
Novosadska vlast demantuje Zajedno: Ne kupujemo podršku građana kroz jednokratna socijalna davanja
Iz kabineta gradonačelnika Novog Sada danas su reagovali na, kako kažu, "lažne optužbe" da gradske vlasti "kupuju" podršku građana kroz jednokratna socijalna davanja.

Foto: 021.rs
"Ovim putem demantujemo netačne i neutemeljene navode, koji su se pojavili u pojedinim medijima, kako su nakon rebalansa budžeta neke institucije ostale bez sredstava, a posebno lažne optužbe kako su uvećana izdvajanja za jednokratnu pomoć da bi se kupila podrška građana", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je budžet Grada Novog Sada u poslednjih deset godina "realan, razvojni i socijalno odgovoran".
Naveli su da su na sednici Skupštine grada koja je održana 3. novembra na ime socijalne zaštite izdvojena dodatna sredstva od 14,7 miliona dinara za jednokratne i interventne novčane pomoći, tako da ukupan budžet za tekuću godinu iznosi "rekordnih 3,1 milijardu dinara na ime socijalne i dečije zaštite".
"Činjenica je da već godinama Grad Novi Sad prednjači u oblasti socijalne zaštite, u odnosu na druge lokalne samouprave. Ni jedna usluga socijalne zaštite nikada nije ukinuta, niti ikada obim prava i davanja nije umanjen. Naprotiv, svih prethodnih godina, a i u tekućoj godini smo proširivali aktivnosti koje Grad finansira, posebno u uslugama za lične pratioce i personalne asistente", navodi se u saopštenju Gradske kuće.
Dodali su da se jednokratne pomoći koje se isplaćuju preko Centra za socijalni rad uvećane zbog posledica olujnog neveremena u julu Novom Sadu i "urgentne potrebe" brojnih porodica koje su pretrpele štetu da je lakše finansijski prevaziđu.
Podsetili su i na to da Grad Novi Sad, između ostalog, pruža finansijsku podršku porodici sa decom upisanom u privatne vrtiće, obezbeđuje sredstva za naknadu dela troškova za vantelesnu oplodnju, obezbeđuje pomoć za novorođenčad, novčanu pomoć za prvo dete i za trojke, besplatnu ishranu dece u osnovnim školama za decu iz socijalno ugroženih porodica i porodica sa troje i više dece, prevoz učenika srednjih škola na teritoriju druge opštine.
Grad obezbeđuje i godišnje autobuske karte za decu iz porodica sa troje i više dece do kraja redovnog školovanja, obezbeđuje umanjenje obaveze plaćanja komunalnih usluga porodicama sa troje i više dece, naknadu troškova za uslugu ličnog pratioca, za uslugu personalne asistencije, a od 2016. godine Grad Novi Sad pomaže porodicama sa decom i mladima obolelim od teških bolesti koji se ne mogu uspešno lečiti u Srbiji - napominju u gradu.
Reakcija iz Gradske kuće stiže nakon sapštenja novosadskog odbora stranke Zajedno, koji je osudio usvojeni rebalans gradskog budžeta zbog kog su neke institucije ostale bez određene količine novca.
Kako su naveli, gradske vlasti su dosadašnja izdvajanja za podršku deci i porodicama sa decom smanjila za više od 11 miliona. Dodaju i da su za više od 11 miliona smanjena i izdvajanja za Centar za socijalni rad, dok je podrška rađanju i roditeljstvu smanjena za dva miliona, a školi "Milan Petrović" za više od 3,5 miliona.
Dodaju i da se rebalansom budžeta vidi da su gradske vlasti uvećale izdvajanja za jednokratne pomoći.
"Ovo su uradili iz očiglednih motiva pokušaja da se tim novcem uoči izbora kupe glasovi i podrška građana", naglašavaju iz Zajedno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Omogućen nastavak istrage u slučaju "nadstrešnica": Predmet vraćen Višem javnom tužilaštvu
13.07.2025.•
0
Viši sud u Novom Sadu vratio je novosadskom Višem tužilaštvu istražni predmet, te odbio sve zahteve okrivljenih i njihovih branilaca u slučaju pada nadstrešnice.
I večeras skup Zborova kod Varadinskog mosta: "Naprednjaci, vreme je da krenete ka Exitu"
13.07.2025.•
10
Zborovi građana Novog Sada i za danas, 13. jul su najavili skup kod Varadinskog mosta.
Od utorka temperatura u blagom padu
13.07.2025.•
0
Nedelja pred nama počeće veoma toplo, a potom će temperatura biti u blagom padu.
Performans "Trka privilegija" večeras kod Varadinskog mosta: Pobednika očekuje poklon
13.07.2025.•
3
Performans "Trka privilegija" biće organizovana danas, 13. jula kod Varadinskog mosta.
VIDEO Novosadski biciklisti posetili zgradu RTV-a: Zviždaljke i "pumpaj"
12.07.2025.•
1
Biciklistička akcija u Novom Sadu počela je kod Futoške pijace u 19 časova, a završava se dolaskom do Varadinskog mosta.
Ispiti Pravnog fakulteta na Novosadskom sajmu u ponedeljak: Studenti pozivaju na skup
12.07.2025.•
26
Studenti koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu pozivaju građane na skup u ponedeljak 14. jula u 7.30h kod Novosadskog sajma gde se planiraju ispiti Pravnog fakulteta.
Skup kod Varadinskog mosta: "I večeras čuvamo sećanje i zahtevamo kazne za zločine"
12.07.2025.•
7
Zborovi građana Novog Sada najavili su skup kod Varadinskog mosta i za večeras, 12. jula, u 18 časova.
VIDEO: Nepoznate osobe skidaju transparente podrške studentima na Exitu
12.07.2025.•
25
Na Petrovaradinskoj tvrđavi, nepoznate osobe skidaju transparente podrške studentima.
U nedelju i ponedeljak oko 33 stepena
12.07.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju veći deo dana biti pretežno sunčano i toplije, uz slabu oblačnost kasnije posle podne i uveče.
FOTO, VIDEO: Vučić obišao gradilište mosta kod Novog Sada, policija sprečila građane da priđu
12.07.2025.•
93
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je radove na izgradnji mosta preko Dunava kod Novog Sada, koji je deo Fruškogorskog koridora.
Vučić danas obilazi radove u Novom Sadu, zborovi građana najavili "doček"
12.07.2025.•
37
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će danas, 12. jula, obići radove na izgradnji mosta preko Dunava u Novom Sadu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 26 beba
12.07.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 26 beba.
Pošta stradalima u Srebrenici odata u Novom Sadu i Beogradu
11.07.2025.•
3
Pošta stradalima u Srebrenici 1995. godine odata je danas u Novom Sadu i Beogradu.
VIDEO: Posetioci Exit festivala o utiscima posle prve večeri: "Sloboda, sloboda, sloboda"
11.07.2025.•
9
Većina posetilaca sa kojima smo razgovarali žali zbog toga što je ovo, kako je najavljeno, poslednji Exit u Novom Sadu.
Zbog čega Novosađani tuže grad: Milioni odlaze na ujede, padove i eksproprijaciju
11.07.2025.•
7
Veliki broj tužbi zbog ujeda pasa, prokliznuća na ledu i upadanja u rupe zabeležen je i u 2024. godini. Takvih predmeta bilo je preko 6.000, a u svim slučajevima tužena strana bio je Grad Novi Sad.
Dodeljeni tenderi za Most slobode: Pogledajte šta će se raditi
11.07.2025.•
15
Tenderi za geodetsko snimanje stubova na Mostu slobode, kao i opažanje klizišta na obali Dunava u zoni mosta, dodeljeni su dvema firmama.
Vikend pred Novosađanima sunčan i topliji
11.07.2025.•
0
Subota u Novom Sadu biće pretežno sunčana i toplija.
Planira se novi stambeni kompleks na Alibegovcu: Skoro 20 zgrada, portirnica na ulazu
11.07.2025.•
61
Na području Alibegovca planira se novi stambeni kompleks, veličine 1,56 hektara.
U Betaniji rođeno 26 beba, među njima i blizanci
11.07.2025.•
0
U novosadskoj Betaniji je za 24 časa rođeno 26 beba.
FOTO, VIDEO: Prve večeri Exita poručeno da Novi Sad pamti 1. novembar, pozdravljeni studenti
11.07.2025.•
35
Jubilarni, 25. Exit, počeo je u četvrtak, 10. jula na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Komentari 6
Ja
molba Bogu
Ма
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar