.jpg)
Uspon i pad Slobodana Malešića - bivšeg novosadskog načelnika
Bivši načelnik novosadske policije Slobodan Malešić bi sledeće nedelje, zajedno sa još trojicom, trebalo da se nađe u sudnici zbog optužbi za trgovinu uticajem i zloupotrebu službenog položaja.

Foto: 021.rs
Suđenje počinje godinu i po dana od hapšenja generala policije koji je kao školovani policajac napredovao do važne pozicije i, kako se vidi iz optužnice, bio u kontaktu sa pojedinim ljudima iz Srpske napredne stranke, kao i sa biznismenom Zvonkom Veselinovićem.
Njegov uspon je bio postepen, a bio je viđen i za budućeg direktora policije. Međutim, pad se dogodio naglo i neočekivano.
Uspon
Malešić je rođen 29. jula 1976. godine u Prijepolju. Na Policijskoj akademiji u Beogradu diplomirao je 1999. godine.
U zvaničnoj biografiji se navodi da je radni odnos u MUP-u zasnovao 1995. nakon završene Srednje škole policije. Na početku karijere radio je u policijskoj stanici Savski venac.
Bavio se i štićenim licima, pa je jedno vreme radio na obezbeđenju ministara policije. Nakon što je ministarstvo preuzeo Ivica Dačić, prebačen je u Upravu saobraćajne policije. Tu se zadržao osam godina, a na čelu uprave zamenio je Vladimira Rebića 2014. godine koji je postao direktor policije.
Pre nego što je postao Rebićev pomoćnik za Specijalne i posebne jedinice, Malešić je kratak period bio načelnik PU Kragujevac.
U junu 2019. Malešić je unapređen u čin generala, a 2020. je postao načelnik PU Novi Sad. Njegov prethodnik je bio Milorad Šušnjić, koji je smenjen sa te pozicije, a potom i optužen u postupku koji se vodi protiv bivše državne sekretarke MUP-a Dijane Hrkalović, a optužen je i za prikrivanje tuče navijača u Kaću.

Na čelu novosadske policije Malešić je bio 20 meseci. Dolazak Malešića u Novi Sad policija je, barem je tako delovalo, postala otvorenija. U odnosu na Šušnjića, Malešić je bio spremniji za komunikaciju sa medijima, a nije bežao ni od toga da se pojavi pred građanima.
Ipak, bilo je i kritika, te je opozicionar Borislav Novaković po Malešićevom dolasku u Novi Sad tvrdio da je novi načelnik tu kako bi se stvorila "policijska zaštita za realizaciju projekta 'Novi Sad na vodi'".
Slika koja se pravila oko njega je da je načelnik koji se ne krije u kancelariji i izlazi na ulicu da učestvuje u akcijama, što je bila novina u odnosu na njegove prethodnike, ali i naslednika.

Tako je bio među policajcima na protestima protiv Rio Tinta, pozivajući na smirivanje situacije. Uspeo je da primiri desničare koji su na godišnjicu smrti kvislinga Milana Nedića planirali da marširaju do Omladinskog centra CK13 u kojem se organizovao sastanak antifašističkih organizacija.
Malešić nije krio da je u dobrim odnosima sa vlašću u Novom Sadu i tadašnjim gradonačelnikom Milošem Vučevićem, te se pojavljivao na raznim prijemima u Gradskoj kući.

Pad
Povezanost Malešića i Vučevića pokazuje i prepiska koju je pre hapšenja razmenjivao sa tadašnjim gradonačelnikom Novog Sada, ali u tom trenutku i uticajnom figurom u vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci.
Kako je objavio Insajder.net, u optužnici protiv Malešića se navodi da on najpre piše Andreju Vučiću, bratu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Nakon toga, Malešić šalje poruku Vučeviću. Prepiska između njega, kako je objavio Insajder, bila je sledeća:
Malešić: Izvini, znam da si u haosu... Sada su uhapsili onog drugara u Prijepolju što su proveravali osam meseci i ništa. Verovatno će sada da krenu i na mene. Mislim da nisam uradio nikakvo kd.. Ako jesam, treba da odgovaram. Neka mi podnesu krivičnu prijavu u redovnom postupku, da ne prave scene i blate porodicu. Izvini i hvala unapred.
Malešić: Poslao sam i A istu poruku. Izvini i hvala unapred.
Vučević: Nemoj se izvinjavati. Vlasnika one firme?

Malešić: Da. Krenuo u CG.
Vučević: Bagra. Na granici?
Malešić: Da, neka podnesu prijavu i dokazuju ako smo krivi. Ovo namerno rade da unište. Zamoli A da zove V.
Vučević: Rekao sam. Čekam odgovor.
Malešić: Hvala ti. Zvali su me u 19.45 da dođem.
Kako je objavio Insajder, Malešić je nakon toga kontaktirao i Zvonka Veselinovića, kontroverznog biznismena koji se nalazi pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije zbog sumnji na "koruptivnu šemu velikih razmera sa kosovskim i srpskim bezbednosnim zvaničnicima koji grupi omogućavaju šverc robe, novca, narkotika i oružja između Kosova i Srbije".
O vezama koje je imao Malešić pisao je i NIN, o čemu više možete da pogledate na OVOM LINKU.

Suđenje, odnosno pripremno ročište Malešiću i drugim okrivljenima je zakazano za 27. oktobar, pošto je prethodno 9. oktobra odloženo zbog nedolaska dvojice okrivljenih i jednog advokata.
Malešić se optužnicom tereti za udruživanje radi vršenja krivičnih dela, tri krivična dela trgovine uticajem i zloupotreba službenog položaja. Tadašnji načelnik Saobraćajne policije Ljubomir Stanišić je optužen za krivična dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela i trgovinu uticajem, šef Odseka za borbu protiv korupcije u Užicu Dragan Kovačević za krivična dela udruživanje i zloupotrebu službenog položaja, dok se privredniku iz Prijepolja Dženanu Kujoviću na teret stavlja udruživanje i tri krivična dela trgovina uticajem.
Rukovodilac u JP "Putevi Srbije" Darko Savić i rukovodilac u JP "Koridori Srbije" Ivan Pavlović optuženi za po jedno krivično delo zloupotreba službenog položaja.

Tužilaštvo Malešića tereti da je organizovao grupu kako bi zaštitio Kujovića i odgovorna lica u njegovim privrednim društvima zbog nezakonitog poslovanja, kao i zaštitu za druga dela.
Čineći ovo, Stanišić i Malešić su primili materijalnu korist. Između ostalog, Malešić u novcu i materijalnim dobrima za izgradnju i opremanje splava na Savi, opremanje stambenih objekata, uređenje porodičnog imanja, kao i novac na ime navodne stipendije u korist njegovog sina.
Nakon što je Malešiću određen pritvor oglasio se njegov advokat Veljko Delibašić, navodeći da je njegov klijent negirao dela koja mu se stavljaju na teret, te da je tražio da ide na poligraf.

Kako je naveo, Malešić se sumnjiči da je uticao na policajca iz PU Užice da ne izvrši kontrolu poslovanja jedne firme, koju je prethodno policija već kontrolisala, preneo je Blic.
"Nakon policijske kontrole, Više javno tužilaštvo u Kraljevu je donelo stav da nema elemenata krivičnog dela. Nakon toga, policajac iz PU Užice je telefonom pozvao Malešića i rekao mu da ga šef ponovo šalje tu firmu, u kontrolu i da ne zna šta da radi s obzirom na stav Tužilaštva. Malešić mu je na to rekao da postupi po zakonu", rekao je Delibašić u aprilu prošle godine.
U istrazi protiv Malešića svedočila je i bivša sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović, koja je, kako je rekao Delibašić, navela da bivšeg načelnika PU Novi Sad poznaje kao dobrog i časnog policajca.
Malešiću je u julu prošle godine ukinut pritvor i pušten je da se brani sa slobode.
Od tada je krivičnu prijavu protiv njega i njegovog zamenika podnelo i Strukovno udruženje policije "Dr Arčibald Rajs" zbog navodnog nesavesnog rada u službi, zloupotrebe službenog položaja i neizvršenja sudske odluke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U toku protestne šetnje ka Železničkoj stanici: Obeležava se pola godine od pada nadstrešnice
01.05.2025.•
0
Protestne aktivnosti u Novom Sadu povodom pola godine od pada nadstrešnice već su počele šetnjama učesnika zborova mesnih zajednica ka Železničkoj stanici.
Profesorka Milinkov o ponašanju policije ispred DIF-a: Ponižavajuće prema nama kao ljudskim bićima
01.05.2025.•
3
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov koju je u ponedeljak ispred DIF-a policajac bacio na zemlju kaže da je njena obaveza bila da stane između studenata i policije.
Pola godine od pada nadstrešnice: Rane u kojima cveta hiljade "prkosa"
01.05.2025.•
2
Prošlo je šest meseci od dana kada je pod ruševinama betonske nadstrešnice u Novom Sadu ugašeno 14 života.
Kako će izgledati današnji protest u Novom Sadu: Šest meseci od tragedije i Dan rada
01.05.2025.•
18
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
19
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
1
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
2
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
2
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
9
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
1
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
15
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Kupališna sezona na Štrandu počinje 1. maja, ulaz besplatan prve dve nedelje
30.04.2025.•
2
Kupališna sezona na Štrandu počinje u četvrtak, 1. maja, a trajaće do 30. septembra.
JKP "Čistoća" izdvaja 80 miliona dinara za rezervne delove podzemnih kontejnera
30.04.2025.•
3
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" nabavlja rezervne delove za podzemne kontejnere u vrednosti od 80 miliona dinara bez PDV-a.
"Porše" ekipi ukinut pritvor i zabranjeno napuštanje stana: Vozaču mera bez elektronskog nadzora
30.04.2025.•
9
Okrivljenima za napad kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo" sredinom decembra prošle godine ukinut je pritvor.
Oglasio se SNP povodom zahteva za smenu Aje Jung
30.04.2025.•
1
Uprava Srpskog narodnog pozorišta oglasila se povodom zahteva ansambla Baleta da se smeni direktorka Aja Jung.
FOTO, VIDEO Završen protest ispred suda: "Solidarno stojimo za 12 aktivista, zatvorenika režima"
30.04.2025.•
6
Protest "Politički pritvor zbog reči - ko je sledeći" održavan je ispred suda u Novom Sadu.
U Novom Sadu za 1. maj sunčano i toplo, u subotu čak 30 stepeni
30.04.2025.•
0
Narednih dana nas očekuje i 30 stepeni, ali i pad temperature.
Slučaj "nadstrešnica": Optuženi inženjeri počeli da se ispisuju iz Inženjerske komore
30.04.2025.•
4
S. N, petooptuženi u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu, a prvi među projektantima i inženjerima, ispisao se iz članstva Inženjerske komore Srbije.
Uđeš kao povređeni, izađeš kao ekstremista u Informeru
30.04.2025.•
25
Više od 30 osoba požalilo se na povrede nakon intervencije policije ispred novosadskog DIF-a. Imena pojedinih osoba koje su povređene su objavljena u Informeru, gde su označeni kao ekstremisti.
Šabić: Od objavljivanja podataka novosadskih studenata u Informeru još gore nereagovanje nadležnih
30.04.2025.•
1
Advokat Rodoljub Šabić ocenio je da je od pojavljivanje spiska imena povređenih studenata novosadskog Fakulteta tehničkih nauka u listu Informer "još gori izostanak reakcije" nadležnih institucija.
FOTO: Evropska komesarka Marta Kos u Novom Sadu odala poštu poginulima u padu nadstrešnice
30.04.2025.•
2
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos danas je u Novom Sadu odala poštu 16 poginulih u padu nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra.
Komentari 22
x11
Timko
Sova
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar