VIDEO: Šta se desi kada progutamo žvaku?

Kao klince plašili su nas pričama da žvakaća guma ostaje u crevima zauvek ili bar sedam godina, ali naučnici su obznanili da je u pitanju samo mit.

To je klasična priča za zastrašivanje dece - prugutaš li žvakaću gumu, ona ostaje u telu zauvek. I ne samo to, ona može izazvati vezivanje creva. Ipak, istraživanja pokazuju da je to samo još jedan u nizu mitova kojima se roditelji služe i da nema nikakvu naučnu potvrdu.

Prema stručnjacima iz američkog Društva hemičara, žvakaća guma nije ništa štetnija za naš sistem za varenje od bilo koje hrane koja prolazi kroz njega. Istina, potreban je koji dan više kako bi se razgradila, ali u crevima se raspada poput svih drugih namirnica i istim hemijskim procesima, piše Dejli mejl.

Čim pojedemo nešto, varenje se odvija u tri faze – prvo mehaničko koje nastupa odmah nakon što progutamo sažvakanu hranu, druga faza uključuje enzime koji su biološki katalizatori za razgradnju, a u poslednjoj hrana prelazi u creva gde krvni sudovi upijaju nutrijente, dok se ostatak "pakuje" za izlazak iz tela.

Žvakaće gume se sastoje od zaslađivača, pojačivača ukusa, omekšavajućeg elementa i gumene baze. Gume koje se koriste, bilo da su prirodne ili sintetičke, sadrže molekule polimera koje uspešno razgrađuje kiselina iz želuca, ali i drugi enzimi koji učestvuju u varenju.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?