
Na Mišeluku će se bušiti 150 metara dubok bunar
Na Mišeluku će se bušiti bunar dubok 150 metara u sklopu istraživanja potencijala podzemnih voda za potrebe planirane Toplane "Mišeluk".
Ovo će, kako 021.rs saznaje, biti istražna bušotina kako bi se utvrdile geološke karakteristike terena i potencijalne rezerve podzemnih voda, tj. kapacitet vodozahvata bunara, temperatura i kvalitet vode.
Pronalaženje i utvrđivanje kvaliteta i toplote vode je neophodno jer je plan da Toplana "Mišeluk" radi van postojećeg sistema daljinskog grejanja sa bačke strane i da koristi alternativne izvore energije, u ovom slučaju i toplotne pumpe. Novoj toplani za potrebe rada toplotnih pumpi potrebna je količina vode od oko 20 litara u sekundi.
Hidrogeološka istraživanja bi trebalo da se sprovedu na lokaciji na kojoj će se graditi nova toplana, prekoputa ulaza na parking bolnice na Mišeluku.
U tenderskoj dokumentaciji, u koju je 021.rs imao uvid, navodi se da će nakon bušenja bunara, što bi trebalo da traje oko pet meseci, uslediti jednogodišnje osmatranje hidrodinamičkih parametara i uzimanje hemijskih analiza, a zatim izrada Elaborata o rezervama podzemnih voda i konačno izrada Elaborata o uslovima eksploatacije podzemnih voda.
Rok za dostavaljanje ponuda na tenderu za radove na bušenju bunara je 22. septembar.
Procenjena vrednost ove javne nabavke je 11 miliona dinara bez PDV-a.
Plan razvoja sistema daljinskog grejanja na Mišeluku podrazumeva gradnju više odvojenih toplana na području urbanističkih zona Mišeluk II i III. Ove toplane, koje su manjeg kapaciteta nego one na bačkoj strani, bile bi samostalne kogenerativne energetske jedinice, koje koriste geotermalnu energiju podzemnih voda, biomasu, solarnu energiju i drugo, a potrošače bi, osim toplotnom energijom za grejanje i energijom za daljinsko hlađenje, snabdevale i strujom.
Podsetimo da je Novosadska toplana već počela sa postavljanjem vrelovodne mreže u sklopu komunalnog uređenja ovog dela Mišeluku.
Inače, ranija Toplana "Mišeluk" prestala je sa radom 1999. godine, a pod nerazjašnjenim okolnostima opljačkana je 2010. godine. Prostor na kojem se ona nalazi sada koristi Novosadska toplana kao garažu i magacin.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Pokrajinska vlada: 19 miliona dinara za hitnu sanaciju osnovne škole u Sremskim Karlovcima
27.06.2025.•
1
Pokrajinska vlada odlučila je da izdvoji 19 miliona dinara za hitnu sanaciju Osnovne škole "23. oktobar" u Sremskim Karlovcima.
VIDEO: Izgoreo stan na Satelitu, građani evakuisani
27.06.2025.•
0
U požaru koji je oko 20 časova izbio u Ulici Stevana Momčilovića, jedan stan je potpuno izgoreo.
Odbornik SNS-a postavljen na čelo Karlovačke gimnazije
27.06.2025.•
41
Dejan Orlić, odbornik Srpske napredne stranke u Skupštini opštine Sremski Karlovci, postavljen je za vršioca dužnosti direktora Karlovačke gimnazije.
Beočinci bez vode za piće još 15 nedelja zbog "nepredviđenih radova"
27.06.2025.•
16
Meštani Beočina neće imati vodu za piće još 15 nedelja zbog "nepredviđenih radova" u fabrici vode.
Menja se plan Fruške gore: Za izmene zainteresovani privatni investitor i vojska
27.06.2025.•
22
Na sednici Skupštine APV održanoj u sredu, 25. juna, usvojena je i odluka o izmenama prostornog plana Fruške gore.
U subotu oko 30 stepeni
27.06.2025.•
0
U Novom Sadu će sutra pre podne biti promenljivo oblačno, a popodne sunčano.
Okupljanje kod Rektorata: Novosađani kreću za Beograd - SOS taksi predvodi kolonu
27.06.2025.•
31
Novosadski SOS taksi pozvao je sve Novosađane koji žele da krenu sa studentima i taksistima u Beogradu, na protest, na okupljanje ispred Rektorata.
Zaustavljen železnički saobraćaj u Srbiji: Opet pred protest u Beogradu
27.06.2025.•
152
Železnički saobraćaj širom Srbije zaustavljen je dan pred najavljeni studentski i građanski protest u Beogradu, zbog navodne dojave o bombi.
Slobodan univerzitet: Da li je koleginica ostavljena bez posla zato što je stala uz studente?
27.06.2025.•
11
Slobodan univerzitet oštro protestuje povodom neraspisivanja konkursa za izbor u zvanje doc. dr Senke Bajić sa Fakulteta tehničkih nauka.
Novi Sad postaje centar amerikanista: Na ICA2025 kongres dolazi 3.000 istraživača
27.06.2025.•
4
Jedan od najprestižnijih i najstarijih svetskih naučnih skupova, 58. Međunarodni kongres amerikanista ICA2025, održaće se u Novom Sadu od ponedeljka, 30. juna, do petka, 4. jula.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 18 beba
27.06.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Danas povremeno pljuskovi i grmljavina, do 31 stepen
27.06.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti oblačno, povremeno sa pljuskovima i grmljavinom.
Zanimljiva dešavanja i mogući pljuskovi: Šta petak još donosi Novosađanima?
26.06.2025.•
0
Pred nama je petak, konačno. Kraj radne nedelje donosi nam mnogo lepih dešavanja za sve uzraste.
Sindikat FTN-a: Omogućiti izbor u više zvanje docentkinji Senki Bajić
26.06.2025.•
15
Sindikat Fakulteta tehničkih nauka ukazao je da je docentkinja Senka Bajić "zaustavljena u procesu napretka u svojoj univerzitetskoj karijeri".
Pročitajte kako su novosadski studenti medicine pozvali na vidovdanski protest
26.06.2025.•
23
Studenti novosadskog Medicinskog fakulteta uputili su poziv na protest u subotu, u kojem upozoravaju na opasnost od ravnodušnosti i neutralnosti.
Suđenje za napad na studente DIF-a u Novom Sadu: Rasprava zbog snimka i povreda
26.06.2025.•
1
Uvodno izlaganje u vezi sa napadom na studente DIF-a, koji se dogodio u aprilu ove godine, održano je u Osnovnom sudu u Novom Sadu.
Novosadska prosečna plata ponovo iznad republičke: Da li ste i vi toliko zarađivali?
26.06.2025.•
36
Novosađani su u proseku u aprilu ove godine zarađivali 124.000 dinara, bez poreza i doprinosa.
Uskoro sanacija škole u Sremskim Karlovcima u kojoj je otpao plafon, u planu celokupna obnova
26.06.2025.•
4
Osnovna škola "23. oktobar" u Sremskim Karlovcima, koja je 15. maja iznenada zatvorena, biće sanirana u narednom periodu.
Danas u novosadskom kampusu: Radionice, "živa biblioteka", peticija za izbore...
26.06.2025.•
2
Akademski plenum i Slobodan univerzitet danas, 26. juna u novosadskom kampusu organizuju različite programe.
Letnje bebe: U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 mališana, među njima i blizanci
26.06.2025.•
2
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 16 beba.
Komentari 2
Рон Џереми
Мали је ово град у њему све се знаааа....
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar