Bez poskupljenja poreza na imovinu u 2024. u Novom Sadu: Pogledajte cene
Gradsko veće je odlučilo da za 2024. godinu ne menja prosečne cene kvadrata na osnovu kojih se utvrđuje porez za nekretnine.
Foto: 021.rs
Ova odluka je doneta na sednici Gradskog veća 27. novembra, objavljena je u Službenom listu 29. novembra, ali nije saopštena javnosti, što je praksa koja se ponavlja dugi niz godina.
Osam godina je oprez na imovinu konstantno rastao, ali se u poslednje četiri godine ne menja, za razliku od cena komunalnih usluga koje su poskupljivale.
Prema starom-novom cenovniku prosečna cena kvadrata na osnovu koje se utvrđuje porez na nekretninu u prvoj zoni, koju čine širi centar, Limani, Grbavica, iznosi 110.326 dinara, a za garaže 55.100 dinara.
U ovoj zoni cena kvadratnog metra građevinskog zemljišta iznosi 44.780 dinara, a za kuće 93.190. Za poslovne objekte cena kvadrata je 144.970 dinara.
U drugoj zoni, u kojoj su Detelinara, Novo naselje, Salajka, Podbara i deo Telepa, kvadrat stana je određen na 97.470 dinara, garaže na 42.380, a kuće na 86.260 dinara. Kod poslovnog prostora kvadrat je 110.800 dinara, građevinskog zemljišta 23.493 dinara.
Treća zona obuhvata Klisu, Sajlovo, delove Petrovaradina, Adice, deo Telepa, Veternik i pojedina prigradska naselja. Ovde je kvadrat stana 51.525 dinara, kuće 47.456, garaže 24.400. Cena kvadrata poslovnog prostora ostala je 59.193 dinara, građevinskog zemljišta 3.170 dinara, dok je cena poljoprivrednog zemljišta 52 dinara.
U četvrtoj zoni u kojoj su Šangaj, Rumenka, Čenej, Pejićevi salaši, Alibegovac, Karagača i druga prigradska mesta, kvadrat stana je 44.880 dinara, kuće 40.410, garaže 15.000, a poslovnog prostora 45.600. Cena građevinskog zemljišta je 2.044 dinara, dok je cena kvadrata poljoprivrednog zemljišta 48 dinara.
Najniže cene su u petoj zoni koja obuhvata Bukovac, Ledince, Stare Ledince, Begeč, Budisavu, Kovilj, Stepanovićevo i druga područja. Tako je u ovoj zoni cena kvadrata stana 39.000 dinara, kuće 28.860 dinara, garaže 11.000 dinara, poslovnog prostora 34.000, građevinskog zemljišta 887 dinara i poljoprivrednog zemljišta 41 dinar.
Pošto nema promene visine poreske obaveze, Novosađani će moći, ukoliko im početkom 2024. godine ne stigne poresko rešenje, da plate isti iznos kao i za rate ovogodišnjeg poreza na imovinu. Ova dažbina se plaća u četiri rate i to do 15. februara, 15. maja, 15. avgusta i 15. novembra.
U protekle tri godine građani koji su prijavljeni na portalu e-uprave, rešenje o godišnjem porezu dobijaju u prva tri meseca, dok ostali obaveštenja preko pošte čekaju i po nekoliko meseci.
Porez na imovinu je među najvažnijim prihodima gradske kase i tako ove godine treba da se slije oko šest i po milijardi dinara, dok je prošle godine to bilo nešto niže od ove sume, a u narednoj se očekuje oko 6,7 milijardi dinara. Naplata ovog nameta je već dugo iznad 90 odsto, nekada i celih 100 odsto jer se Novosađani pokazuju kao odgovorne platiše.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
"Odakle, zemljaci?": Lustracija i imovina funkcionera ključne poruke protesta u Novom Sadu
17.01.2026.•
31
Na protestnom skupu novosadskih studenata "Šta znači pobeda?" najavljeni su lustracija i Zakon o poreklu imovine kao deo studentskog programa.
VIDEO: Studenti u Novom Sadu najavili lustraciju i utvrđivanje imovine funkcionera
17.01.2026.•
41
Više hiljada građana ispunilo je Trg slobode na protestu u Novom Sadu, na kojem su kao programske tačke studentskog pokreta istaknuti lustracija i Zakon o poreklu imovine.
Jelena Kleut na protestu: Režim nije uspeo da ugasi nadu
17.01.2026.•
3
Vanredna profesorka Filozofskog fakulteta Jelena Kleut obratila se građanima okupljenim na studentskom protestu, na Trgu slobode.
Sutra u Novom Sadu sunčano, temperatura u minusu
17.01.2026.•
0
Nedelja će u Novom Sadu biti sunčana, ali hladna.
Novosađani, prikuplja se novac za lečenje dvadesetogodišnjeg Mihaila Miluna
17.01.2026.•
0
Humanitarna fondacija "Budi human" prikuplja novac za Mihaila Miluna (20) koji ima tumor u gornjem delu leve nadlaktice.
Kolege sa Odseka za medijske studije upozoravaju: Otkaz Jeleni Kleut ugrožava stotine studenata
17.01.2026.•
2
"Režim otkazom Jelene Kleut ugrožava školovanje više stotina studenata", upozorile su koleginice i kolege sa Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
17.01.2026.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanije rođeno je 16 beba.
Studentski protest danas u Novom Sadu: Ovo su detalji
17.01.2026.•
60
Novosadski studenti u blokadi danas organizuju veliki protest na Trgu slobode.
Ivana Pančić Dobrodolac i Maja Jelić dobitnice nagrade "Predrag Peđa Tomanović"
16.01.2026.•
0
Dobitnice nagrade "Predrag Peđa Tomanović" za najbolju ulogu u 2025. godini i za najboljeg studenta glume na Akademiji umetnosti u protekloj školskoj godini su Ivana Pančić Dobrodolac i Maja Jelić.
Dodeljen tender za sanaciju klizišta u Ulici Vidikovac u Sremskoj Kamenici
16.01.2026.•
3
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije dodelila je tender za sanaciju klizišta sa izradom tehničke dokumentacije u Ulici Vidikovac u Sremskoj Kamenici.
Reakcije na progon Jelene Kleut: "Prvo članska karta SNS-a, pa izbor u zvanje"
16.01.2026.•
4
Studenti i studentkinje Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu ocenili su da otpuštanje Jelene Kleut predstavlja prekor tom odseku, ali i slobodnom mišljenju.
Februarska nagrada Grada Novog Sad: Ovo su kandidati
16.01.2026.•
4
Komisija za obeležavanje praznika i dodelu priznanja Grada Novog Sada prihvatila je pet inicijativa za Februarsku nagradu za 2025. godinu.
Zaletanje u ljude tokom odavanja počasti u Novom Sadu
16.01.2026.•
4
Tokom šesnaestominutnog odavanja počasti nastradalima u padu nadstrešnice, u Novom Sadu, došlo je i do incidenata.
VIDEO: Umrlica za Univerzitet u Novom Sadu na zgradi Rektorata
16.01.2026.•
14
Grupa profesora, studenata i građana zalepila je umrlice za Univerzitet u Novom Sadu na zgradu Rektorata.
Paljenje sveća Oliveru Ivanoviću večeras na Trgu slobode: Osam godina od ubistva
16.01.2026.•
1
Na Trgu slobode će večeras biti organizovano paljenje sveća, čime će se obeležiti osam godina od ubistva nekadašnjeg lidera Građanske inicijative "Srbija, demokratija, pravda" Olivera Ivanovića.
Akademske mreže: Članovi Saveta u stilu Pontija Pilata peru ruke uzdržanim glasanjem
16.01.2026.•
3
Način otpuštanja Jelene Kleut sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu model je po kojem će svi univerzitetski profesori biti predmet odmazde ukoliko se usude da dignu glas protiv vlasti, navode akademske inicijative.
Koalicija za slobodu medija: Solidarnost sa Jelenom Kleut - udar na obrazovanje budućih novinara
16.01.2026.•
2
Koalicija za slobodu medija pruža punu podršku dr Jeleni Kleut, vanrednoj profesorki Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
"Galens" dobio skoro šest miliona evra iz budžeta za hotel u Sremskim Karlovcima
16.01.2026.•
24
Kompanija "Galens" dobila je subvencije od više od 5,8 miliona evra iz budžeta Srbije za izgradnju i opremanje hotela u Sremskim Karlovcima.
Slobodan univerzitet: Kukavičluk članova Senata i partijski sud
16.01.2026.•
6
Odluka da se Jelena Kleut ne izabere u zvanje redovne profesorke predstavlja političku zloupotrebu univerzitetskih procedura, saopštio je Slobodan univerzitet.
Između škole i kuće: Zašto sve više roditelja traži drugačiju podršku u učenju?
16.01.2026.•
0
Roditelji danas sve češće imaju osećaj da se od njih očekuje nemoguće - da posle radnog dana budu i nastavnici, i pedagozi, i motivatori, dok je to u realnosti, često recept za nervozu, umor, i stres.
Novosađanka upozorava: Pružni prelaz u Futogu - izbegnuta nesreća
16.01.2026.•
7
Čitateljka 021.rs obratila se redakciji upozoravajući na to da rampa na pružnom prelazu u Futogu nije bila spuštena u četvrtak, kada je umalo došlo do nesreće.
Komentari 13
Ns
Boško
Prema zakonu o porezu na imovinu, porez se plaća bez obzira da li je objekat legalizovan. Bitno je da se koristi.
bezobrazni ste
Hoćete li se urazumiti sa tim porezima. Nije svejedno da se preti izvršiteljima zbog poreza koji je već plaćen.
Ili nek mi rabe sve zbog poreza.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar