Profesorka u Jovinoj gimnaziji: Orkestriran nasrtaj na školstvo zbog odavanja počasti žrtvama
Profesorka filozofije u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" Danijela Grujić izjavila je da vlast vrši strahovit pritisak zbog toga što su profesori i učenici dobrovoljno odali počast žrtvama u Novom Sadu
Foto: 021.rs
"Reč je o orkestriranom nasrtaju na školstvo, jer nije samo naša škola pod pritiskom", kazala je Grujić za televiziju N1.
Dodala je da su je "režimski tabloidi direktno targetirali sa monstruoznim optužbama" i navela da ju je indirektno prozvao i predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević.
Ona je Vučevića optužila za zloupotrebu jer je u kampanji targetiranja protiv profesora i učenika koristio tabloidne medije.
"Ne možete filozofu zabraniti da govori", poručila je Grujić i ocenila da je na delu "otvorena represija od strane režima".
Prema njenim rečima, deca najbolje znaju šta ih profesori uče i kakve vrednosti na njih prenose.
"Molim mlade da se čuvaju od svakog oblika indoktrinacije, da imaju hrabrosti da se odupru, da misle samostalno i da sami donose odluke, ali i da budu oprezni jer živimo u vrlo teškim vremenima", rekla je Grujić.
Ona je potvrdila da ne predaje sinu premijera u pomenutoj školi, kao i da ga uopšte ne poznaje, naglasivši da niko nije bio prisiljen da se priključi odavanju počasti žrtvama novosadske tragedije.
Profesori i učenici Jovine gimnazije su u petak, 29. novembra, zajedno sa građanima, odavali počast žrtvama tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Potom je premijer Srbije Miloš Vučević izjavio da su "njegovog sina profesori te škole praktično naterali da izađe iz škole sa svojim drugovima kako bi protestovali".
Usledilo je saopštenje uprave Jovine gimnazije, u kom je ova ustanova osudila "politizaciju učenika" i najavila pokretanje disciplinskih postupaka. Gimnazija se ujedno duboko izvinila predsedniku Vlade Srbije Milošu Vučeviću, učenicima koji su zloupotrebljeni i njihovim roditeljima.
Inače, predsednik Srbije je tokom današnjeg obraćanja javnosti rekao da očekuje od nastavnika izvinjenje što su đake izvodile na proteste.
Zbog svih ovih reakcija, za sutra je u 11 časova ispred kapije velikog dvorišta škole, ulaz kod Riblje pijace, najavljen javni čas za odbranu dostojanstva gimnazije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Štrajk upozorenja na Filozofskom fakultetu: Sindikat traži da Senat ponovo glasa za reizbor Vladimira Mihića
08.06.2026.•
4
Izvršni odbor Nezavisnog sindikata Filozofskog fakulteta u Novom Sadu održaće štrajk upozorenja u utorak, od 12 časova, ispred zgrade fakulteta.
Kamera u ženskom toaletu kluba u Novom Sadu, podneta prijava policiji
08.06.2026.•
6
Na društvenim mrežama pojavio snimak na kojem se vidi kamera ugrađena u plafon u ženskom toaletu, u Klubu Dvorište, koji se nalazi u centru Novog Sada.
Otkaz pravnici sa petoro dece: Opozicija o "političkim čistkama" u pokrajinskoj administraciji
08.06.2026.•
10
Novosadski odbori Srbija centra (SRCE) i Kreni-promeni osudili su "političku čistku" u pokrajinskoj administraciji.
Naredna dva dana u Novom Sadu vrela, a onda zahlađenje
08.06.2026.•
0
Naredna dva dana u Novom Sadu će biti pretežno sunčana i veoma topla, a onda sledi osetan pad temperature.
Nestašica sličica u Novom Sadu: Menjažom u Porti do popunjenog albuma
08.06.2026.•
13
Već duže vreme u Novom Sadu vlada prava nestašica "Panini" sličica za predstojeće Svetskog prvenstvo u fudbalu.
Poskupljuje parkiranje u javnim garažama u Modene i kod Banovine
08.06.2026.•
28
Parkiranje u javnim garažama kod Banovine i u Ulici Modene, u centru Novog Sada, poskupeće sa 80 na 100 dinara po satu.
Velika akcija u utorak u Kampusu: Donatorska akcija za studentske medije
08.06.2026.•
0
Donatorska akcija "(Po)vezivanje generacija" namenjena za pomoć studentima, održaće se u utorak, 9. juna kod fontane između FTN-a i Pravnog, u kampusu Univerziteta u Novom Sadu, od 17 do 20 sati.
U sredu novi protest roditelja đaka Jovine gimnazije: Okupljanje ispred SNP-a
08.06.2026.•
5
Roditelji đaka Jovine gimnazije će u sredu, 10. juna organizovati novi protest zbog problema u toj školi.
Raspisan javni poziv za prijem novih tehnološko-razvojnih kompanija u Naučno-tehnološki park Novi Sad
08.06.2026.•
1
Naučno-tehnološki park Novi Sad otvorio je javni poziv za prijem novih članova, namenjen tehnološko-razvojnim kompanijama.
Pošta prodaje 22 nepokretnosti, najskuplja među njima odmaralište "Brankovac" na Fruškoj gori
08.06.2026.•
8
"Pošta Srbije" prodaje 22 nepokretnosti širom Srbije, a budućim kupcima u ponudi su poslovni objekti, stanovi, odmarališta i zemljište.
Noćni maraton 27. juna na Keju: U toku prijave
08.06.2026.•
1
Atletsko-rekreativni klub "Fruška gora" u subotu, 27. juna, organizuje 17. noćni maraton na Sunčanom keju, kod fudbalskog igrališta FK Indeks.
Besplatni časovi matematike za novosadske osmake danas i u sredu na Trgu Marije Trandafil
08.06.2026.•
0
Besplatni pripremni časovi matematike za osmake održaće se danas, 8. juna i u sredu, 10. juna u prostorijama udruženja "NS blok".
Sjajne vesti iz Betanije: U Novom Sadu rođeno 30 beba
08.06.2026.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 30 beba.
Novosađani, vojska vas ponovo zove na služenje dobrovoljnog vojnog roka
08.06.2026.•
39
Javni konkurs za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem i kurs rezervnih oficira Vojske Srbije je otvoren, navodi Centar Ministarstva odbrane Novi Sad.
Inicijativa Pobunjeni univerzitet: Politički motivisan obračun s profesorom Vladimirom Mihićem
07.06.2026.•
1
Inicijativa Pobunjeni univerzitet najoštrije je osudila odluku Senata Univerziteta u Novom Sadu da profesora Vladimira Mihića ne izabere u zvanje vanrednog profesora.
Sunčan i topao ponedeljak pred Novosađanima
07.06.2026.•
0
U ponedeljak nas u Novom Sadu očekuje sunčano vreme.
Predrag Rava ponovo izabran za predsednika Društva novinara Vojvodine
06.06.2026.•
0
Novinar Predrag Rava ponovo je danas izabran za predsednika ogranka Udruženja novinara Srbije (UNS) u Vojvodini - Društva novinara Vojvodine.
U utorak počinje sezona kupanja na otvorenom bazenu Spensa
06.06.2026.•
0
Nova sezona kupanja na otvorenom bazenu Spensa počinje u utorak, 9. juna.
U nedelju oko 29 stepeni
06.06.2026.•
0
U Novom Sadu će u nedelju ujutro i pre podne biti promenljivo oblačno, a posle podne pretežno sunčano.
Zaposleni sa Odseka za psihologiju: Sramno je da se od univerziteta pravi prostor za čistke
06.06.2026.•
17
Profesori i asistenti Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu osudili su odluku Senata univerziteta da Vladimir Mihić ne bude reizabran u zvanje vanrednog profesora na tom odseku.
Komentari 27
Le Kler
Сара
"Вук на овцу своје право има
ка тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га ка познанију права,
то је људска дужност најсветија."
Вук
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar