VIDEO: Balerina Kapućina i Bombardiro Krokodilo zaludeli klince - šta je to zapravo?

Ako imate klince, poslednjih nedelja sigurno slušate o Balerini Kapućini, Bombardiru Krokodilu, Tralaleru Tralala i Šimpanziniju Bananiniju.
VIDEO: Balerina Kapućina i Bombardiro Krokodilo zaludeli klince - šta je to zapravo?
Foto: Screenshot (Youtube/Duck Meme)
Reč je o AI likovima koji dominiraju Tiktokom, a izgledaju potpuno nadrealno.
 
Ovi likovi dolaze iz viralnog Tiktok trenda poznatog kao italijanski brainrot, koji je osvojio mlađe generacije apsurdnim kombinacijama reči, glasova i vizuala. Balerina Kapućina je balerina sa šoljicom kapućina umesto glave. Bombardiro Krokodilo izgleda kao mešanac krokodila i vojnog bombardera, dok Tralalero Tralala pleše uz istoimenu pesmicu, noseći često patike na tri noge.
 
Šimpanzini Bananini je majmunčić koji ne prestaje da brblja i skače s bananom u ruci. Svi govore čudnim, prenaglašenim italijansko-američkim naglascima, ponavljaju besmislene fraze i nestaju jednako brzo kako su se i pojavili - samo da bi se zatim ponovo vratili u remiks verziji, piše Index.hr.
Kako je sve počelo?
 
Italijanski animator i učitelj koji živi u Nemačkoj, Fabijan Mosele, izjavio je za emisiju "Good Morning America" da je trend započeo početkom 2025. kada je dečja pesmica "Trallallero Trallallà" spojena s AI-generisanom ajkulom u patikama. Od tada su počeli da se pojavljuju i drugi likovi - svaki apsurdniji od prethodnog.
 
 
Trend je krenuo iz italijanskih meme zajednica, ali se ubrzo proširio svetom zahvaljujući svojoj dostupnosti, apsurdnosti i "uradi sam" pristupu, objašnjava Mosele, koji i sam vodi takav profil na Instagramu.
 
"Otalijanski brainrot je najnovija verzija dank memea koji se temelji na apsurdu i iznenađenju. Humor generacije Z i Alfa često je besmislen. Fora je upravo u tome da nema poente - jednostavno je čudno", navodi on.
 
Što se tiče izraza "brainrot" (truljenje mozga), on je postao internet izraz za sadržaj koji je toliko nadrealan ili besmislen da vam od njega "trune mozak". Taj izraz je čak proglašen rečju godine 2024. prema Oksfordovom rečniku, dodaje Mosele.
Zašto su deca opsednuta time?
 
Mosele kaže da privlačnost "brainrota" ima više slojeva.
 
"Italijanski jezik zvuči zabavno. Koristi se humor zasnovan na besmislicama i dečjim pesmicama koje su jednostavne za oponašanje. Budući da je sav sadržaj nastao uz pomoć veštačke inteligencije, deca mogu da prave sopstvene verzije koristeći besplatne alate. Za decu je to kao tajni jezik koji roditelji ne razumeju, što ga automatski čini još zanimljivijim."
 
 
Trend takođe pogađa poznatu adolescentsku potrebu za buntom.
 
"Ima element bunta. To je kao internetski folklor - zajednički, haotičan svet u kom veliki studiji nemaju nikakvu kontrolu."
Licencirana terapeutkinja za brak i porodicu Šeril Eskin slaže se s tim.
 
"Italijanski brainrot je poput digitalnog slatkiša za mozak", kaže Eskin, koja vodi Teen Line, liniju psihološke podrške za mlade u sklopu organizacije Didi Hirsch. "Haotičan je, brz, smešan i potpuno nefiltriran. Pogoduje razvojnim potrebama tinejdžera i dece u pubertetu čiji je mozak usmeren na novine i rizik."
 
 
Drugim rečima, nije čudno što decu to toliko privlači. Ipak, Eskin upozorava da ovakva vrsta sadržaja može postati previše stimulativna.
 
"Ako je to jedino što gledaju, mogli bismo primetiti probleme s pažnjom, promene raspoloženja ili poteškoće s opuštanjem", kaže ona.
 
Treba li roditelji da brinu?
 
Ne nužno, ali važno je obratiti pažnju na to koliko vremena dete provodi u "brainrot" svetu, kaže Eskin.
 
"Možda nama izgleda potpuno besmisleno, ali deci je to često kreativan način za opuštanje. To je igra, bunt i oblikovanje identiteta, sve u obliku nadrealnog memea. Međutim, ako vaše dete ne može da prati nastavu ili se uznemiri bez stalne stimulacije, vreme je da reagujete."
 
Budući da se ovi memeovi ne gledaju pasivno nego ih deca aktivno stvaraju, još je teže odrediti granice. Deca mogu da oponašaju glasove, smišljaju nove likove ili koristiti fraze u svakodnevnoj komunikaciji. Eskin zato savetuje roditeljima da ostanu povezani s decom, umesto da ih odmah kritikuju.
 
"Ne morate razumeti svaki meme da biste bili dobar roditelj, ali morate ostati znatiželjni. Pitajte dete šta im je toliko zabavno u tome i slušajte bez osuđivanja. Ta povezanost vaša je najveća snaga."
 
Predlaže postavljanje granica kad je reč o vremenu provedenom pred ekranom i količini nadražaja, ali ne i oko kreativnosti.
 
"Cilj je pomoći deci da razviju emocionalnu regulaciju u svetu koji se kreće neverovatnom brzinom. Možete se zajedno smejati apsurdu, ali i reći: 'Hej, mislim da tvom mozgu treba predah.'"
 
Mosele takođe smatra da ovaj trend nije samo "smeće za mozak".
 
"To je odbacivanje velikih franšiza i njihovih poznatih likova iz potpuno dadaističke perspektive. Smešno je upravo zato što nema smisla."
 
Na kraju, italijanski brainrot nije toliko različit od prethodnih internet trendova, samo je glasniji, brži i baziran na AI-ju. Haotičan je s namerom - i baš zato ga deca vole. Kao i kod svakog viralnog sadržaja, ključ je u ravnoteži.
 
Najbolji savet za roditelje? Prema rečima Eskin: ne paničite, ne ismevajte to i svakako nemojte pokušavati da ponavljate te fraze naglas. Samo budite prisutni, budite znatiželjni i nežno podsetite dete da i mozgu treba pauzu s vremena na vreme.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

meme
  • Liman

    28.05.2025 10:38
    Sve je to ok
    Prolazna zabava..
  • Kritički Mislilac

    28.05.2025 10:11
    Došlo je vreme kada će roditelji podržavati decu da je bolje da igraju igricu, nego da gledaju kojekakve budalaštine sa tik toka i drugih društvenih mreža. Užas.
  • Mirna

    28.05.2025 09:46
    Glupost, ovo govorim kao neko ko vec decenijama radi sa decom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom