Podignuta optužnica protiv Vesića i 12 optuženih za pad nadstrešnice

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 optuženih u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, 1. novembra.
Podignuta optužnica protiv Vesića i 12 optuženih za pad nadstrešnice
Foto: 021.rs
Optužnicom se tereti i bivši ministar Goran Vesić.
 
Optuženi se terete za krivična dela koja se kvalifikuju kao Teška dela protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je u dopuni istražnog postupa u potpunosti postupilo po Odluci Veća Višeg suda u Novom Sadu, navodi se u saopštenju.
 
Među optuženima su osobe iz Ministarstva građevinarstva, Infrastrukture železnice Srbije (IŽS), Republičke revizione komisije, projektanti i lica odgovorna za stručni nadzor.
 
Podignutom Optužnicom je obuhvaćeno trinaest optuženih: Goran Vesić, bivša ministarka i v. d. direktora IŽS, Nebojša Šurlan, takođe bivši direktor IŽS-a, zatim v. d. pomoćnica ministra Anita Dimoski.
 
Optužnicom su obuhvaćeni i S.N. odgovorni projektanta građevinske konstrukcije, M.J. glavni projektant idejnog projekta, Lj.M.M. glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu, M.S. izvestilac Republičke revizione komisije, J.S.M. lice odgovorno za tehničku kontrolu projekta za građevinsku dozvolu, Z.S.M. i D.J. lica odgovornih za izvođenje građevinskih radova, M.G. i D.T. lica odgovornih za  stručni nadzor nad izvođenjem radova.
Oni su optužnicom obuhvaćeni zbog:
  • krivičnih dela kojima je omogućena upotreba javnog objekta – stanične zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, krila B, iako su u toku bili građevinski radovi i za koji objekat nije izdata upotrebna dozvola,
  • krivičnog dela u vezi sa prethodnim neodržavanjem konstrukcije objekta stanične zgrade,
  • krivičnih dela u fazi projektovanja i izvođenja radova prilikom renoviranja stanične zgrade Železničke stanice u Novom Sadu.
"Optužnicom je predloženo da Viši sud u Novom Sadu prema svim okrivljenima odredi pritvor zbog i dalje velikog uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka. U odnosu na pojedine optužene predloženo je određivanje pritvora i zbog opasnosti da će ponoviti krivično delo", doadje se u saopštenju Višeg javnog tužilaštva.
 
U cilju zaštite interesa svih oštećenih, Optužnicom je predloženo da sud ovlašćenim licima dosudi imovinskopravne zahteve. Predloženo je da se svim optuženima izrekne mera bezbednosti Zabrana vršenja poziva, delatnosti i dužnosti, kao i da se svi optuženi obavežu da u celini naknade troškove krivičnog postupka.
 
"Više javno tužilaštvo u Novom Sadu pozdravlja konstruktivno učešće javnosti u ovom predmetu. Ujedno napominjemo da Više javno tužilaštvo postupa u javnom interesu, te da proizvoljna nagađanja u javnosti ne doprinose sprovođenju istrage. Navodi Optužnice su potpunosti potkrepljeni prikupljenim dokazima koji potvrđuju opravdanu sumnju da su optuženi izvršili krivična dela koja im se stavljaju na teret. Više javno tužilaštvo u Novom Sadu očekuje da će Optužnica u najkraćem roku da stupi na pravnu snagu za sve optužene. Time bi se na javnom suđenju započelo izvođenje dokaza, kako tužilaštva tako i odbrane, u cilju utvrđivanja krivične odgovornosti pred sudom", zaključuju u tužilaštvo.
 
Podsetimo i da je Viši sud u Novom Sadu početkom aprila vratio na dopunu optužnicu protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice, koja je ubila 16 i teško ranila jednu osobu.
 
Vanpretresno veće ovog suda je nakon analiziranja optužnice i dokaza donelo odluku da je "potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitivala osnovanost optužnice".
 
Sredinom juna su, određivanjem kućnog pritvora za četvoro okrivljenih, svih trinaest osoba obuhvaćenih optužnicom VJT u slučaju pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu van pritvora, odnosno svi su u kućnom pritvoru.
 
Betonska nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu obrušila se 1. novembra prošle godine, na mestu ubivši 14 osoba, među kojima su i deca.
 
U međuvremenu, još dve žrtve su preminule - jedna u Kliničkom centru Vojvodine, a druga u Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu. 
 
Preživela je jedna od teško povređenih.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • zztop

    16.09.2025 16:23
    A jesu oduzeli vučiću one registratore sa dokumentima s kojima je on mahao u jednom od svojih obraćanja pred tv kamerama ili su bili prazni k'o i njegove šuplje priče ...
  • dacic

    16.09.2025 14:58
    kad si vlasti i njihov igrac pravila pravde se menjaju, jer im se moze
    dok za obicnog soraba ide poostreno kaznjavanje da se sud pokaze kako je pravican
  • Maja

    16.09.2025 14:34
    Obzirom da je optużnica podignuta protiv osobe koja je uradila idejni projekat sve je jasno.Šta je idejni projekat,samo ime mu kaže,to je samo ideja.Recimo hoćete da gradite kuću,dodje arhitekta,Vi mu kažete hoćete P+1,četiri spavaće sobe,tri kupatila.I on vam za par dana dodje sa par ideja na papiru.Vi se odlučite za jednu od varjanti,ta varjanta se razradjuje,pravi se gradjevinski projekat na osnovu koga se dobija gradjevinska dozvola a zatim izvodjaċki na osnovu koga se izvode radovi…
    Ne znam kakav je bio projekat i da li je uopšte postojao ,najveći krivci su očito izvodjači i naročito nadzor jer šta god da su ovi brljali to je nadzor trebalo da zaustavi.E sad ko je njih pritiskao i po čijoj naredbi su oni radili kako su radili to je već druga stvar i ti ljudi sigurno nisu na spisku…

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Goran Vesić i dalje u bolnici

Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić, koji je optužen u postupku za pad nadstrešnice, i dalje se nalazi na lečenju u bolnici.