom trenutku pobuni i nazove to uskraćivanjem prava njegovog deteta, javiće se inspekcije, zaštitnici prava deteta i škole će doći u problem", ocenjuje Jović.
Pametne telefone Jović vidi kao deo naše svakodnevice, pa samim tim misli da se ne može zahtevati da deca budu uskraćena za iste.
"Ipak, možemo im ograničiti upotrebu kada su na času i zabraniti da se koriste osim kada je ta upotreba vezana konkretno za rad na nekim predmetima", objašnjava.
Predsednik sindikata kaže da su česti problemi vezani za korišćenje pametnih telefona na času ometanje nastave, prepisivanje i digitalno nasilje.
"Deca često gledaju u telefon, ne slušaju nastavnike. A tu je i problem digitalnog nasilja, kako vršnjačkog tako i prema nastavnicima. Nedavno smo u školi u kojoj ja radim imali primer zloupotrebe mobilnog telefona za digitalno nasilje. Tu su, naravno, i puškice", kaže Jović za 021.rs.
Zaključuje da je pametni telefon dobro sredstvo koje bi moglo da se koristi u nastavi, ali da treba da se spreče zloupotrebe.
Inače, više škola širom Srbije od početka školske godine, odnosno septembra prošle godine, samoinicijativno je uvelo zabranu korišćenja mobilnih telefona tokom nastave.
Ministar prosvete Branko Ružić najavio je krajem prošle godine da će Radna grupa za sprečavanje nasilja u školama razmotriti nošenje mobilnih telefona u škole. Prosvetari koji su se o ovoj temi oglašavali bili su podeljenih mišljenja. Jedni su smatrali da je to odličan predlog koji bi uticao na ponašanje đaka, dok su drugi rešenje videli u drugačijem pristupu vaspitanja i odnosu društva, od trenutka kada se dete rodi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO, VIDEO: Završene blokade raskrsnica u Novom Sadu, nekoliko osoba privedeno
04.07.2025.•
48
Blokade tri velike raskrsnice u Novom Sadu su završene.
Nove blokade raskrsnica u Novom Sadu od 19 časova
04.07.2025.•
0
Raskrsnice u Novom Sadu biće blokirane i večeras, od 19 časova.
Tamo gde Novi Sad miriše na kiflice
04.07.2025.•
0
Na uglu Dunavske i Zmaj Jovine, gde se svakodnevno ukrštaju koraci Novosađana i turista, nalazi se jedno posebno mesto koje miriše na detinjstvo: Fabrika kiflica.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
04.07.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 16 beba.
FOTO, VIDEO: Blokirano više raskrsnica, bez intervencije policije
03.07.2025.•
65
U Novom Sadu su blokirani Most slobode, Varadinski most, Bulevar oslobođenja i Bulevar Mihajla Pupina kod Banovine.
Advokatska komora Srbije: Besplatna pravna pomoć učesnicima protesta koji su napadnuti
03.07.2025.•
19
Advokatska komora Srbije pozvala je advokate da besplatno daju pravnu pomoć učesnicima protesta koji su napadnuti.
Studenti najavili totalnu blokadu Novog Sada - počinje u šest ujutru
03.07.2025.•
57
Studenti u blokadi najavili su, kako su naveli, totalnu blokadu Novog Sada u petak, 4. jula.
Najtopliji dan za kraj radne nedelje – šta vas očekuje?
03.07.2025.•
1
Ovog petka očekuje vas najtopliji dan ove nedelje.
Advokat pretučene studentkinje o pomilovanju "SNS junaka": Ovo je atak na Ustav
03.07.2025.•
27
Advokat Srđan Hromiš koji zastupa oštećene studente kaže da je u šoku zbog odluke predsednika Srbije da pomiluje četvoricu okrivljenih aktivista Srpske napredne stranke.
Akademski plenum: Vučić pomilovanjem SNS nasilnika želi da izazove građanski rat
03.07.2025.•
4
Akademski plenum je, povodom pomilovanja aktivista SNS koji su studentkinji polomili vilicu, saopštio da predsednik Srbije Aleksandar Vučić želi da izazove građanski rat i nasiljem da sačuva vlast.
Vučić pomilovao "SNS junake" okrivljene da su polomili vilicu studentkinji iz Novog Sada
03.07.2025.•
104
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pomilovao je četvoricu aktivista Srpske napredne stranke, okrivljenih za napad na studente u Novom Sadu krajem januara.
Ne moraju svi da vide tuđu muku
03.07.2025.•
1
Brojni uznemirujući snimci sa protesta i blokada kruže društvenim mrežama prethodnih dana.
Promena na čelu Instituta za onkologiju Vojvodine
03.07.2025.•
21
Nataša Prvulović Bunović imenovana je za v. d. direktora Instituta za onkologiju Vojvodine, nakon razrešenja dosadašnjeg direktora Zorana Radovanovića, saznaje 021.rs.
FOTO: Otvoren novi Maxi supermarket u Novom Sadu
03.07.2025.•
0
U Braće Popović 1a, u okviru kompleksa "Sajam korner" u Novom Sadu, otvoren je Maxi supermarket koji kupcima donosi veliki izbor kvalitetnih proizvoda uz prepoznatljivu, prijatnu komšijsku uslugu.
Izdržite do utorka - blago osveženje i mogući pljuskovi
03.07.2025.•
0
Petak će biti sunčan i veoma topao.
Udeli prostor umetnicima: Akcija studenata u blokadi Akademije umetnosti u Novom Sadu
03.07.2025.•
0
Studenti u blokadi Akademije umetnosti u Novom Sadu organizuju akciju "Ni mi ne znamo" sa idejom približavanja umetnika i građana.
Slobodan univerzitet policiji: Ako ne poštujete zakletvu, niste ništa drugo do grupa nasilnika
03.07.2025.•
1
Slobodan univerzitet oštro osuđuje nesrazmernu primenu sile od strane policije na blokadama i protestima.
Počela sezona Biblioteke na Štrandu: Knjige, novine, književne večeri i radionice
03.07.2025.•
0
Počela je ovogodišnja sezona Biblioteke na Štrandu.
I danas blokade novosadskih raskrsnica: Zborovi se okupljaju kod Rektorata
03.07.2025.•
22
Zborovi građana Novog Sada najavili su da će se večeras, 3. jula, okupiti kod Rektorata.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 20 beba
03.07.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
VIDEO: Devojci pozlilo prilikom blokade saobraćaja u Novom Sadu, oglasio se MUP
03.07.2025.•
5
Jednoj devojci pozlilo je sinoć oko ponoći, kada je Žandarmerija počela da razbija blokadu saobraćaja na Bulevaru cara Lazara.
Komentari 44
Zvrk
Mirjana
S.
Sto se tice ostavljanja telefona kod nastavnika tokom casa (ne i odmora!) ta mera je ok ali realno nepotrebna. Zabrana koriscenja nije isto sto i oduzimanje. Mozes da zabranis ali ne oduzimas. Ako neko koristi telefon za vreme casa, upises ga u dnevnik i/ili izbacis sa casa. Za krsenje zabrane slede posledice.
Kao sto rekoh, ok je i da se vrsi predavanje telefona na pocetku casa i vracanje na kraju ali to uopste nece biti tako jednostavno. Prvo sto oduzima vreme od casa, drugo kako ce se kontrolisati ko ima uopste telefon, ko nema a ko se folira da ne bi predao. Zatim, sta se desava ako je telefon po vracanju uceniku neispravan? Da li je bio ispravan kada je predat? Ko ce se baviti time. Ucenici ce (kao i uvek) pokusavati da izvrdaju sistem. Predavace jedan telefon a zadrzavati stari itd. Sve u svemu, ok mera koju nije moguce adekvatno sprovesti.
Jos nesto, "nastavnik će oduzeti električni uređaj" ako ucenik ne preda. Molim? Otimace mu silom? Kakva glupost.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar