Tužilaštvo traži podatke o Aneksu 5 ugovora za radove na pruzi: MUP tri nedelje ne dostavlja izveštaj
Tužilaštvo za organizovani kriminal je od MUP-a sredinom avgusta tražilo da prikupi podatke o Aneksu 5 ugovora o modernizaciji pruge Novi Sad - Subotica, ali MUP još nije dostavio izveštaj, potvrđeno je u Tužilaštvu.
Foto: 021.rs
Dok Tužilaštvo sumnja da su državni funkcioneri već oštetili budžet Srbije za 115 i po miliona dolara, Aneks 5 je predviđao da čitav posao poskupi za dodatnih 42 miliona dolara.
Vlada Srbije je na sednici prošle nedelje stavila van snage taj aneks ugovora, koji je ranije usvojila, a policija za pune tri nedelje, od kad je to od nje traženo, nije uspela čak ni da ga pribavi. I sve to za potrebe istrage o korupciji u državnom projektu vrednom preko milijardu i 200 miliona dolara.
Sporost policije u tužilačkim istragama nije novost.
"Ipak, s obzirom na to da se radi o istrazi o korupciji u projektu u okviru kog je rekonstruisana i zgrada stanice u Novom Sadu sa koje se 1. novembra obrušila nadstrešnica i usmrtila 16 građana, za koji postoji veliko interesovanje javnosti, sve ukazuje na namernu opstrukciju", kaže tužilac Radovan Lazić za Insajder.
"Moglo se očekivati da za ovaj period tužilaštvo već dobije izveštaj. Međutim, kad to posmatramo u svetlu sa jednom drugom činjenicom, a to je da je u sredu bila vest da je direktor policije povukao pripadnike Ministarstva unutrašnjih poslova iz udarne grupe koju je formiralo Javno tužilaštvo za organizovani kriminal radi utvrđivanja finansijskih aspekata koji se odnose na izgradnju pruge i rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu, onda se zaista može doći do samo jednog zaključka - da se radi o namernoj opstrukciji ovog predmeta koje javno tužilaštvo za organizovani kriminal vodi", ocenjuje Lazić.
Ni MUP, ni Tužilaštvo nisu odgovorili na pitanje Insajdera da li su policijski inspektori povučeni iz Udarne grupe TOK-a i po čijoj odluci.
Podsetimo, nedeljnik Radar objavio je saznanja iz MUP-a da je direktor policije Dragan Vasiljević 4. septembra pismeno obavestio TOK da povlači saglasnost za 17 pripadnika policije iz Udarne grupe, uz obrazloženje da je navodno usvojena nova sistematizacija radnih mesta. Inače, po Članu 23 Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa, zaposleni u tim državnim organima mogu učestvovati u radu neke udarne grupe isključivo uz ličnu saglasnost i saglasnost nadređenih, u ovom slučaju to bi svakako bio direktor policije.
Sve bi bilo drugačije kada bi policija u tužilačkim istragama bila direktno podređena tužilaštvima, a ne izvršnoj vlasti, ocenjuje tužilac Lazić.
"Dok nemamo tužilačku policiju, ili pravosudnu policiju, nije važno kako će se ona zvati, ali bitno je da se radi o policijskoj jedinici koja je direktno odgovorna tužiocu, mi ne možemo očekivati da će u onim predmetima za čiji je ishod zainteresovana izvršna vlast biti nekog efekta i rezultata, zato što jednostavno na čelu Ministarstva unutrašnjih poslova je ministar koji je svakako politička figura", ocenjuje tužilac Lazić.
Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović smatra da je povlačenje policajaca iz Udarne grupe za ispitivanje tokova novca povezanih sa padom nadstrešnice presedan i da ukazuje na paniku u vrhu vlasti.
Ona smatra da je ta grupa sigurno došla do nekih saznanja.
"Ne sumjam da su došli do nekih sazanja koja su morali da referišu nekome - tužiocu i pretpostavljenima koji su ih delegirali. Mislim da se došlo do imena ljudi koji su vrhu, do ozbiljnih cifara, nečega što ni malo ne odgovara postojećem establišmentu", kazala je ona, prenosi N1.
Paunović ukazuje da je ovo prvi put da se povuče Udarna grupa i sumnja da je sistematizacija pravi razlog.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Koliko će biti zaposlenih u gradskoj administraciji u sledećoj godini
18.12.2025.•
0
U 2026. godini planira se neznatno smanjene broja zaposlenih na neodređeno u gradskoj administraciji, ali će porasti broj angažovanih na određeno.
Počinje "Ledena šuma" u Dunavskom parku: Klizanje, Dečija Nova godina, bazar, humanitarni kutak...
18.12.2025.•
0
Deseta jubilarna manifestacija "Ledena šuma" održaće se od 18. decembra do 18. januara u Dunavskom parku.
Danas u Novom Sadu sunčano i toplije
18.12.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti pretežno sunčano i toplije.
Iz saobraćaja u Južnoj Bačkoj isključeno 30 vozača, dvojica zadržani jer su bili pijani
17.12.2025.•
0
U prethodna 24 časa je iz saobraćaja u Južnobačkom okrugu isključeno 30 vozača i osam vozila, a dva vozača su zadržana zbog vožnje u alkoholisanom stanju.
Novosađani, spremite se za četvrtak: Evo šta vas očekuje
17.12.2025.•
0
Četvrtak u Novi Sad donosi više temperature i sunčanije vreme.
Volonteri za prirodu - zeleni razgovori u četvrtak 18. decembra u Radio kafeu
17.12.2025.•
0
Šta će biti sa snabdevanjem vodom u Novom Sadu i da li će se ponavljati višečasovne restrikcije koje smo imali ove godine?
Poslanici Skupštine Vojvodine o budžetu - opozicija tvrdi da je efikasan, ali samo za lojaliste
17.12.2025.•
0
Poslanici Skupštine Vojvodine danas zasedaju u velikoj sali Pokrajinske vlade i odlučuju o 24 tačaka dnevnog reda.
Sutra u Novom Sadu sunčano i toplije, sledeće nedelje ponovo hladna košava
17.12.2025.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti pretežno sunčan i topliji.
Roditelji: Đaci Jovine gimnazije na nastavi i po 12 sati dnevno, poslednji čas im se završava u 21h
17.12.2025.•
16
Školovanje učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" se već tri i po meseca odvija u nemogućim uslovima, na granici izdržljivosti učenika, ocenjuju roditelji Jovinih đaka.
Šta piše u optužnici u slučaju "nadstrešnica-korupcija"?
17.12.2025.•
8
Pred Višim sudom u Beogradu vodi se postupak protiv menadžerke "Infrastruktura Železnice Srbije" i članova Komisije za tehničke preglede Železničke stanice u Novom Sadu.
Mićin najavio nova ulaganja sa "najvećim budžetom u istoriji grada" - opozicija tvrdi da je budžet lažan
17.12.2025.•
21
Budžet Novog Sada za 2026. godinu iznosi 48,1 milijardi dinara i najveći je u istoriji, rekao je gradonačelnik Žarko Mićin na sednici Skupštine grada, dok iz opozicije poručuju da je budžet "lažan" i da ga neće podržati.
FOTO: Kakve kuće se izdaju u Novom Sadu - i za radnike i za porodice
17.12.2025.•
0
Ukoliko tragate za domom ili investicijom, kuće mogu da budu dobra prilika.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 23 bebe
17.12.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 23 bebe.
Jutro u Novom Sadu maglovito i ledeno, tokom dana malo vedrije
17.12.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti umereno oblačno.
Štrajk zaposlenih Instituta BioSens i ove srede
16.12.2025.•
1
Zaposleni u Institutu BioSens održaće u sredu, 17. decembra novi jednočasovni štrajk upozorenja od 13 do 14 časova u prstorijama te institucije.
Stara zgrada ambulante u centru Novog Sada imaće novu namenu - "ugostiće" neku od gradskih službi
16.12.2025.•
12
Zgrada bivšeg Doma zdravlja na raskrsnici Njegoševe i Jovana Subotića postaće dom za jednu od gradskih ili pokrajinskih službi, nakon više od decenije napuštenosti.
Napadi na novinare u Srbiji: Pod pritiskom predatorske vlasti
16.12.2025.•
2
U Srbiji je ove godine, prema godišnjem izveštaju međunarodne organizacije Reporteri bez granica (RSF), bilo 91 potvrđenih fizičkih napada na novinare i novinarke.
Sutra u Novom Sadu malo vedrije, ali i dalje ledeno
16.12.2025.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti vedrija, ali ledena.
UNS: Imenovanje Vuka Raonića na javnu funkciju, uprkos napadu na snimatelja, urušava institucije
16.12.2025.•
5
Udruženje novinara Srbije neprijatno je iznenađeno odlukom da Vuk Raonić bude izabran za pomoćnika gradonačelnika Novog Sada.
FOTO: Salajčani umesto trga imaju divlji parking, grad ne reaguje
16.12.2025.•
21
U Planu detaljne regulacije dela Salajke u Novom Sadu predviđeno je da na uglu ulica Koste Šokice i Karađorđeve bude trg. Danas, umesto trga, ovde je "divlji" parking.
Nove presude za naknadu štete porodici nastradalih u padu nadstrešnice Železničke stanice
16.12.2025.•
1
Viši sud u Novom Sadu doneo je presudu kojom su "Infrastruktura železnice Srbije" i Republika Srbija obavezani da nadoknade 9,5 miliona dinara porodici nastradalih u padu nadstrešnice Železničke stanice.
Komentari 16
Dusan
"Bože, pravde"
Joka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar