Spomenik kralju Petru I usporio gradnju podzemne garaže na Trgu republike
Spomenik kralju Petru I na Trgu republike jedan je od razloga zbog kojih do sada nije počela gradnja podzemne garaže na ovoj lokaciji.
Foto: 021.rs
Grad i koncesionar imaju dovoljno vremena da to reše, jer je ideja da se ne počinje sa radovima dok ne prorade podzemne garaže u Modene i kod Banovine, čija je izgradnja pri kraju.
Ranije najave su govorile da bi oko 1. januara 2024. godine Riblja pijaca bila zatvorena, a potom bi na Trgu republike krenula gradnja podzemne garaže, koja bi trajala oko dve godine. Međutim, radovi neće uskoro početi.
Gradonačelnik Milan Đurić za 021.rs je potvrdio da je pitanje spomenika kralju Petru I Karađorđeviću problem, ali je dodao da se radi na rešavanju i da očekuje da to bude uređeno do početka radova.
Grad Novi Sad je 2018. godine spomenik kralju platio 30 miliona dinara. Između ostalog, spomenik nije bio predviđen na Trgu republike kada se pre više od jedne decenija radio prvi projekat za podzemnu garažu na ovoj lokaciji. Sada je potrebno pronaći novo mesto spomeniku.
Problem nije toliko u troškovima premeštanja i vraćanja, već u tome što zbog svoje težine i veličine nije pogodan da bude iznad podzemne garaže.
"Postoji problem sa spomenikom. Moraju da vide da li može da se pomeri kroz koncesioni sporazum i da, kada se završi garaža, vrati tako da ne izgubimo određeni broj parking mesta. Potom čekamo da se uradi projekat i odredi kako će Riblja pijaca izgledati. Sarađujemo sa Tržnicom i korisnicima pijace. Možda je ovo prilika da zaživi Temerinska pijaca. Deo njih bi se možda preselio tamo, a možda bi deo prodavaca ostao tamo čak i kada se završi garaža", naveo je Đurić.
Gradonačelnik za 021.rs otkriva i da je sve bliže konačnom rešavanju imovinsko-pravnih odnosa na lokaciji za nadzemnu garažu u Šafarikovoj ulici. Grad nije predao koncesionaru ovu lokaciju od potpisivanja koncesije 2020. godine jer nije preuzeo vlasništvo, te ugovor faktički nije počeo da važi.
"Šafarikova, koja je po mom mišljenju lakša za izgradnju, rešava se. Imali smo pet upravnih sporova, a sada je ostao jedan, uz jednu zamenu nepokretnosti. Kada se ovo reši, moći ćemo da radimo i tamo. Ostalo je još da se završi taj predmet. Tražili smo preferencijalno rešavanje spora i da imamo rešeno sve do kraja, da Novi Sad postane vlasnik, ne bi radili dok se ne završe prve dve garaže", kaže Đurić.
On naglašava da će Trg republike i Šafarikova sačekati dok ne počnu da rade garaže u Ulici Modene i kod Banovine.
"Te dve garaže utiču na dinamiku oko gradnje Trga Republike i Šafarikove. Modena bi do kraja godine trebalo da bude postavljena pod ploču, nakon čega počinje rad na unutrašnjosti. Do kraja godine trebalo bi da bude raspisan tender za izbor izvođača radova na parternom uređenju. Početkom naredne godine trebalo bi da počne parkiranje kod Banovine, a negde na proleće i Modene. Sa ove dve garaže dobićemo oko 500 parking mesta, iako smo obavezni da ukinemo određeni broj parking mesta u centru. Ipak, naložio sam službama da provere da li je u skladu sa koncesijom ostaviti dovoljno mesta za parkiranje osoba sa invaliditetom", objašnjava Đurić.
Podsetimo da je Novi Sad sredinom 2020. godine potpisao koncesioni ugovor sa firmama Inobačka i Breiteneder Immobilien Parking (do jula su poslovali pod imenom Best in Parking) na 43 godine o izgradnji četiri garaže, od kojih je rok za gradnju tri godine od trenutka kada Grad preda lokacije.
Kako su im već predate one u Ulici Modene i kod Banovine, koncesionar je formirao firmu "Javne garaže" i već je počeo radove, koji su sada pri kraju, u skladu sa rokovima navedenim pri početku gradnje.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO: Sednica Saveta Medicinskog fakulteta odložena za petak, nije bilo kvoruma
10.02.2026.•
0
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Novom Sadu organizovali su skup ispred ove ustanove zbog održavanja sednice Saveta fakulteta. Sednica je na kraju odložena.
Vlast osniva Akademiju strukovnih studija u Novom Sadu, visoke škole protiv te odluke
10.02.2026.•
3
Pokrajinska vlast planira da tri visoke škole u Novom Sadu ujedini u Akademiju strukovnih studija. Međutim, i Visoka poslovna, i Visoka tehnička i Visoka škola za vaspitače protive se ovoj odluci.
Polaganjem venca kod Banovine gde je nekad bio spomenik obeležena godišnjica rođenja i smrti Vase Stajića
10.02.2026.•
1
Predstavnici više organizacija obeležili su danas, 10. februara godišnjicu rođenja i smrti filozofa i pisca Vase Stajića, polaganjem venca kod Banovine, na mesto gde se do pre nekoliko godina nalazio njegov spomenik.
U ponedeljak Svečana akademija povodom dva veka Matice srpske, među govornicima i Vučić
10.02.2026.•
8
Svečana akademija povodom dva veka Matice srpske održaće se u ponedeljak, 16. februara na sceni "Jovan Đorđević" Srpskog narodnog pozorišta.
VIDEO: Advokati protestovali ispred novosadskog suda zbog usvajanja "Mrdićevih zakona"
10.02.2026.•
1
Neformalna grupa advokata protestovala ispred zgrade novosadskog suda u Sutjeskoj ulici zbog usvajanja spornih "Mrdićevih zakona".
Protest novosadskih fakultetskih sindikata u Kampusu, dolaze kolege iz Beograda
10.02.2026.•
1
Nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu održaće u sredu, 11. februara, protest u Kampusu.
Nasilje i avgustovska hapšenja u Novom Sadu: Dvoje osuđenih, nema optužnice za napad na "Kobre"
10.02.2026.•
1
Dve osobe osuđene su pred Osnovnim sudom u Novom Sadu nakon hapšenja tokom protesta u avgustu. Ovo su ujedno i jedine presude donete nakon masovnih hapšenja tog meseca.
Aleksa Balašević priprema film "Nevernik"
10.02.2026.•
16
Aleksa Balašević, sin čuvenog kantautora Đorđa Balaševića, radi na filmu koji će biti nazvan po pesmi njegovog oca "Nevernik".
Sud odbio da Kleut vrati na posao, uprava Filozofskog nije stala u odbranu profesorke
10.02.2026.•
16
Odsek za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu saopštio je da je Osnovni sud odbio izricanje privremene mere kojom bi se Jelena Kleut vratila na posao do donošenja konačne presude u njenom slučaju.
Skup danas ispred Medicinskog: Zaseda Savet fakulteta, studenti kažu da krše proceduru
10.02.2026.•
1
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Novom Sadu pozvali su danas, 10. februara, na skup ispred ove ustanove zbog održavanja sednice Saveta fakulteta.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 15 beba
10.02.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 15 beba.
Pred Novosađanima hladan i vetrovit dan, moguća susnežica
10.02.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti hladno i moguća je susnežica.
Advokati u Vojvodini ne rade u znak protesta zbog "Mrdićevih zakona"
09.02.2026.•
17
Advokatska komora Vojvodine najavila je da će advokati u utorak, 10. februara, na jedan dan obustaviti rad u znak protesta zbog izmena pravosudnih zakona.
Počela zamena slivničke rešetke u centru
09.02.2026.•
6
Gradska uprava je saopštila da su počeli radovi na rekonstrukciji slivničke rešetke u Zmaj Jovinoj ulici i adaptaciji slivnika u Dunavskoj ulici.
Dramski departman Akademije umetnosti u Novom Sadu dobio nagradu "Joakim Vujić"
09.02.2026.•
1
Dramski departman Akademije umetnosti u Novom Sadu dobio je priznanje "Joakim Vujić" koje Knjaževačko-srpski teatar dodeljuje za doprinos srpskoj pozorišnoj sceni.
Meštani Beočina, Temerina i Sremskih Karlovaca protiv poskupljenja GSP prevoza: Predata peticija
09.02.2026.•
14
Građani Beočina, Temerina i Sremskih Karlovaca predali su svoje peticije protiv poskupljenja karata JGSP "Novi Sad".
Novosadski Univerzitet spremio 40 miliona za zimovanje najboljih studenata na Kopaoniku
09.02.2026.•
13
Univerzitet u Novom Sadu raspisao je javno nabavku, čija je procenjena vrednost 40 miliona dinara, za rekreativne i edukativne aktivnosti najboljih studenata na Kopaoniku.
Novosadsko policijsko udruženje: Netačno da ima kriminala kao 90-ih, statistika to demantuje
09.02.2026.•
32
Novosadsko Strukovno udruženje policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" reagovalo je statističkim podacima na, kako kažu, učestale navode u javnosti kojima se nivo kriminaliteta poredi sa devedesetim godinama prošlog veka.
Novi Sad duguje 5,7 milijardi dinara, više nego AP Vojvodina
09.02.2026.•
12
Novi Sad je na kraju 2025. godine dugovao 5,7 milijardi dinara, pokazuju podaci Uprave za javni dug.
Sutra u Novom Sadu moguća susnežica, u četvrtak 16 stepeni
09.02.2026.•
1
Utorak će u Novom Sadu biti osetno hladniji i moguća je susnežica.
Komentari 25
Sosa
za nasu decu
Zox
Spomenik premestiti ispred Željezničke stanice.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar