
VIDEO: U Japanu se očinstvo promoviše kao kul, cilj da 85 odsto muškaraca koristi očinsko odsustvo
Dete koje sedi na očevim ramenima i smeši se tokom šetnje parkom je tipična slika japanskog "ikumena".
To je termin koji povezuje japanske reči ikudži, koja označava brigu za decu i ikemen, koja se odnosi na kul muškarce, prenosi CNN.
Japanske vlasti su naširoko promovisale ovaj termin u protekloj deceniji kako bi se izborile protiv ozloglašenog dugog radnog vremena u zemlji koje ne samo da je očeve radoholičare lišilo vremena za porodicu, već je i doprinelo da stopa nataliteta bude jedna od najnižih u svetu.
Kako bi iskoristio poslednju šansu da preokrene tu situaciju, japanski premijer Fumio Kišida je prošle nedelje predstavio niz mera, uključujući povećanje dodataka za decu i obećanje da će se broj muških radnika koji koriste očinsko odsustvo povećati sa sadašnjih 14 na 50 procenata do 2025. godine i na 85 odsto do 2030. godine.
Kišida je rekao da će njegova vlada, takođe, preduzeti korake za povećanje plata mladim radnicima i jačanje ekonomske pomoći, kako bi se stvorilo okruženje pogodno za podizanje dece bez briga, prenosi Kjodo.
"Tokom 2030-ih, mlada populacija u Japanu će opadati dvostruko brže nego danas. Narednih šest do sedam godina će biti poslednja šansa da se preokrene opadajući natalitet", rekao je Kišida, dodajući da će njegova vlada do kraja marta izraditi paket politike prema deci.
U Japanu je 85,1 odsto žena koje ispunjavaju uslove koristilo porodiljsko odsustvo u fiskalnoj 2021. do marta 2022. godine, ali je to učinilo samo 13,97 odsto muškaraca.
Mnogi radnici kažu da su zabrinuti da bi uzimanje odsustva moglo da preoptereti kolege.
Broj beba rođenih u Japanu 2022. godine pao je na novi rekordno nizak nivo sedmu godinu zaredom, na manje od 800.000, prvi put od kada je počela da se vodi evidencija 1899. godine, pokazali su vladini podaci objavljeni krajem prošlog meseca.
Kišida je istakao da povećati potrošnju kako bi se borio protiv pada nataliteta, dodajući da je fokus na politici prema deci najhitnija tačka na dnevnom redu ove godine, ali nije razjasnio kako će finansirati budžet.
Javni rashodi Japana koji se odnose na podršku porodici iznosili su oko 10 triliona jena, odnosno 75 milijardi dolara u fiskalnoj 2020. godini, što je činilo 2,01 odsto bruto domaćeg proizvoda, po čemu zemlja zaostaje za razvijenim evropskim ekonomijama.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Ovo je najskuplji grad u SAD za odgajanje deteta
28.05.2023.•
0
U San Francisku je skupo živeti, a još je skuplje tamo odgajati decu.
Naučnici tvrde: Ovo su dečije godine najstresnije za roditelje
25.05.2023.•
4
Mnoga istraživanja do sada su se bavila ovim pitanjem - koje su dečije godine najstresnije za roditelje.
Naučnici: Razgovarajte sa svojom bebom, to razvija njen mozak
21.05.2023.•
0
Redovan razgovor roditelja s njihovom bebom moglo bi znatno doprineti oblikovanju strukture bebinog mozga dok se taj organ razvija, pokazalo je novo istraživanje britanskih naučnika.
Statistika povodom Dana porodice: U Srbiji najveći broj parova ima jedno dete
16.05.2023.•
2
Manje od polovine bračnih parova u Srbiji ima decu, od ukupnog broja, potomstvo ima 48,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Svetskog dana porodice.
Kina hoće da stvori brak "novog doba" i kulturu rađanja dece
15.05.2023.•
1
Kina će pokrenuti projekte u više od 20 gradova kako bi stvorila brak "novog doba" i kulturu rađanja dece, najnoviji potez vlasti kojim žele da povećaju stopu nataliteta.
Indijska država planira da zabrani poligamiju
14.05.2023.•
0
Vlasti indijske savezne države Asam planiraju da zabrane poligamiju, javlja Rojters.
Zašto neka deca ne vole da se maze ili da pokazuju nežnost?
13.05.2023.•
4
Vaše dete je bilo velika maza, međutim sada pruža otpor kada mu se približite u želji da ga zagrlite, šta o tome misle psiholozi?
Šest razloga za lažno pozitivan rezultat testa na trudnoću
11.05.2023.•
0
Kućni testovi za trudnoću detektuju nivo beta hCG-a (humani korionski gonadotropin ili hormon trudnoće), koji se oslobađa odmah nakon začeća.
Kako odabrati idealan model kolica za bebe
10.05.2023.•
0
Postoji nekoliko različitih modela kolica za bebe, a kako vam ona pružaju mogućnost da dete prevezete sa jednog kraja na drugi, bitno je odabrati prava.
Rođena prva beba koja ima DNK tri osobe
10.05.2023.•
1
Nakon revolucionarne lekarske procedure vantelesne oplodnje koja ima za cilj da spreči prenošenje neizlečivih naslednih bolesti, u Velikoj Britaniji je rođena prva beba koja ima DNK tri osobe.
VIDEO: Ova mama je trudna skoro 12 godina, planira još dece
07.05.2023.•
1
Velike porodice danas su retkost. Kada na njih naiđemo, privlače veliku pažnju, ali komentari nisu uvek pozitivni.
Veština koja pruža deci moralno rezonovanje: Kako razviti empatiju kod njih?
05.05.2023.•
0
Empatija je sposobnost razumevanja osećanja drugih kao i emocionalna reakcija na ono što druga osoba oseća ili bi se očekivalo da oseti.
Ginekolozi tvrde: Neobičan simptom jedan je od najranijih znakova trudnoće
04.05.2023.•
0
Iako žene na trudnoću najčešće posumnjaju nakon izostanka menstruacije i plusića na testu, ginekolozi tvrde da postoje određeni znakovi koji mogu ukazivati na začeće i pre toga.
Studija: Muškarci koji imaju ćerke žive duže, evo koliko tačno
02.05.2023.•
0
Osim svih radosti koje devojčice donose na ovaj svet, pokazalo se da one takođe mogu dodati nekoliko dragocenih godina života svojim očevima, kaže studija.
Stručnjak objasnio kako povodac za decu može negativno da utiče na razvoj mališana
02.05.2023.•
2
Otkako se pojavio, povodac za decu podelio je roditelje na one koji smatraju da je vrlo koristan kako se mališani ne bi izgubili i na one koji misle da je povodac samo za pse.
Pet neobičnih, ali potpuno normalnih stvari kod novorođenčeta
25.04.2023.•
0
Iako roditelje ponekad poprilično umeju da zabrinu, neobične stvari kod novorođenčeta uglavnom su sasvim normalna pojava i nisu razlog za paniku.
Masti iz ženske zadnjice su važne su za razvoj bebe
23.04.2023.•
0
Masti iz ženske zadnjice i butina važne su za razvoj mozga novorođenčadi, tvrde naučnici s američkog Univerziteta Pitsburg.
FOTO: Pogledajte ovaj test vidljivosti boja pre nego što detetu kupite kupaći kostim
18.04.2023.•
0
Kako se bliži leto, butici se polako pune kupaćim kostimima. Ako planirate da osvežite ormane svoje dece za nadolazeću sezonu, pre kupovine kupaćeg kostima obratite pažnju na to da je siguran.
Može li ananas zaista da podstakne trudove?
16.04.2023.•
0
Osim što je ukusno i zdravo voće puno vlakana, vitamina i bioaktivnih spojeva, ananas sadrži enzim koji se zove bromelain.
Beba "preduhitrila" hitnu pomoć, devojčica rođena u kući
14.04.2023.•
0
Hitna pomoć je jutros u Beogradu primila poziv, a dok je stigla na teren, u kući je rođena devojčica.
Šta sve mame mogu da saznaju o donorima spermatozoida iz Danske: Istoriju bolesti, snove...
12.04.2023.•
3
Najveća isporuka doniranog materijala za vantelesnu oplodnju stiže u GAK Narodni front u Beogradu. Uvozimo reproduktivne ćelije iz četiri zemlje, a samo Danska daje sve ove informacije.
Komentari 1
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar