
Osnovni sud odlučio: Novosadski aktivisti nisu naneli znatnu materijalnu štetu vlasnicima Galensa
Osnovni sud u Novom Sadu odbacio je tužbu suvlasnice Galensa Sanje Petrić protiv novosadskih aktivista Dragane Arsić i Nikole Arežine za naknadu materijalne štete nastale na protestu na brdu Kesten.

Foto: 021.rs
Sud je prvostepenom odlukom naložio Sanji Petrić da tuženim aktivistima isplati troškove parničnog postupka u iznosu od 106.500 dinara.
Ona je od tuženih aktivista, zbog presecanja žice i katanca na protestu na brdu Kesten u oktobru 2021. godine, tražila da joj svako isplati po 100.000 dinara, ukupno 200.000 dinara.
Sudski veštak je potom ustanovio da je nastala materijalna šteta u iznosu od 22.456 dinara.
Šta piše u presudi?
U presudi Osnovnog suda u Novom Sadu, u koju je portal 021.rs imao uvid, opširno je obrazloženo zbog čega je tužbeni zahtev Sanje Petrić odbijen.
Sud je naglasio da je planinarska staza kojom su se aktivisti i građani tokom oktobarskog protesta kretali kroz Nacionalni park Fruška gora put u opštoj upotrebi, zbog čega ne može biti predmet državinske zaštite.
"U konkretnom slučaju, staza je izgubila svojstvo dobra u javnoj upotrebi upravo radnjama tužilje - faktičkim pregrađivanjem staze postavljanjem ograde, zbog čega tužilja ne može u takvoj pravnoj situaciji imati pravo na posedovnu zaštitu", navodi se u presudi.
U više navrata je naglašeno da Petrić sudu nije dostavila dokaz da je imala dozvolu JP "Nacionalni park Fruška gora" za postavljanje ograde, kao ni dokaz da im se uopšte obraćala.
"Činjenicom da je tužilja ishodovala rešenje Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode o uslovima za postavljanje ograde ne može se braniti teza da je ona smela da postavi ogradu na mestu gde je to učinila jer nije pribavila dozvolu upravljača na šta je upućena ovim rešenjem. Kako tužilja nije dokazala da je ograda postavljena na način saglasan pozitivnim propisima, to nema ni protivpravnosti u presecanju i demontiranju ograde i katanca od strane tuženih", navodi se.
Sud je detaljno pojasnio i dodatni razlog odbijanja tužbenog zahteva, a to je sloboda izražavanja koja se garantuje Ustavom Republike Srbije i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, kojom je država prihvatila nadležnosti i praksu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.
Dalje se pojašnjava da je aktivnost presecanja katanca i ograde "nedvosmisleno bilo slanje poruke i skretanje pažnje javnosti, pri čemu su tuženi vodili računa o obimu svojih dela i pazili da ne nanesu veliku štetu tužilji".
U tom smislu, prema mišljenju suda, njihove radnje spadaju u spektar zaštite Evropske konvencije i Ustava.
Naglašava i da su ovim slučajem direktno suprotstavljena prava tužilje na imovinu i prava aktivista na slobodu izražavanja.
"S obzirom na to da su tuženi javnosti ukazivali na to da su zatvorene za prolaz tradicionalne planinarske staze, da je Nacionalni park ograđen zbog čega je nedostupan i ljudima i životinjama u jednom svom delu, sud nalazi da se tuženi jesu bavili temom od opšteg interesa za javnost. Na osnovu svega navedenog, radnje tuženih uživaju zaštitu člana 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima, te samim tim i Ustava Republike Srbije", navodi se u presudi.
Dodaje se i da je sud vodio računa da tuženi nisu naneli veliku štetu tužilji i pozvao se na knjigu Borisa Vizneta "Građansko pravo" u kom se navodi da "radnje tuženog moraju biti ozbiljne i znatne, a ne da se radi o neznatnim i neozbiljnim zadiranjima, kojima se ne nanosi nikakva šteta".
"U radnjama tuženih nije bilo nasilja, nije bilo poziva na nasilje, jasno su ograničili razmere koje njihova poruka treba da ima, zbog čega sud nalazi da ne mogu odgovarati za čin mestimičnog demontiranja ograde i katanca", navodi se.
Sud: U ovom slučaju nije reč o SLAPP tužbi
Ono što je interesantno jeste da se sud, odmah na početku presude, osvrnuo na navode aktivista da je ova tužba deo niza SLAPP tužbi koje su Petrići uputili aktivistima, povodom istog događaja.
Takozvane SLAPP tužbe relativno su nov vid pritiska na medije, aktiviste i uopšte one koji pokušavaju da zaštite javni interes. To su tužbe zasnovane na istom, odnosno bitno sličnom činjeničnom stanju, usmerene na sprečavanje delovanja tuženih.
Sud je utvrdio da u ovom slučaju "nema mesta njihovim tvrdnjama, budući da je u pitanju spor za naknadu materijalne štete".
"U ostalim sporovima vode se postupci za naknadu nematerijalne štete, kao i postupak povodom smetanja državine, te je tužilja mogla tužbu povodom koje se ova parnica vodi, podneti odvojeno od ostalih zahteva", navodi se.
Podsetimo, Apelacioni sud u Novom Sadu je nedavno, po žalbi Nebojše Petrića, preinačio prvostepenu odluku i naložio Dragani Arsić da mu plati 70.000 dinara jer ga je nazvala "tajkunom" i nanela "duševnu bol zbog povrede časti", kao i troškove suđenja u iznosu od 83.300 dinara.
Sanja Petrić je odustala od privatne krivične tužbe protiv aktivistkinje Dragane Arsić u kojoj je tražila kaznu od godinu dana zatvora. Osnovni sud u Novom Sadu odbacio je četiri tužbena zahteva, uključujući i ovaj koji je Apelacioni sud delimično usvojio.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
"Zalet pred Vidovdan" danas u Sremskim Karlovcima: Dolaze i studenti
21.06.2025.•
0
Šesti veliki protest u Sremskim Karlovcima održaće se danas, 21. juna od 19.30 časova.
Mićin o sudbini Železničke stanice, izborima za mesne zajednice: Šta je sve rekao?
20.06.2025.•
11
Železnička stanica u Novom Sadu blizu osam meseci od tragedije u kojoj je život izgubilo šesnaest ljudi nema nikakvo spomen-obeležje, a i dalje nije poznato da li će i kada ponovo biti u funkciji.
Novosadska opozicija osudila grafite mržnje protiv opozicionih političara
20.06.2025.•
6
Novosadska opozicija najoštrije osudila govor mržnje prema pripadnicima opozicije u grafitima koji su se pojavili na više lokacija u Novom Sadu.
Šta su od poklona dobijali novosadski političari: Drveni krokodil, srebrni bodež, čašice za rakiju
20.06.2025.•
6
Pokloni su sastavni deo protokola prilikom susreta zvaničnika, a među njima se nađe i koji zanimljivi primerak.
Autobusi GSP-a na linijama 11A, 11B u nedelju menjaju trasu zbog radova
20.06.2025.•
0
Autobusi GSP-a na linijama 11A, 11B u nedelju, 22. juna promeniće trasu kretanja zbog radova u Gundulićevoj ulici.
Deo oko puta ka Stražilovu više neće biti vinogradarska zona: Radiće se izmena prostornog plana
20.06.2025.•
9
Deo područja Sremskih Karlovaca, duž puta za Stražilovo, trebalo bi da bude prenamenjen u deo za kuće za odmor i kompatibilne namene.
Akademski plenum danas kod Riblje prikuplja potpise za vanredne izbore
20.06.2025.•
5
Akademski plenum će danas, 20. juna, od 19h do 22h, na Trgu Republike (između Jovine gimnazije i Riblje pijace) u Novom Sadu, prikupljati potpise na peticiji za vanredne parlamentarne izbore.
U Radio kafeu 2. jula i 5. avgusta veliki košarkaški kviz, pobednicima put na finale EP u košarci
20.06.2025.•
0
Najatraktivniji sportski događaj ovoga leta biće Evropsko prvenstvo u košarci koje počinje 27. avgusta.
Studenti i građani blokirali održavanje ispitnog roka na Visoke poslovne škole
20.06.2025.•
11
Studenti i građani okupili su se jutros ispred Srednje mašinske škole kako bi sprečili održavanje ispitnog roka Visoke poslovne škole u Novom Sadu.
FOTO Gde zapinju Novosađani: Rupe po trotoarima i biciklističkim stazama
20.06.2025.•
22
Grad ulaže milione dinara u održavanje trotoara i staza, ali rupe, prepreke i loše postavljeni stubovi i dalje predstavljaju svakodnevni izazov za pešake i bicikliste u Novom Sadu.
U Betaniji rođeno 19 beba: Dečaci ubedljivo "vode"
20.06.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 19 beba.
Slobodan univerzitet: Osuđujemo pritiske na kolege sa Medicinskog, nećemo ćutati
19.06.2025.•
11
Akademska zajednica "Slobodan univerzitet" osudio je pritiske kojima su izloženi profesori Medicinskog fakulteta u Novom Sadu u štrajku.
Meseci prolaze od tragedije, sud i tužilaštvo u "prepirci": Šta se dešava u slučaju "nadstrešnica"?
19.06.2025.•
11
Pre skoro osam meseci pala je nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu. Stradalo je 16 ljudi. Optužnicu smo imali, ali je "na dopuni".
Petak u gradu: Novosađani, pogledajte šta vas sve očekuje
19.06.2025.•
2
Kraj nedelje je konačno tu, a tu je i naš mali vodič sa svim bitnim informacijama koje treba da znate.
Studenti Visoke poslovne škole promenili lokaciju okupljanja: Ispiti zakazani u Srednjoj mašinskoj
19.06.2025.•
4
Studenti u blokadi Visoke poslovne škole u Novom Sadu promenili su lokaciju okupljanja, u cilju sprečavanja održavanja ispitnog roka na ovom fakultetu.
Štrajkački odbor Medicinskog: Postoje planovi za hapšenje naših članova, zastrašivanje nedopustivo
19.06.2025.•
16
Štrajkački odbor Medicinskog fakulteta u Novom Sadu saopštio je da postoje indicije da će njihovi članovi biti uhapšeni, što smatraju direktnim pritiskom i pokušajem zastrašivanja.
FOTO Roze revolucija u Big Fashion Novi Sad: Bébé Express vending mašina donosi modu na klik
19.06.2025.•
0
Big Fashion Novi Sad juče je postao adresa modne revolucije u Srbiji predstavljanjem Bébé Express vending mašine.
Novi protest u Sremskim Karlovcima u subotu: Zalet pred Vidovdan, dolaze i studenti
19.06.2025.•
15
Šesti veliki protest u Sremskim Karlovcima održaće se u subotu, 21. juna.
Voda u Temerinu: Institucije izneverile građane, traži se uvođenje vanredne situacije
19.06.2025.•
44
Zaštitnik građana zaključio je da nijedna nadležna institucija nije uradila sve u svojoj nadležnosti da se u Opštini Temerin obezbedi pijaća voda.
Viši sud o "opstrukciji" u slučaju nadstrešnice: Sve radimo ažurno, a bili smo u nezakonitoj blokadi
19.06.2025.•
19
Viši sud u Novom Sadu saopštio je da ažurno postupa u predmetu "nadstrešnica", nakon što je Tužilaštvo u sredu objavilo da je onemogućeno da završi istragu u ovom slučaju.
Komentari 13
Aleksandar
9
K
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar