Nulti Exit i "Leto na Kampusu": Drugačiji trenutak - ista ideja

Pre četvrt veka, krajem juna, u Univerzitetskom parku u Novom Sadu započeo je prvi Exit festival, u tom trenutku kao borba za "izlaz iz decenijskog bezumlja".
Nulti Exit i "Leto na Kampusu": Drugačiji trenutak - ista ideja
Foto: 021.rs
Danas, krajem jula 2025. godine par stotina metara dalje, u Kampusu novosadskog Univerziteta, tokom studentskih protesta koji po mnogo čemu podsećaju na devedesete, otvoreno je prvo izdanje festivala "Leto na Kampusu", odnosno "Kampus - zona slobode".
 
Koje su sličnosti, a koje razlike između ova dva festivala i da li ovaj potonji može nadmašiti Exit koji je tokom godina izrastao u jedan od najprepoznatljivijih svetskih muzičkih festivala?
 
Jelena Stanković, koordinatorka programa za festival "Leto na Kampusu" i studentkinja Akademije umetnosti, kaže za 021.rs da im u početku poređenje sa Exitom nije prijalo i da im je stvaralo pritisak ali da sada "shvataju da to i nije loše". Objašnjava da razume da je "Nulti Exit davao nadu", a misli da i ovaj festival to može. 
Trenutak je drugačiji, ali ideja je ista
 
Spomenula je i da je trenutak bio drugačiji, ali da načelno, oba festivala imaju istu ideju.
 
"Danas je drugačiji momentum - tada su bili najavljeni izbori, sada nisu, ali poruka ostaje ista: vera u promene i bolje društvo", navodi ona.
 
I Igor Mihaljević, novinar koji tvrdi da je bio blizak sa tadašnjim novosadskim aktivistima i koji je Nulti Exit ispratio "većinu dana", a trajao je 100 dana, vidi veliki broj sličnosti između Nultog Exita i "nultog" "Leta na Kampusu".
"Deluju kao prirodni nastavak - imaju sličan program: debata, umetnost, muzika, kritički dijalog. Meni izgleda kao novi Exit, i to ne kažem pežorativno – naprotiv. Imaju isti cilj i sličan društveni kontekst. I opet, centar svega je Kampus. To je važno. Srbija nikada nije pobedila svoju mladost, i neće", kaže Mihaljević za portal 021.rs.
 
Program festivala "Leto na Kampusu" podseća na Nulti Exit i događaji su vrlo slično koncipirani. U najavi oba festivala najuočljiviji su muzički nastupi bendova i DJ-eva ali oba i jasno ukazuju na "sve ostalo" što publiku čeka - filmovi, predstave, izložbe, tribine i ostale umetničke manifestacije. 
 
 
Postoje i neke razlike u najavljenim programima te je tako nulti Exit bio malo "vedrijeg" karaktera i najavljivao je i "clubbing" i sportske prenose, dok "Leto na kampusu" pridaje više značaja simbolici aktuelnih protesta te upečatljivo mesto na rasporedu zauzimaju "Povorka ka slobodi", ali i svakodnevna 16-minutna tišina.
 
Profesor sa Akademije umetnosti Vladan Joler, koji je istovremeno bio u organizaciji na samim počecima Exit festivala slaže se da formalno trenutak jeste drugačiji sada nego te 2000. godine ali ipak da je okvir "sličan".
"Tada je to zaista bio predizborni period - oko 100 dana pre izbora - ali i sada se opet nalazimo u sličnom vremenskom okviru, nadajući se novim izborima. To jeste četvrt veka razlike, i svakako je reč o drugačijoj Srbiji. Ali izgleda da su problemi ostali slični", ocenjuje Joler za 021.rs.
 
 
I studenti su svesni ove mogućnosti te Jelena kaže da, iako program formalno traje do 31. avgusta, oni su već raspravljali o tome šta će se dogoditi ukoliko izbori budu raspisani na jesen.
 
U tom scenariju, oni najavljuju da će program trajati sve do izbora. A svakako veruju da festival "može da traje i narednih godina".
 
Kampus kao mesto spajanja
 
Svi naši sagovornici mnogo pažnje pridali su i samoj lokaciji oba festivala - Kampusu. Današnji studenti prostor su odabrali jer "kampus nije samo mesto gde će građani doći kada je neka frka, želimo da spojimo građanstvo i akademsku zajednicu kroz participativni program, dakle želimo da spojimo građanstvo, zborove i Univerzitet".
 
 
I profesor Joler vidi Kampus kao mesto spajanja ali on posebno naglašava dijalog profesora i studenata.
 
"Univerzitet prolazi kroz izuzetno težak period – možda i najteži u poslednjih devet meseci. Online nastava, uvedena kao jedina opcija, stvorila je velike podele – između samih profesora, studenata, ali i između studenata i profesora - zato smatram da ovaj prostor može postati mesto gde se opet razgovara, gde se pronalaze načini da prevaziđemo krizu", smatra profesor.
 
"Festival upravo zbog toga nije samo studentski", dodaje Jelena, i objašnjava da u četiri sektora koji se bave organizacijom festivala ravnopravno učestvuju profesori, studenti i građani, odnosno zborovi. Ti sektori su program, produkcija, PR i marketing i bezbednost. 
 
"Dovoljno da nas sve pripremi za jesen i ono što dolazi"
 
Naši sagovornici osvrnuli su se i na ideološku komponentu ovakvog festivala. Igor Mihaljević tvrdi da ideologija za ovaj festival nije od presudnog značaja i da je zapravo ključno da "okuplja kosmopolitske, mlade ljude koji žele promenu" i on naglašava da je to dovoljno.
 
Jelena Stanković ne slaže se sa ovom ocenom i misli da ipak ovaj festival može poslužiti da izbalansiraju ideologije prisutne u studentskom pokretu i da protest ponovo "vrati" ka levoj ideologiji od koje je započeo - "samoorganizacija i participacija su suštinski deo leve ideologije", ističe ona.
 
Podsećamo, nekoliko značajnih inostranih medija komentarisalo je "naglo ideološko pomeranje studentskog pokreta udesno" nakon Vidovdanskog protesta i iako su ove ocene naišle na neslaganje u široj javnosti, čini se da je studente ipak ova procena navela na razmišljanje. 
 
 
Ipak, svi sagovornici se slažu da festival najviše može poslužiti da "pomogne" neopredeljenim građanima da odaberu strane i da na inovativan način "saznaju više o društvu oko sebe". 
 
Novinar Mihaljević ocenjuje da je Exit imao takvu ulogu tada i dodaje da veruje da i "Leto na Kampusu" može da uradi isto.
 
"Exit je bio mesto susreta muzike, teatra, otvorenih razgovora i otpora. Bio je studentska, građanska i antiratna pobeda. Ne možeš reći: Mi se ne bavimo politikom', a onda promovisati slobodu i demokratiju – to jeste politika i tako je i sada", smatra on.
 
On je naglasio da festival može delovati i ujedinjujeće i ocenio je da je upravo to neophodno za "pobedu" - "mora postojati širi društveni front – od studenata do lekara, rudara, intelektualaca".
 
I Vladan Joler ocenjuje da festival može biti od presudnog značaja za sve što dolazi.
 
"Ovo što se sada dešava jeste intergeneracijska razmena znanja, ali i razmena među različitim delovima grada, različitim ljudima i stručnostima. Ako se samo ta razmena dogodi – biće dovoljno da nas sve pripremi za jesen i ono što dolazi", zaključuje profesor Joler.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Circlejerk 021

    28.07.2025 14:57
    Mozda ako bude trajalo vise od 3 dana
  • ej

    28.07.2025 14:53
    Jel mozemo da dobijemo neke detalje o samom dogadjaju i trajanju
  • Perica

    28.07.2025 14:49
    Podrška za sve kreativne ljude koji moraju da opstaju u ovako naopakom sistemu, koja ne ulaže jedan jedini dinar godišnje za pravu kulturu. Vidimo se na kampusu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti