
VIDEO: Novi kineski maglev voz dostigao brzinu od 453 km/h
Sledeća generacija kineskog brzog voza postavila je novi rekord nakon što je dostigla brzinu od 453 km/h.
"EurAsian Times" javlja da je relativna brzina, kada se dva voza kreću u suprotnom smeru, dostigla neverovatnih 891 km/h.
Železnički sistemi velike brzine nude visoko efikasan način transporta za prevoz ljudi i tereta između odredišta. U doba kada države žele da smanje emisije CO2, električni i energetski efikasni vozovi mogu ponuditi ekološki prihvatljive alternative avio-transportu.
Dostizanjem većih brzina vozovi mogu dodatno smanjiti vremenski deficit putovanja između dva načina transporta. Npr, vožnja između Pekinga i Šangaja mogla bi trajati samo 2,5 sati u vozu koji putuje brzinom do 400 km/h, slično vremenu potrebnom za let avionom.
453km/h.
— Sharing Travel (@TripInChina) July 3, 2023
Yesterday, CR450, The China's new generation of high-speed trains of China , Meet at 453km/h on Fujian offshore high-speed rail. pic.twitter.com/fFlDVxKwt8
Kina ima najveću železničku mrežu na svetu, a u Šangaju saobraća voz s magnetnom levitacijom. Koristeći elektromagnetnu tehnologiju, voz lebdi iznad šina kako bi se eliminisalo trenje, a može dostići brzinu do 500 km/h.
Međutim, maglev tehnologija nije raspoređena svugde u Kini pa ova zemlja pokušava da poveća brzinu svojih vozova na postojećoj infrastrukturi. Projekat pod nazivom "China Railway 450 Technology" jedan je od takvih projekata koji je deo petogodišnjeg plana za period od 2021. do 2025. godine.
Ranije ove godine su istraživači iz Kineske akademije železničkih nauka otkrili da je CR450 blizu da bude spreman i da je kineska železnica nedavno obavila probnu vožnju duž dela svoje mreže od Fikinga do Kvandžoa u provinciji Fuđen.
Testovi su obavljeni na prekomorskom mostu Meizhou Bay, koji je jedan od glavnih delova brze železničke linije Fudžou - Sjamen duge 277 km. Kina je sprovela više od 57 testova kako bi potvrdila pouzdanost i izvodljivost novih tehnologija korišćenih tokom projekta CR450.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Ako morate da servisirate klimu: Evo koliko bi to moglo da vas košta
16.06.2025.•
3
Sa dolaskom toplih dana teško se može bez klime, a na temperaturama iznad 35 stepeni u mnogim domaćinstvima one rade i dan i noć.
Na današnji dan: U Novom Sadu štampan "Serbski dnevnik", Aung San Su Ći primila Nobelovu nagradu
16.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 16. jun, u svetu i kod nas.
U Sredozemnom moru bi za 25 godina moglo biti više plastike nego ribe
15.06.2025.•
0
Unija za Mediteran (UFM), organizacija koja okuplja 43 zemlje, upozorila je da bi za 25 godina u Sredozemnom moru moglo biti više plastike nego ribe ako se radikalno ne poboljša upravljanje otpadom.
Holandski poslanici traže potpunu zabranu mobilnih telefona u školama
15.06.2025.•
0
Poslanica holandske liberalne partije Demokrate 66 Haneke van der Verf zatražila je da se pametni telefoni u potpunosti zabrane u svim školama, a ne samo tokom nastave, kako je to trenutno regulisano.
Na plažama u Siriji obavezan "burkini", na hotelskim bazenima može i bikini
15.06.2025.•
0
Sirijska islamistička vlada dekretom je proglasila da žene na plažama treba da nose dvodelne kupaće kostime sa velom, poznate kao "burkini", ili druge kupaće koji pokrivaju telo na javnim plažama.
Na današnji dan: Ćosić postao predsednik SR Jugoslavije, pokušan atentat na Vuka Draškovića
15.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 15. jun, u svetu i kod nas.
Istraživanje pokazalo šta se dešava u mozgu ako tri dana ne koristimo mobilni telefon
14.06.2025.•
3
Promene u moždanim signalima upoređene su u istraživanju sa promenama kod zavisnosti od alkohola ili nikotina, što ukazuje na to da telefoni mogu izazvati zavisnost.
VIDEO Vizantijski grobni kompleks pronađen u Siriji: Ruševine stare više od 1.500 godina
14.06.2025.•
2
Sirijski izvođač radova napravio je istorijsko otkriće, kada je prilikom čišćenja ruševina uništene kuće, naišao na ostatke podzemnog vizantijskog grobnog kompleksa.
Na današnji dan: Rođen Če Gevara, umrli Zmaj i Borhes
14.06.2025.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 14. jun.
Otkrivena nova vrsta dinosaurusa: Menja saznanja o porodičnom stablu triranosaurus reksa
13.06.2025.•
0
U kolekciji mongolskog muzeja naučnici su otkrili novu vrstu dinosaurusa za koju kažu da "ispravlja" evolucionu istoriju tiranosaurusa.
Na današnji dan: Rođen Jejts, Sava Kovačević poginuo na Sutjesci
13.06.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 13. jun, u svetu i kod nas.
Najpopularniji parfemi 2024: Brendovi, mirisi i uticaj na raspoloženje
12.06.2025.•
0
Parfemska scena u 2024. godini i dalje je obeležena klasicima koji ostaju bezvremenski i privlače milione korisnika širom sveta.
VIDEO: Građani Hongkonga koji preuzmu jednu igricu za mobilni mogli bi da budu krivično gonjeni
12.06.2025.•
3
Građani Hongkonga koji preuzmu ili podele mobilnu igricu "Reversed Front: Bonfire" mogli bi da se suoče sa krivičnim gonjenjem prema zakonu o nacionalnoj bezbednosti.
Na današnji dan: Napadnuti Sremski Karlovci, zamalo uništen Novi Sad, rođena Ana Frank
12.06.2025.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 12. jun.
Naučnici upozoravaju: Ističe vreme za zaštitu morskih ekosistema
11.06.2025.•
0
Kiselost vode okeana i mora već je prešla granicu iza koje je ugroženo zdravlje planete, kažu naučnici nakon neočekivanog otkrića.
VIDEO: Serija "Adolescence" će biti korišćena kao edukativni materijal u francuskim školama
11.06.2025.•
3
Netfliksova serija "Adolescence" biće korišćena kao edukativni materijal u francuskim školama, potvrdila je ministarka prosvete Francuske Elizabet Born.
Na današnji dan: Ubijen novinar Milan Pantić, umro Džon Vejn
11.06.2025.•
2
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 11. jun.
Na današnji dan: Prvi put upotrebljen S.O.S, "rođen" Paja Patak, umro Rej Čarls
10.06.2025.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 10. jun.
Na današnji dan: Umro Čarls Dikens, potpisan Kumanovski sporazum
09.06.2025.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 9. jun.
Čehinja se probudila u mrtvačkom sanduku nakon što je proglašena mrtvom
08.06.2025.•
0
U Pilsenu, Češkoj, 88-godišnjakinja se probudila u mrtvačkom sanduku, i to nakon velike greške mrtvozornika.
Škole u svetu uklanjaju analogne satove jer deca ne umeju da ih koriste
08.06.2025.•
8
Škole uklanjaju analogne satove iz učionica jer tinejdžeri više ne znaju da gledaju vreme na klasičnom satu.
Komentari 2
@Da
Da
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar