"Infrastruktura" traži novu firmu za proveru stabilnosti novosadske stanice - ništa od FTN-a

"Infrastruktura železnice Srbije" raspisala je novi tender za proveru stabilnosti stanične zgrade u Novom Sadu.
"Infrastruktura" traži novu firmu za proveru stabilnosti novosadske stanice - ništa od FTN-a
Foto: 021.rs
Iako je ovo treći put da "Infrastruktura" raspisuje ovu javnu nabavku, prvi put je ona otvorenog tipa, odnosno može da se prijavi bilo koje pravno lice koje ispunjava uslove.
 
Prethodne dve nabavke zapravo su bile pozivi na pregovarački postupak sa određenim pravnim licima. Prvi put, tender je propao jer se niko od pozvanih nije odazvao.
Međutim, drugi put je Fakultet tehničkih nauka ipak odlučio da se posveti ovom odgovornom zadatku i proceni da li je zgrada Železničke stanice u Novom Sadu bezbedna za korišćenje posle pada nadstrešnice koji je, moguće je, narušio stabilnost čitavog objekta. 
 
Iako se u novom tenderu ne navodi procenjena vrednost postupka, na osnovu prethodno ugovorenog posla sa FTN-om, možemo da zaključimo da će procena stabilnosti konstrukcije koštati oko 30 miliona dinara bez PDV-a.
 
Inače, FTN je ugovor o ovom poslu potpisao u januaru, što znači da bi, da je sve bilo u redu, javnosti sada već trebalo da budu predstavljeni rezultati Elaborata. Međutim, koliko je javnosti poznato, inženjeri FTN-a nisu čak ni imali priliku da uđu u staničnu zgradu tokom svih ovih meseci.
Poziv je ovog puta otvoren do 19. juna.
 
Šta se dešavalo sa proverom stabilnosti?
 
Prvi pregovarački postupak pokrenut je 27. novembra, a obustavljen 10. decembra. JP "Infrastruktura ŽS" pokrenulo je novi postupak 17. decembra.
 
Kako se navodi u dokumentaciji koju objavljuje javno preduzeće, pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva sproveden je zbog izuzetne hitnosti "prouzrokovane događajima koje naručilac nije mogao da predvidi".
 
"Dana 1. novembra 2024. godine došlo je do urušavanja dela objekta, odnosno dela betonske konstrukcije na južnoj fasadi krila B koji je imao i funkciju nadstrešnice, prilikom čega je život tragično izgubilo 15 osoba, a dve osobe su zadobile teške telesne povrede", objašnjava se u odluci.
 
Kako se navodi u dokumentu, republički građevinski inspektor Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, zbog rušenja dela objekta, "uz činjenicu da postoji osnovana sumnja da je ugrožena konstruktivna bezbednost preostalog dela objekta, koji predstavlja neposrednu opasnost za bezbednost ljudi, saobraćaja i životne sredine doneo je rešenje o zatvaranju gradililšta na kom se izvode radovi na rekonstrukciji, adaptaciji i dogradnji stanične zgrade u Novom Sadu".
Po izvršenom vanrednom inspekcijskom nadzoru od 8. novembra, republički građevinski inspektor je naložio proveru statičke stabilnosti objekta.
 
"Proveru stabilnosti bi izvršilo pravno lice koje poseduje rešenje o ispunjenosti uslova za projektovanje za tu vrstu objekta, a koje nije učestvovalo u izradi tehničke dokumentacije i tehničke kontrole projekta za građevinsku dozvolu, kao ni na izvođenju radova, odnosno vršenju stručnog nadzora na izgradnji predmetnog objekta", pojašnjava se u dokumentu objavljenom na Portalu javnih nabavki.
 
"Infrastruktura železnice Srbije" dalje navodi da je, imajući u vidu da je ugrožena konstruktivna bezbednost preostalog dela objekta, te da ista predstavlja neposrednu opasnost po bezbednost, odlučeno da se sprovede pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva.
 
Nakon što je prvi poziv propao, FTN se ipak krajem januara javio na drugi i to zajedno sa Institutom za ispitivanje materijala.
 
Inače, JP "Infrastruktura" je ponude dostavilo, po drugi put, FTN-u i firmi "Mašinoprojekt" iz Beograda. Konkursna dokumentacija kasnije je, na zahtev ponuđača, upućena i Građevinskom fakultetu u Beogradu.
 
Jedino je Fakultet tehničkih nauka dostavio ponudu po upućenom pozivu na vreme.
 
Ipak, kako je objavio Forbes Srbija, stručnjaci Fakulteta tehničkih nauka (FTN) kojem je poveren posao provere stabilnosti zgrade nisu do maja dozvolu da uđu u zgradu i obave posao.
 
Ovu informaciju obelodanio je veštak Andrija Rašeta sa FTN-a, u novom ispitivanju pred višim javnim tužiocem u Novom Sadu i braniocima 13 optuženih. Novo ispitivanje održano je  29. aprila jer je Viši sud tražio da se dopuni optužnica.
 
Prema dokumentu sa ispitivanja u koji je Forbes Srbija imao uvid, vidi se da je jedan od branilaca pitao veštake da li je neko od njih, nakon izrade veštačenja, ušao u poslovni odnos sa Infrastrukturom železnice Srbije.
 
Profesor Andrija Rašeta odgovorio je da je fakultet sklopio ugovor o proceni stanja stanične zgrade, a ne oni kao fizička lica.
 
"Dakle, niko od stručnih lica koja su učestvovala u izradi nalaza i mišljenja se u međuvremenu nije zaposlio u IŽS niti je ušao u poslovni odnos lično sa Infrastrukturom železnice Srbije", rekao je Rašeta.
 
Rašeta je rekao i da "izvršenje posla još uvek nije započeto, jer nemamo odobrenje pristupa objektu niti rada na objektu Železničke stanice u Novom Sadu".
 
Profesor je naveo i da se FTN obraćao dopisima Infrastrukturi železnice Srbije kako bi dobio odobrenje pristupa objektu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Konstruktivac

    06.06.2025 16:54
    Opet bacanje prašine u oči javnosti i novca. Uzmite Originalni Projekat , kažu iz 1964, ukinite zatege i proverite novi statički sistem. Ponašate se tako kao da je to atomska fizika. Evo ja ću to da uradim. Koje neznalice tj.univerzalne neznalice su na čelu velikih sistema.
  • Srbija

    06.06.2025 15:34
    Apsurda
    Ovi apsurdi postoje samo kod nas i sve je istina:
    1. Veštaci angažovani od strane suda u NS da procene uzroke pada nadstrešnice rade u pravnom licu (FTN) koje je skolpilo ugovor sa JP Infrastruktura železnice Srbije (IŽS) za proveru stabilnosti objekta sa kog je pala nadstrešnica. FTN je u tom momentu bio u blokadi nastave i ispita (zbog čega su osnovani) a sprovodio je delatnost učešća na tenderima. Verovatno će im konačne analize raditi studenti za svoje diplomske i mastere.
    2. Advokat V. Beljanski, koji brani pritvorenog optuženog za pad nadst, profesora GFBG, u isto vreme zastupa i G. Ješića (koji podstče proteste za brže procesuiranje optuženih). Ova kontradikcija mu nije smetala ni za sledeću - da protestno vozi bicikl do Strazbura zbog skretanja pažnje na kršenje ljudskih prava, nedostatak institucionalne odgovornosti i urušavanje demokratije u Srbiji, niti da kao predsednik AKV pokrene obustavu rada advokata. Za svačiji stomak ponešto.
    3. Osnovni metod kojim deo studenata i javnosti teži da podstakne institucije (tužilaštvo i sud) na bolji rad jesu - blokade fakulteta, škola, raskrsnica, autoputeva, mostova sudova i tužilaštava. Umesto da ih prisile na duže radno vreme.
    4. Prorektor BU, Nebojša Bojović, je do aprila bio predsednik Skupštine IŽS (radovi na Glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu su direktno bili u njegovoj nadležnosti).

  • pajo patak

    06.06.2025 14:44
    @Odvratna
    samo se trebala da se javiš, ništa više da napišeš: nomen est omen

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti