Iako su gubitak pamćenja i poteškoće u obavljanju svakodnevnih zadataka uobičajeni simptomi, zapravo postoji niz drugih znakova koji se često zanemaruju. Lekar Henk Svejnpoel podelio je neke manje poznate simptome demencije koje možete prepoznati dok razgovarate s ljudima.
On je govorio o specifičnoj vrsti demencije poznatoj kao frontotemporalna demencija (FTD). Ovaj oblik demencije, koji utiče na ponašanje i jezik zapravo utiče na frontalne i temporalne režnjeve mozga, često postaje vidljiv tokom društvenih interakcija.
Prema National Health Service-u, frontotemporalna demencija obično počinje ranije od drugih oblika demencije, a većina dijagnoza javlja se između 45. i 65. godine. To dovodi do promena u ponašanju i jezičkih poteškoća koje se s vremenom pogoršavaju.
Postoje čak tri znaka frontotemporalne demencije koji se mogu primetiti tokom razgovora, a to su: bezosećajne ili hladne izjave, zbijanje neumesnih šala i društvena povučenost ili osećaj nelagode među ljudima.
"Razlog ovakvog ponašanja je taj što demencija uzrokuje nedostatak društvenog uvida ili svesti. Često se pacijent s demencijom može neprikladno šaliti ili imati nedostatak takta, ali pacijenti takođe mogu biti povučeni, što može biti neuobičajeno za ih", objasnio je on.
Takođe, rekao je da osoba može pokazati i neke fizičke simptome kao što su spori pokreti, inkontinencija i poteškoće s gutanjem.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar