Revizor u Gerontološkom centru "Novi Sad": Čekanje na licencu i sporne javne nabavke

Ustanova socijalne zaštite Gerontološki centar "Novi Sad" je podnela zahtev za obnovu licence za domski smeštaj još 2020. godine, ali do danas licenca nije obnovljena.
Revizor u Gerontološkom centru "Novi Sad": Čekanje na licencu i sporne javne nabavke
Foto: 021.rs

Na ovo je pažnju skrenula Državna revizorska institucija koja je radila reviziju poslovanja ove ustanove. Međutim, nedostatak licence nije bio predmet revizije, već je samo napomenut.

Predmet interesovanja revizora u Gerontološkom centru bile su, pretežno, javne nabavke u kojima su utvrđene nepravilnosti.
 
Između ostalog, DRI primećuje da je ova ustanova u više navrata zahtevala od ponuđača finansijske izveštaje za period duži od onog propisanog Zakonom o javnim nabavkama, da je zahtevala nivo stručnog kapaciteta koji je ograničio konkurenciju, da je definisala diskriminišuće standarde, da nije pripremila konkursnu dokumentaciju precizno i jasno, i slično.
 
Na primer, kao kriterijum za izbor privrednog subjekta za nabavku goriva zatraženo je da subjekt ima minimum tri benzinske stanice u krugu od šest kilometara udaljenosti od objekata domova Gerontološkog centra "Novi Sad" koji su navedeni u Konkursnoj dokumentaciji, međutim traženi broj stanica na navedenoj udaljenosti, nije neophodan i ne dokazuje sposobnost subjekta da izvrši ugovor, odnosno svi objekti su mogla biti pokrivena sa manjim brojem stanica u traženom području, što nije u skladu sa Zakonom. 
Takođe, u nabavkama namirnica, goriva i prirodnog gasa, Gerontološki centar je zaključio ugovore gde vrednost ne odgovara vrednosti dostavljene ponude. 
 
Tako je Gerontološki centar zaključio okvirni sporazum sa dobavljačem hrane u vrednosti od skoro 166 miliona sa periodom važenja do dve godine, dok je stvarna vrednost ponude na kraju iznosila tek 86,8 miliona dinara.
 
"Gerontološki centar 'Novi Sad' je konkursnom dokumentacijom unapred odredio vrednost okvirnog sporazuma u iznosu procenjene vrednosti javne nabavke, tehničkom specifikacijom je odredio potrebne okvirne količine dobara za period od godinu dana, iako je predvideo zaključivanje okvirnog sporazuma na dve godine i ukupan zbir jediničnih cena iz ponude za potrebne okvirne količine predvideo samo kao osnov za vrednovanje ponuda primenom kriterijuma – cena za dodelu okvirnog sporazuma. Gerontološki centar 'Novi Sad' nije zaključio okvirni sporazum i ugovor o javnoj nabavci namirnica na vrednost ponude izabranog ponuđača, već na procenjenu vrednost javne nabavke", navodi se u izveštaju DRI.
 
Osim toga, u istoj ovoj nabavci, Gerontološki centar je zahtevao od ponuđača nepotrebne stvari, poput ISO standarda koji se odnose na organizaciju rada unutar preduzeća , kao i nivo kapaciteta kojim je onemogućeno učešće većeg broja ponuđača, naročito malih i srednjih preduzeća.
 
U postupku revizije utvrđeno je da je Gerontološki centar "Novi Sad" konkursnom dokumentacijom u postupku javne nabavke za realizaciju nabavke antidekubitnih dušeka i nepromočivih navlaka, definisao u okviru kvalitativnih kriterijuma standarde koji se odnose na organizaciju rada unutar samog potencijalnog ponuđača, odnosno uslove koji diskriminišu ponuđače.
 
Takođe, utvrđeno je da je ustanova potpisivala ugovore kojim je obavezala sebe da avansno plati uslugu/robu u celosti. 
"Gerontološki centar 'Novi Sad' je odredio procenjenu vrednost nabavke na način da izbegne sprovođenje postupka javne nabavke podelivši je u dve budžetske godine (2021. i 2022. godinu), kao i izvršavanje rashoda po tom osnovu, jer je zaključio dva ugovora o nabavci radne odeće i obuće sa dobavljačem 'Tehnorad-Inoks', Novi Sadod 10. novembra 2021. godine ugovorene vrednosti 791.130 dinara bez PDV-a, odnosno 949.356 dinara sa PDV-om i broj od 14. januara 2022. godine ugovorene vrednosti 999.750 dinara bez PDV-a, odnosno 1.199.700 dinara sa PDV-om u periodu od 12 prethodnih meseci, na osnovu kojih je nabavio radnu odeću i obuću u istom periodu, u ukupnoj vrednosti od 1.790.880 dinara bez PDV-a, i na taj način je izvršio nabavku bez sprovedenog postupka javne nabavke, što nije u skladu sa odredbama Zakona", objašnjava se u izveštaju.
 
Ukupno, ova ustanova nije izvršila nabavke u skladu sa Zakonom u vrednosti od 30,14 miliona dinara. Gerontološki centar je nabavio dobra u iznosu od 5,7 miliona dinara bez javne nabavke, a postupke sproveo bez poštovanja Zakona u iznosu od 24,41 milion dinara.
 
Izveštaj o reviziji čitajte u celosti OVDE.
  • eva

    07.01.2024 00:03
    Daleko je dom od licence
    Kada dom bude ispunjavao evropske standarde, kao i zaposleno osoblje, onda mogu i konkurisati za licencu. Pogledajte na šta dom na Novom Naselju liči. Zapušten kao iz filma horor strave i užasa. Oko zgrade je sve zapušteno, terase neugledne, mnoge sobe bez klime i terase, pogotovo peti sprat. Ništa se ne obavlja niti se ulaže u dom. A sa smeštanjem u dom se sve vreme trguje, pogotovo kada su apartmani u pitanju ili jednokrevetni stacionari. Sramota!
  • Pantelija

    06.01.2024 09:55
    Skupljaci glasova
    Majstore samo cista obuća odeća nega tri obroka lekar psihatar frizer negovatelj itd za dvokrevetna soba ili apartman psiholog .... za max 50.000 mesečno cene smeštaja. E moj care. Da je tako loše bilo bi poluprazno. A puna su sva tri doma.
  • Pantelija

    06.01.2024 09:47
    Bila videla
    Gospodjo ne možete danas kupiti jogurt za 30 dinara niti platiti lekara specijalistu 80.000 dinara da radi u domu. A tražite tu uslugu. Niti zahtevati od negovateljice koja prima 40.000 i radi noćnu smenu i pokriva 40 korisnika na spratu da bude vesela i nasmejana prema vama . Zato su sve i otisle za nemačku. Takvim vašim demagoskim stavom i ovo malo što je ostalo stručnih radnika u gerontiloskom će otići. Nije dužnost gerontoloskih centara da se brine o starim i dementnim osobama nego miguvnost koju država nudi pod trenutnim ekonomskim mogucnostima. Većina vas koji se navodno brine o starima u stvari pere savest i ne želi da sr o starim roditeljima brine . Cast izuzecima kada je takva briga zaista vrlo teška ali to u većini slučajeva nije tako. Nego smeste stare roditelje u dom jer im to omogućava veći komfor u životu a onda se glumi briga kako je negovateljica nezadovoljna i treba da bude sretna sa 40.000 platom

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti