
Vaše dete je probirljivo tokom jela? Istraživači su otkrili šta je uzrok tome
Prema nedavnom istraživanju u Engleskoj, ukoliko je vaše dete probirljivo u ishrani to može biti posledica genetike.

Foto: Pixabay
Istraživači su analizirali prehrambene navike od male dece do tinejdžera i otkrili da se u proseku nervoza i izbirljivost oko hrane malo promenila u periodu od 16 meseci do 13 godina.
Kada su ispitali pokretače probirljivosti kod jela, DNK se pokazao kao dominantan faktor, prema studiji. Genetske varijacije u populaciji objasnile su 60 odsto razlika u probirljivosti u uzrastu od 16 meseci, koje su porasle na 74 odsto i više od tri do 13 godina starosti, pokazalo je istraživanje.
Ovo otkriće sugeriše da su jedenje samo uskog raspona hrane i grimase dece pred prilikom da isprobaju nešto novo više vezani za prirodu nego za negu i odgoj.
Dr Zeynep Nas, bihejvioralna genetičarka, rekla je: "Glavni zaključak iz ovog rada je da probirljivost u hrani nije nešto što proizlazi iz roditeljstva. To se zaista svodi na genetske razlike među nama".
Drugi faktori koji utiču na probirljive osobe dolaze iz okruženja u kom žive, kažu istraživači, kao što su zajedničko konzumiranje hrane u porodici i vrste hrane koju konzumiraju ljudi oko njih.
Nas i njene kolege analizirale su podatke iz britanske studije Gemini, koja je uključila 2.400 skupova blizanaca kako bi istražili kako genetika i okruženje utiču na rast u detinjstvu. Kao deo studije, roditelji su popunjavali upitnike o prehrambenim navikama svoje dece u uzrastu od 16 meseci i ponovo sa tri, pet, sedam i 13 godina.
Kako bi utvrdili koliko genetika doprinosi probirljivoj ishrani, a koliko faktorima okoline, istraživači su uporedili prehrambene navike identičnih blizanaca i neidentičnih blizanaca. Dok jednojajčani blizanci dele 100 odsto svojih gena, neidentični blizanci dele samo polovinu.
Pišući u časopisu "Journal of Child Psychology and Psychiatry", istraživači opisuju kako su probirljive prehrambene navike bile sličnije kod jednojajčanih blizanaca nego kod neidentičnih blizanaca, što je dokaz da genetika u velikoj meri podupire razlike u probirljivosti.
Ipak, i okruženje dece je bilo važno. Iskustva koja su blizanci delili, kao što su vrste hrane koju jedu kod kuće, bila su važni pokretači probirljivosti kada su bili mala deca. Između sedam i 13 godina, individualna iskustva, kao što je posedovanje različitih prijatelja, objasnila su oko 25 odsto varijacija u nivoima probirljivosti.
Zajednička iskustva, kao što su porodični obroci, bila su najuticajnija na malu decu, pa bi ponuda veće raznolikosti oko tog uzrasta mogla biti najefikasnija, kažu istraživači.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Holandija otvara hotele za porodilje
06.07.2025.•
2
Holandija otvara dodatne hotele za porodilje usled nedovoljnog broja ustanova koje pružaju postnatalnu negu, prenose holandski mediji.
Hongkong će priznati prava gej parovima venčanim u inostranstvu
02.07.2025.•
0
Hongkong će predložiti pravni okvir kojim se priznaju određena prava homoseksualnim parovima legalno venčanim u inostranstvu, saopštila je Vlada tog kineskog specijalnog administrativnog područja.
Decenijsko istraživanje: Žene se pre odluče na razvod
29.06.2025.•
2
Prema istraživanjima, žene su te koje prve podnose tužbu ili zahtev za razvod. Ispostavilo se da je muškarcima teže da se prvi odluče na taj korak.
Koju hranu jesti, a koju izbegavati tokom dojenja
22.06.2025.•
2
Dojenje je najbolji način ishrane za novorođenče - majčino mleko sadrži hranjive sastojke koji štite bebu od infekcija, smanjuju upale i jačaju imunitet.
Sve više razvoda u Srbiji, jedan grad prednjači
22.06.2025.•
6
Kada je reč o razvodu brakova, čini se da Srbija prati evropske i svetske "trendove".
Neobično rešenje moglo bi smanjiti broj slučajeva iznenadne smrti odojčeta
22.06.2025.•
0
Jedna uobičajena materija koju mnogi imaju kod kuće mogla bi kriti iznenađujuće svojstvo, potencijalnu zaštitu od sindroma iznenadne smrti odojčeta (SIDS).
VIDEO: Roditelji na svečanosti u vrtiću smeli da tapšu samo jednom po detetu
18.06.2025.•
3
Na jednoj vrtićkoj svečanosti u SAD-u roditeljima je bilo naređeno da tokom uručenja diploma tapšu samo jednom po detetu, što je izazvalo burne reakcije na društvenim mrežama.
Pojavili su vam se mravi u kući: Ovo je sprej koji će vam pomooći da ih se rešite
09.06.2025.•
2
Mravi su možda sitni, ali ako se nasele u vašem domu, mogu napraviti veliki problem.
Bebe često stavljaju stopala u usta: Evo zašto
08.06.2025.•
1
Mnogi roditelji se iznenade kada primete da njihova beba često stavlja stopala ili druge predmete u usta.
Sve manje roditelja čita deci: Nekima je dosadno, neki nemaju vremena, a neki ni sami ne vole knjigu
08.06.2025.•
0
Sve više roditelja priznaje da ne čitaju naglas svojoj deci, uprkos dokazanim prednostima ove navike za njihov jezički, emocionalni i intelektualni razvoj, pokazuju niz anketa i iskustava edukatora.
Skupa bebi oprema problem za roditelje: Nedostatak domaće proizvodnje
07.06.2025.•
4
Procene pokazuju da roditelji tokom prvog opremanja i kupovine zaliha za prvih mesec dana iz džepa izdvajaju oko 200 hiljada dinara.
Švedska zabranjuje usvajanje dece iz inostranstva
03.06.2025.•
1
Švedska bi trebalo da postepeno ukine praksu usvajanja dece iz inostranstva, navela je komisija koju je formirala vlada te zemlje.
Šta se dešava kad redovno pevate svojoj bebi
01.06.2025.•
0
Nije tajna da bebe vole uspavanke, ali novo istraživanje pokazuje da pevanje bebama donosi i druge koristi osim trenutnog umirivanja.
Japan ograničava kakva imena mogu da se daju bebama - problem su "Pikaču", "Najk" i "Puding"
29.05.2025.•
0
Vlada Japana donela je nova pravila kojima ograničava praksu davanja takozvanih "kirakira" imena deci - neobičnih, često fonetski izmišljenih imena kao što su "Pikaču", "Najk" ili "Puding".
Brat i sestra blizanci proslavili stoti rođendan
29.05.2025.•
0
Brat i sestra blizanci u malom mestu pored Firence proslavili su ove nedelje stoti rođendan velikim slavljem koje su im priredili rodbina i prijatelji.
VIDEO: Balerina Kapućina i Bombardiro Krokodilo zaludeli klince - šta je to zapravo?
28.05.2025.•
3
Ako imate klince, poslednjih nedelja sigurno slušate o Balerini Kapućini, Bombardiru Krokodilu, Tralaleru Tralala i Šimpanziniju Bananiniju.
Stručnjaci smatraju da je ovo najopasnija fraza pri odgoju dece
25.05.2025.•
0
Jedna fraza se posebno često izgovara kad vaše dete doživi neko negativno iskustvo, možda se spotaklo i palo ili se posvađalo s prijateljem, a vi odmah izgovarate: "Nije ti ništa".
Više od 60 dece u Evropi začeto spermom donora sa genskom mutacijom povezanom s rakom
25.05.2025.•
1
Sperma muškarca koji je nosio retku mutaciju koja uzrokuje rak korišćena je za začeće najmanje 67 dece, od kojih je 10 u međuvremenu dijagnostikovan rak.
Šta su Multipraktik i zvučni nameštaj: Više od šperploče
16.05.2025.•
1
Nastao kao odgovor na potrebu za kvalitetnijim materijalom, Multipraktik danas nadilazi funkciju obične šperploče, a iza njega stoji neobična priča koja počinje u jednoj garaži u Senti.
Šestogodišnjeg sina za kaznu na Noć veštica hteo da ostavi u šumi, a vukao ga i kolima 100 metara
14.05.2025.•
0
Sud u francuskom gradu Nansiju osudio je na 18 meseci uslovne zatvorske kazne čoveka koji je želeo da kazni svog sina tako što ga je za Noć veštica ostavio u šumi.
U Japanu u poslednjih skoro 50 godina nije bilo ovoliko malo dece
05.05.2025.•
0
Iako se Japan bori da preokrene trend pada stope rađanja, broj dece u Japanu smanjuje se 44. godinu zaredom, dostigavši ove godine novi rekordno nizak nivo, pokazali su podaci vlade te zemlje.
Komentari 4
S21
Гиле
Mudrovčev
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar