
Postignut sporazum paora i države u Kisaču: Traktori se sklanjaju sa puteva, evo šta je dogovoreno
Poljoprivrednici i predstavnici Vlade Srbije postigli su dogovor danas u Kisaču, pa će traktori biti sklonjeni sa puteva.

Foto: FoNet (Peđa Vučković)
Traktori su prethodnih dana bili parkirani kraj puteva u iščekivanju rezultata današnjih pregovora poljoprivrednika sa premijerkom Anom Brnabić i ministarkom poljoprivrede Jelenom Tanasković.
Poljoprivrednici su zbog nezadovoljstva kako je Vlada ispunila sporazum iz maja ove godine, devet dana blokirali saobraćajnice.
Prihvaćen je predlog Vlade o povraćaju akcize iako je zahtev poljoprivrednika bio da gorivo na pumpi plate bez tog poreza, umesto po punoj ceni, pa da čekaju da se taj iznos vrati.
Dogovoreno je i da paori dizel mogu da kupe na benzinskim pumpama Naftne industrije Srbije (NIS) po povlašćenoj ceni od 179 dinara, a da onda u roku od dve nedelje dobiju povrat 50 dinara po litru. Takođe, novina je i da mogu odjednom da kupe 400 litara goriva.
Dogovor je i da se deo subvencija vrednosti 17.000 dinara isplati u robi, dok će drugi deo subvencija vrednosti 18.000 dinara biti isplaćen u novcu.
Poljoprivrednici su tražili i dozvole da mogu da sami izvoze žitarice, umesto da ih prodaju trgovačkim firmama, dok se ne obezbedi dovoljno javnih skladišta i usvoje odgovarajući zakoni za uvođenje robnih zapisa kojima se može trgovati i koji se mogu koristiti kao zalog za kredit. I to je dogovoreno.
Na listi zahteva je bilo i obezbeđenje kredita po niskoj kamati za refinansiranje postojećih kredita kao i rešavanje problema velikih dugova za doprinose za penzijsko i socijalno osiguranje. I ova stavka je dogovorena.
Dogovoreno je i da se radi na implementaciji robne berze koja će paorima omogućiti povoljniji način trgovine.
Dogovoreno je i da narednih dana usledi novi sastanak predstavnika poljoprivrednika i Vlade Srbije, verovatno u Beogradu, kako bi se precizirao način realizacije dogovorenog i rokovi.

Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je, posle sastanka sa poljoprivrednicima, da su razgovori bili teški, da je bilo mnogo tema i mnogo stvari je potrebno urediti.
"Treba da vidimo kako bi privatna gazdinstva mogla da učestvuju na produktnoj berzi i trguju proizvodima i da ne zavise više od kartelista i monopolista, jer će to definisati njihov pravi položaj i održivost njihovog poslovanja", rekla je Brnabić.
Dodala je da taj zadatak treba da bude završen u narednih nekoliko meseci.
Podsećamo da je Vlada Srbije uslovila nastavak pregovora s poljoprivrednicima zabranom da sastanku prisustvuju novinari 021.rs, N1 i TV Nova. Obrazloženje Vlade je da se radi o "medijima koji imaju političke emisije, a ne agrarne" i da im nije mesto na pregovorima u Kisaču.
Udruženja poljoprivrednika koja učestvuju u protestu su, nakon konsultacija, odlučila da pristanu na ovaj zahtev Vlade Srbije, a njihovi predstavnici su se 021.rs izvinili zbog toga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Akademski plenum: Sindikati i zaposleni u visokom obrazovanju da reaguju na nasilje i sramno pomilovanje
06.07.2025.•
0
Akademski plenum pozvao je sve sindikate i zaposlene u visokom obrazovanju "da reaguju na nasilje i hapšenja, kao i na sramno pomilovanje".
Neposlušni korzo večeras od 19 časova: Kreće se sa Futoške pijace
06.07.2025.•
0
Zborovi Novog Sada pozvali su večeras od 19 časova na, kako su istakli, "Neposlušni korzo", odnosno, "šetnju dostojanstva i otpora".
Pomilovanje "junaka" koji su polomili vilicu studentkinji "bilo zeleno svetlo za nasilje nad građanima"
06.07.2025.•
3
Odluka predsednika Srbije Aleksandra Vučića da pomiluje četvoricu osumnjičenih za brutalni napad na studentkinju u Novom Sadu, kojoj je tom prilikom polomljena vilica, izazvala je oštre osude javnosti.
Od sutra mogući pljuskovi, osetno svežije od utorka
06.07.2025.•
1
Još će ponedeljak biti veoma topao, a onda sledi nekoliko osetno svežijih dana, a najavljeni su i pljuskovi.
VIDEO: Novosadski sud odbio da autoprevozniku Jaćimoviću odredi pritvor, braniće se sa slobode
06.07.2025.•
18
Novosadski sud odbio je da odredi pritvor autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću i on će se dalje braniti sa slobode.
FOTO: Građani nacrtali zebru ispred Arhiva Vojvodine - poruka direktoru te ustanove
06.07.2025.•
9
Građani Novog Sada nacrtali su zebru (životinju) ispred zgrade Arhiva Vojvodine u Ulici Žarka Vasiljevića.
Skup podrške prevozniku Milomiru Jaćimoviću danas kod novosadskog suda
06.07.2025.•
12
Studenti u blokadi pozvali su na skup podrške prevozniku Milomiru Jaćimoviću u nedelju, 6. jula ispred Osnovnog suda u Novom Sadu.
Posetioci Štranda u ponedeljak pomažu lečenje sestara Ines i Helene Kovač
06.07.2025.•
0
Posetioci Štranda će u ponedeljak, 7. jula, u okviru akcije Humanitarni ponedeljak, biti u prilici da pomognu lečenje Ines i Helene Kovač.
VIDEO: Šesti dan građanske neposlušnosti u Novom Sadu: Blokirano više raskrsnica i Most slobode
05.07.2025.•
15
Od 19 časova blokirano je više raskrsnica u Novom Sadu kao i raskrsnica kod NIS-a, odnosno, Mosta slobode.
Prva godišnjica drugog svečanog otvaranja rekonstruisane Železničke stanice: 16 žrtava i dve optužnice
05.07.2025.•
5
Petog jula 2024. godine po drugi put je svečano otvorena rekontruisana Železnička stanica u Novom Sadu.
Studenti u blokadi pozvali na okupljanje u Petrovaradinu
05.07.2025.•
8
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pozvali su kolege na okupljanje u Petrovaradinu danas u 19 časova.
Blokade najavljene za večeras
05.07.2025.•
40
Zborovi Novog Sada i za večeras su najavili blokade raskrsnica.
U nedelju 36 stepeni
05.07.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju biti pretežno sunčano i veoma toplo, uz prolaznu umerenu oblačnost kasnije posle podne.
Zbog hapšenja na blokadama studenti FDU otkazali večerašnju predstavu na Šekspir festivalu
05.07.2025.•
13
Studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu otkazali su večerašnje izvođenje predstave "San letnje noći" na Šekspir festivalu.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 24 bebe, dečaci ubedljivo brojniji
05.07.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 24 bebe.
FOTO, VIDEO Blokirano više raskrsnica: Propuštaju se Hitna pomoć i porodice sa decom, incident kod JGSP-a
04.07.2025.•
22
Petog dana građanske neposlušnosti blokirane su raskrsnice kod Mosta slobode, Futoške pijace, Merkatora i JGSP-a, Bulevar oslobođenja su preplavili biciklisti, a propuštaju se Hitna pomoć i porodice sa decom.
Građanske inicijative: Pokrenuto više od 250 postupaka zbog farbanja ulice 8. decembra u Novom Sadu
04.07.2025.•
13
Građanske inicijative saopštile su na Instagramu da su im se obratili Novosađani sa tvrdnjom da imaju saznanja da je pokrenuto više od 250 prekršajnih postupaka protiv učesnika protesta 8. decembra 2024. u Novom Sadu.
Profesor iz Kolumbije kao "opasnost" za Srbiju: U pritvoru 13 sati, bez vode i hrane
04.07.2025.•
6
Više od 30 sati u pritvoru sa suprugom i dvoje maloletne dece, od čega prvih 13 bez hrane i vode, slučaj je profesora sociologije iz Kolumbije koji je došao u Srbiju kao učesnik Kongresa amerikanista u Novom Sadu.
Studenti u blokadi FTN najavili akciju "Marička" - žele da dobrovoljno budu uhapšeni
04.07.2025.•
5
Studenti u blokadi Fakulteta tehničkih nauka najavili su da će večeras "nenasilno" i dobrovoljno tražiti od policije da budu uhapšeni.
SNS bez mitinga 5. jula u Novom Sadu: Vučić nije došao da "oslobodi" ranjeni grad bez nadstrešnice
04.07.2025.•
47
Nesposredno pred Vidovdan, Aleksandar Vučić najavio je da će najverovatnije 5. jula održati miting u Novom Sadu i, kako je rekao, "osloboditi taj grad od onih koji mrze Srbiju".
Normalizovan saobraćaj na Iriškom vencu
04.07.2025.•
2
Saobraćaj na Iriškom vencu bio je zaustavljen oko 16 časova zbog sudara dva kamiona, a kako navode iz JP "Putevi Srbije", saobraćaj je normalizovan.
Komentari 48
Kameni Jagodina
Platon
Paor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar