Studija: Ako govorite samo jedan jezik, imate veći rizik od demencije

Naučnici u Indiji pronašli su više dokaza da ljudi koji govore dva jezika imaju manju verovatnoću da će razviti demenciju u poređenju s ljudima ograničenim na znanje jednog jezika.
Studija: Ako govorite samo jedan jezik, imate veći rizik od demencije
Foto: Pixabay
Prevalencija demencije bila je veća kod jednojezičnih (4,9 odsto) nego dvojezičnih (0,4 odsto) prema naučnicima Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje i neuronauke, čiji je rad objavljen u časopisu "Alzheimer's & Dementia".
 
Prethodno istraživanje sugerisalo je da biti poliglota može značiti nižu verovatnoću kognitivnog pada kasnije u životu, ali to ranije otkriće nije imalo "puno dokaza iz studija temeljenih na proučavanju zajednica", naveo je tim naučnika u radu.
Nastojali su da popune tu prazninu idući od vrata do vrata u Bangaloru, gradu na jugu Indije poznatom kao središte IT-a u zemlji, gde su otkrili da je prevalencija blagih kognitivnih oštećenja "takođe veća kod jednojezičnih (8,5 odsto) nego kod bilingvalnih osoba (5,3 odsto)."
 
Godine 2023. tim sa sedištem u Nemačkoj objavio je rad u časopisu "Neurobiology of Aging", u kom je napisao da dvojezičnost u ranom životu znači smanjeni rizik od demencije u kasnijem životu. U 2014. naučnici sa Univerziteta u Edinburgu sugerisali su da govorenje više od jednog jezika može imati "zaštitni efekat" na mozak.
Međutim, nije samo sposobnost govorenja jezika ta koja može pomoći protiv demencije, sudeći prema drugom nedavnom radu. Možda postoji veza između dijabetesa i verovatnoće pojave demencije, prema istraživanju predstavljenom na godišnjem sastanku Američkog društva za biohemiju i molekularnu biologiju od 23. do 26. marta.
 
Istraživanje Univerziteta u Kaliforniji objavljeno početkom 2024, pak, sugeriše da dobar san u mladosti smanjuje rizik od demencije.
 
Sredinom 2023. tim u Švajcarskoj otkrio je da stariji mozgovi imaju koristi od slušanja muzike, dok je otprilike u isto vreme istraživanje lekara Univerziteta u Njujorku pokazalo da umereno korišćenje interneta kod starijih osoba može pomoći u borbi protiv kognitivnog pada. Opadanje sluha i vida posebno se povezalo s većom verovatnoćom razvoja demencije.
  • Realista

    10.04.2024 18:05
    @Silver 08.04.2024 • 12:54
    Vidim da srpski nije jedan od tih...
  • predrag

    10.04.2024 15:12
    Da i ako se ne putuje turisticki besomucno.
    A ako se ozbiljno studira i proizvodno radi, demencija nam ne gine ?!
  • Тамара

    08.04.2024 14:17
    Каква глупост. Наши стари нису говорили стране језике, па су живели по деведесет и кусур, нико дементан. Што више мозак оптерећујеш информацијама, то више и заборављаш. Мој отац завршио класичне језике, француски и српски језик и књижевност, па био цео живот расејан.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Jedna bolest može da izazove promene glasa

Na jačinu glasa, boju i jasnoću utiče mnogo toga - emocije, umor, alkohol. Naučnici su, međutim, nedavno otkrili da još jedan faktor može značajno da promeni govor, a to je dijabetes tipa 2.

Zašto je gazirana voda dobra?

Prirodne gazirane mineralne vode imaju stabilan mineralni sastav i sadrže više otopljenih mineralnih supstanci od ostalih voda.