U Novom Sadu tri bebe lečene od velikog kašlja: Još jedna zaboravljena bolest koja se vratila
Od početka godine u Srbiji je registrovano 157 slučajeva velikog kašlja, od toga samo u Beogradu je bilo 72 obolelih.
Foto: Pixabay
Koliko je situacija postala alarmantna najbolje govori podatak da je tokom prošle godine u Srbiji registrovano samo pet obolelih od te bolesti.
Jedini krivac što se vraćaju zaboravljene zarazne bolesti je sve manje vakcinisane dece. Lekari objašnjavaju da se samo imunizacijom više od 95 odsto planirane populacije obezbeđuje dobar kolektivni imunitet, da tada patogen nema prostora da se širi.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut", obuhvat dece primarnom vakcinacijom (podrazumeva tri doze vakcine), koja sadrži komponentu protiv velikog kašlja u 2022. godini iznosio je 91,9 odsto.
"Obuhvat prvom revakcinacijom u drugoj godini života je 80,6 odsto, dok je obuhvat drugom revakcinacijom pre upisa u prvi razred osnovne škole iznosio 91,3 odsto. U cilju obezbeđenja ne samo individualne, već i kolektivne zaštita potrebno dostići obuhvat imunizacijom od 95 odsto planirane populacije", kažu u Batutu za Euronews Srbija.
Pedijatri kažu da su najugroženija deca koja imaju udružene bolesti te nisu mogla da prime vakcinu koja štiti od velikog kašlja, ali i novorođenčad. Na Klinici za pedijatriju u Novom Sadu u poslednjih nekoliko meseci lečene su tri bebe, mlađe od dva meseca, obolele od te zarazne bolesti.
Na problem su nedavno ukazali i lekari iz Tiršove, koje je iznenadilo što su za mesec dana imali petoro pacijenata sa dijagnozom pertusisa. Slična je situacija i u regionu. Nedavno je u Mostaru preminula dvoipomesečna beba od te zarazne bolesti.
Šta je veliki kašalj
Veliki kašalj ili pertusis je zarazno oboljenje izazvano bakterijom Bordetella pertussis. Prvi simptomi bolesti javljaju se sedam do deset dana nakon kontakta sa zaraženom osobom.
Epidemiološkinja dr Ivana Begović Lazarević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje kaže da je najčešća kompikacija velikog kašlja zapaljenje pluća i da je to najčešći uzrok smrti kod obolele odojčadi.
"Mogu da se jave i neurološke komplikacije kao rezultat smanjenog dotoka kiseonika u mozak kao što su konvulzije i encefalopatija. Ostale blaže komplikacije su zapaljenje srednjeg uha, anoreksija, dehidratacija, a može doći i do krvarenja iz nosa, pojave kile i pneumotoraksa", navela je Begović Lazarević za Euronews Srbija.
Bolest protiče u tri stadijuma.
Prvo se javljaju znaci slični prehladi - kijanje, curenje iz nosa, blago povišena telesna temperatura. To traje jednu do dve nedelje. U drugom stadijumu dolazi do značajnog pogoršanja tegoba, kašalj postaje intenzivniji i učestaliji, naročito tokom noći.
Drugi stadijum traje jednu do šest nedelja. U trećoj fazi, koja traje nedeljama i mesecima nakon početka bolesti, postepeno dolazi do povlačenja tegoba i potpunog oporavka obolelih.
"U najvećem riziku za ozbiljne komplikacije i smrtni ishod su odojčad, koji su nevakcinisani ili nepotpuno vakcinisana. Najznačajniji rezervoari infekcije za odojčad su majke, sa učešćem od preko 30 odsto. Prema rezultatima dostupnih studija, 12-26 odraslih osoba sa produženim kašljem serološki je pozitivno na pertusis i stoga oni predstavljaju značajne rezervoare za dalji prenos infekcije", pojašnjava Begović Lazarević.
Navodi da uprkos rezultatima postignutim imunizacijom, veliki kašalj je i danas vodeći uzrok smrti među zaraznim bolestima protiv kojih se sprovodi imunizacija. Stečeni imunitet nakon preležane bolesti nije trajan (traje od pet do deset godina). Imunitet stečen vakcinacijom, takođe, ne traje dugo.
"Iako je Bordetella pertussis prisutna u svim delovima sveta, najveće stope incidencije su u zemljama sa niskim obuhvatom imunizacijom među mlađom decom. U razvijenim zemljama najviše oboljevaju nevakcinisane bebe, a zatim se registruje porast oboljevanja kod tinejdžera. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, tokom 2018. godine na globalnom nivou obolelo je više od 150.000 osoba", priča ista sagovornica.
Ceo tekst Euronews Srbija o velikom kašlju čitajte OVDE.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Visok puls i niski krvni pritisak: Ovo su mogući uzroci, svaki se drugačije leči
03.12.2024.•
0
Visok puls i nizak krvni pritisak mogu da se jave nakon ustajanja ili kao posledica određenih medicinskih stanja.
Tumorski markeri: Indikatori i pratioci tumorske promene u organizmu
03.12.2024.•
1
Tumorski markeri su biomarkeri koji se mogu naći u telesnim tečnostima ili tkivima osoba koje imaju malignu promenu ili bolest.
Podmlađivanje lica za 21. vek: Šta nude laseri, hijaluronski fileri i skinboosteri?
03.12.2024.•
0
Moderne estetske procedure donose efikasna rešenja za podmlađivanje lica bez hirurških intervencija.
Vakcina protiv side uskoro dostupna i siromašnima
03.12.2024.•
3
Proizvođač lekova Gilead rekao je da će omogućiti prodaju jeftinih verzija vakcine protiv side u 120 siromašnih zemalja sa visokom stopom HIV-a, uglavnom u Africi, jugoistočnoj Aziji i na Karibima.
Zašto trudnice vole kisele krastavce: Hormonalne promene usmeravaju želju ka određenoj hrani
02.12.2024.•
0
Hormonalne promene su jedan od ključnih faktora koji utiče na čula ukusa i mirisa tokom trudnoće pa je tako i želja za kiselim krastavcima u trudnoći sasvim normalna, kažu stručnjaci.
Brend Macrovita preporučuje: Pet prirodnih proizvoda koje morate da imate
02.12.2024.•
0
U današnje vreme kada se sve više udaljavamo od prirode, važno je vratiti joj se, bar kada je u pitanju nega našeg tela, lica i kose.
Jedan od mogućih znakova demencije: Primeti se samo kad koristite stepenice
02.12.2024.•
0
Stručnjaci tvrde da bi poteškoće pri podizanju noge tokom korišćenja stepenica mogle da budu jedan od mogućih simptoma demencije jer često rezultira padom.
Imunološke analize: Dijagnostički štit našeg organizma u borbi protiv autoimunih bolesti
02.12.2024.•
0
Imunološke laboratorijske analize primenjuju se kada je naš organizam manje otporan na različite infekcije i alergije i kada postoje neželjene reakcije posle transplantacije tkiva ili organa.
Bol ne treba da se trpi: Može da se smanji i kod migrene
02.12.2024.•
0
Bol je uvek znak da se nešto dešava u organizmu, a može biti akutan i kratkotrajan ili hroničan i dugotrajan.
U Srbiji od početka godine 109 inficiranih HIV-om
01.12.2024.•
1
Od početka godine do novembra, u Srbiji je dijagnostikovano 109 osoba inficiranih HIV-om, što je za 12 odsto manje nego u istom preriodu prošle godine, kada ih je bilo 124.
Ako ste se prejeli: Evo šta je važno da uradite kako biste smanjili nadutost i podstakli varenje
01.12.2024.•
2
Svakom od nas se događa da pojedemo više hrane nego što bi trebalo. Zbog prejedanja moguće je da kasnije imate problema sa osećajem nadutosti i bolovima.
Može biti opasno po zdravlje: Šest znakova da jedete previše proteina
01.12.2024.•
0
Proteini su esencijalni deo zdrave ishrane, pomažu u izgradnji i popravljanju tkiva, podržavaju rast mišića i održavaju jak imuni sistem.
Istraživanje pokazalo: Zdravlje nepušača ugroženije dimom cigareta
01.12.2024.•
1
Istraživanje koje su sproveli stručnjaci Univerziteta u Splitu pokazuje značajno povećanje nivoa nikotina u krvi kod nepušača koji su u noćnim klubovima izloženi duvanskom dimu.
Stučnjaci ističu: Raste otpornost bakterija na antibiotike
29.11.2024.•
1
U petak, 29. novembra, u hotelu Hilton u Beogradu, održan je šesti Pedijatrijski naučni simpozijum sa međunarodnim učešćem, u organizaciji Probiotic Excellence Centra AbelaPharm.
Nova injekcija za astmu: Proglašena revolucionarnim lekom i daleko efikasnijim od tableta
28.11.2024.•
0
Lekari i pacijenti proglasili su novi lek za astmu Benralizumab revolucionarnim, nakon što je kliničko ispitivanje pokazalo da je on daleko efikasniji od tableta u lečenju teškog oblika astme.
Rak dojke je izlečiv - važno je da se otkrije na vreme
27.11.2024.•
3
Cilj lekara koji rade sa onkološkim pacijentima je da otkriju bolest u najranijoj fazi jer u 90 odsto slučajeva to znači izlečenje, kaže za 021.rs doktorka Tanja Ivković Kapicl.
U Srbiji ne postoji dovoljan obuhvat vakcinacije za kolektivni imunitet, potrebno 95 odsto
26.11.2024.•
3
Doktorka Jelena Zajeganović Jakovljević izjavila je da u Srbiji ne postoji dovoljan obuhvat vakcinacije od 95 odsto da bi se postigao kolektivni imunitet, ali da je situacija iz godine u godinu bolja.
Mikrobiološke analize: Pouzdan saveznik u borbi protiv virusa, bakterija, parazita i gljivica
25.11.2024.•
0
Mikrobiološke analize su dijagnostički testovi pomoću kojih se brzo i pouzdano otkrivaju i dokazuju infekcije koje izazivaju virusi, bakterije, paraziti i gljivice.
Naglo povećan broj pregleda dece u ambulantama: Dominiraju četiri virusa
25.11.2024.•
0
Dolaskom hladnih zimskih dana naglo se povećao broj pregleda u pedijatrijskim ambulantama, pa se poslednje dve nedelje u Domu zdravlja Zvezdara beleži povećanje za oko 20 odsto u odnosu na do sada.
Gazirana voda je dobra za varenje
25.11.2024.•
0
Najveća zabluda je da gazirana voda "zakiseljava" organizam.
Nakon 40 godina: Otkrivena misteriozna hemikalija koja je decenijama prisutna u pijaćoj vodi u SAD
24.11.2024.•
2
Naučnici Džulijan Ferli i Dejvid Vehman nakon više od 40 godina identifikovali su misterioznu hemikaliju koja je decenijama prisutna u pijaćoj vodi širom SAD.
Komentari 5
Starosađanin
Da li smo iznenađeni?!
Sjis
mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar