FOTO, VIDEO "Svaki petak - izuzetak": Kako je izgledao protest studenata u Novom Sadu
Studenti u blokadama svojih fakulteta u po prvi put organizovali protestnu šetnju "Svaki petak - izuzetak".
Foto: 021.rs (Aleksandra Reves)
Kako su tokom skupa rekli, od danas je svaki petak izuzetak.
"Svaki petak biće dan obustave rada. Hvala onima koji su se odazvali našem pozivu na generalni štrajk i obustavu rada. Nadamo se da će nam se i ostali pridružiti u ovoj borbi za ispunjenje studentskih zahteva, koji su ujedno i građanski zahtevi", rečeno je na skupu.
Okupljanje je zapravo počelo još u 11 časova ispred Rektorata, kada su profesori Akademske zajednice "Slobodan univerzitet" podelili studentima i mladima priznanja za "hrabrost, čestitost i što su probudili Srbiju".
"Vi ste ti koji ste dobri, odgovorni, vi ste ti koji negujete časnost i solidarnost. Vi ste emocija i šta nam više od toga treba", poručeno je studentima.
Odabranim predstavnicima fakulteta novosadskog Univerziteta dodeljene su statue bele golubice, inače simbola Grada Novog Sada, koje su im dodeljivali profesori sa njihovih matičnih fakulteta. Jedna statua namenjena je i svim mladima koji su se pridružili borbi studenata.

U 11.52h krenulo je odavanje 15-minutne pošte nastradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. Nakon toga su studenti, profesori i ostali građani krenuli u šetnju.
Građani su se od zgrade Rektorata šetali Bulevarom cara Lazara, Stražilovskom, Žarka Zrenjanina, Bulevarom Mihajla Pupina do Pozorišnog trga.

U jednom momentu su se građani koji šetaju sa studentima u daljini susreli sa srednjoškolcima, nastavnicima i roditeljima koji su pružali podršku profesorima Ekonomske škole u kojoj se odlučivalo o stupanju u blokadu.
Susret protestnog skupa ispred Ekonomske škole i studenata#NoviSad pic.twitter.com/y5SBsoNuQq
— Radio 021 (@Radio021) February 21, 2025
Kada su okupljeni stigli do Pozorišnog trga, prvo ih je pozdravila Opera Srpskog narodnog pozorišta pesmom.
Nakon toga su usledili govori studenata Poljoprivrednog fakulteta, Pravnog, Akademije umetnosti i Visoke škole za vaspitače.
"Naša borba je borba za pravdu i odgovornog. Prvi novembar je dan koji je sve nas promenio. Tog dana svi smo se plašili da se neko od naših nije našao ispod nadstrešnice, a nekima od nas i jeste. Taj strah koji smo tog dana osetili proizvela je korupcija, koja je dostigla taj nivo da mi sada više nismo bezbedni ni na ulici, ni u javnim objektima", podsetila je studentkinja Pravnog fakulteta.
Studentkinja Visoke škole za vaspitače podsetila je da studentski zahtevi ne predstavljaju privilegiju.
"Mi ne tražimo privilegije, ne tražimo ništa što nije osnovno za jedno normalno društvo. Tražimo da institucije rade posao zbog kog i postoje. Ovde stojimo za one kojih više nema, ali i za one koji će doći posle nas. Hvala svima koji su se odazvali studentskom pozivu na bojkot, a onima koji se još uvek dvoume želimo da poručimo - nemojte da budete svedoci nepravde i da žmurite na istu", rekla je ona.

Osim govora, glumci novosadskih pozorišta pripremili su i izveli simbolične performanse.
Tako su glumci Pozorišta mladih predstavili veliku lutku korišćenu u predstavi Kokana Mladenovića "Guliverova putovanja", sa natpisom "zajedno". Zaposleni u Novosadskom pozorištu držali su 15 crvenih balona, za 15 izgubljenih života, a potom okupljenima podelili mala crvena srca od papira. Glumci Srpskog narodnog pozorišta su izveli svoj performans, koji je sadržao i 15 crvenih kišobrana i 15 crvenih rukavica. Njima su se pridružio i Orkestar koji je držao crvena srca od papira, a mnoge u publici su ovi performansi izuzetno dirnuli.

Svoje performanse pripremili su i studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu. Oni su recitovali pesme Vladislava Disa, "Dokaz" Vitomirke Trebovac, student Akademije govorio je odlomak Čehovljeve drame "Tri sestre", a izveden je i hor Okeanida iz dela "Okovani Prometej".
Nakon završetka programa kod SNP, studenti su nastavili dalje šetnju ka kampusu. Kretali su se Jevrejskom ulicom do Bulevara oslobođenja, i dalje do Bulevara cara Lazara, pa nazad u kampus.
Tokom cele šetnje, studentima su građani pored kojih su prolazili mahali, tapšali, rukama pokazivali srca, a mnogi su i plakali.

Studenti su tokom šetnje uzvikivali "Ostavke, pa robija", "Šta to pada? Pada Vlada" i istoimenu pesmu i pevali, "Ustala je Srbija, stići će vas robija", "Izađite napolje", "Generalni štrajk" i ostale parole.
"Šta to pada? Pada Vlada"#NoviSad pic.twitter.com/rpmnn3fjWy
— Radio 021 (@Radio021) February 21, 2025
Posle ovako emotivne šetnje, studenti su se vratili nazad u kampus i sve pozvali na veliki protest u Nišu 1. marta.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Akcija povodom Svetskog dana borbe protiv HIV-a danas u Merkatoru
01.12.2025.•
0
Preventivni centar Doma zdravlja Novi Sad organizuje akciju povodom 1. decembra, Svetskog dana borbe protiv HIV-a.
U Novom Sadu proteklog vikenda rođeno 16 beba
01.12.2025.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 16 beba.
U Novom Sadu danas dva skupa povodom 13 meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice
01.12.2025.•
4
Skupovi povodom 13 meseci od pada nadstrešncie Železničke stanice i smrti 16 osoba biće organizovani u ponedeljak, 1. decembra u Novom Sadu.
Danas tribina NDNV-a: Lokalni mediji kao poslednja brana protiv autokratije
01.12.2025.•
2
Tribina "Lokalni mediji kao poslednja brana protiv autokratije" održaće se u ponedeljak, 1. decembra, u prostorijama Nezavisnog društva novinara Vojvodine.
Zatvara se sezona iznajmljivanja "NS bike": Građani pozvani da razduže bicikle
01.12.2025.•
1
Sezona iznajmljivanja gradskih bicikala "NS bike" završava se u ponedeljak, 1. decembra.
Danas u Novom Sadu umereno oblačno uz ledeno jutro
01.12.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti umereno oblačno, uz ledeno jutro.
Roditelji Jovinih đaka: Ukoliko nas ne primi pokrajinski sekretar - protesti ispred Banovine
30.11.2025.•
5
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" traže od pokrajinskog sekretara za obrazovanje Roberta Otota da ih primi na razgovor zbog problema u toj školi.
I sledeća nedelja u Novom Sadu nestabilna: Biće sunca, biće kiše
30.11.2025.•
0
Nedelja pred Novosađanima biće minimalno toplija, ali i dalje hladna i mahom tmurna.
VIDEO: Novosadski posmatrači prijavili kupovinu glasova u Sečnju - na teren izašao tužilac i pet "marica"
30.11.2025.•
19
Zborovi građana Novog Sada saopštili su da su njihovi posmatrači u selu Sutjeska u opštini Sečanj, gde su lokalni izbori, otkrili kuću za koju se osnovano sumnja da se u njoj vrši kupovina glasova.
VIDEO: Novosadski odbornik napadnut u Mionici, uz pomoć građana oterani napadači
30.11.2025.•
12
Novosadski odbornik i posmatrač iz Pokreta "Kreni-promeni" Stevan Babić napadnut je u Mionici, gde su u toku lokalni izbori.
FOTO: Novosadskim posmatračima izbora u Mionici isečene gume na vozilima
30.11.2025.•
21
Zbor građana Futoga objavio je da su u Mionici protekle noći Novosađanima koji su došli da prate današnje lokalne izbore u toj opštini isečene gume na vozilima.
Temerin će dobiti još tri bazena - prvo izrada dokumentacije
30.11.2025.•
26
JKP Temerin raspisao je tender za izradu projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju i izgradnju objekata bazenskog kompleksa.
Danas u Novom Sadu tmurno, hladno i suvo
30.11.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti tmurno i hladno, ali suvo.
U nedelju oblačno, temperatura do šest stepeni
29.11.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju ujutru biti magle ili niske oblačnosti.
Humanitarni turnir u pikadu za Dušana Mirkovića u četvrtak u Novom Sadu
29.11.2025.•
0
Humanitarni turnir u pikadu za Dušana Mirkovića održaće se u četvrtak, 4. decembra, u bilijar klubu Dynamic Bar (Kisačka 66).
Lepe vesti za početak vikenda: U Novom Sadu za jedan dan rođena 21 beba
29.11.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođena 21 beba.
U Novom Sadu danas hladno, sa susnežicom i kišom
29.11.2025.•
0
U Novom Sadu danas oblačno i hladno, sa kišom i susnežicom.
Takmičenje u besedništvu u subotu u Gimnaziji "Svetozar Marković"
28.11.2025.•
0
Ovogodišnje, 27. Takmičenje u besedništvu održaće se u subotu, 29. novembra, u Gimnaziji "Svetozar Marković".
Novi Sad izdvaja skoro 14 miliona dinara za osvetljenje puta do Nemanovaca
28.11.2025.•
2
Grad Novi Sad je za izgradnju javnog osvetljenja od glavnog puta do naselja Nemanovci izdvojio skoro 14 miliona dinara.
Počinju upisi za decembarski ciklus sportsko-rekreativnih programa na Spensu
28.11.2025.•
0
Na Spensu 1. decembra počinje novi ciklus sportskih i rekreativnih programa za decu, među kojima su škole košarke, odbojke i badmintona, kao i više programa plivanja namenjenih različitim uzrastima.
Ekskluzivni Speed Dating u Novom Sadu: Poslednja prilika ove godine da upoznate nekog posebnog
28.11.2025.•
0
Meetologija, zajednica mladih koja spaja ljude prema interesovanjima i starosti, organizuje još jedno
posebno Speed Dating veče, u sredu 3. decembra u 19h u Radio kafeu.
Komentari 2
@oneTwo
oneTwo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar