Istraživanje: Visoka upotreba nikotina nije ključan faktor u razvoju bolesti povezanih s pušenjem

Švedska, uprkos sličnom nivou ukupnog korišćenja nikotina među svojim stanovnicima, ima znatno niže stope oboljevanja od bolesti povezanih s pušenjem u poređenju s drugim evropskim narodima.
Istraživanje: Visoka upotreba nikotina nije ključan faktor u razvoju bolesti povezanih s pušenjem
Foto: Pixabay
To pokazuje najnoviji izveštaj koji su objavili međunarodni zdravstveni stručnjaci pod nazivom "Bez dima, manje štetnosti" (No Smoke, Less Harm).
 
Ova zdravstvena studija opisuje procenat upotrebe nikotina u Švedskoj u odnosu na uporedive zemlje, potvrđujući da korišćenje nikotina nije ključan faktor u razvoju bolesti povezanih s pušenjem i pruža dodatne dokaze da je zapravo način konzumacije nikotina ono što utiče na zdravlje potrošača, prenosi Business Wire.
Studija pokazuje da, iako se u Švedskoj nikotin koristi ništa manje u odnosu na evropski prosek, ova zemlja ipak ima čak do 41 odsto manju incidencu raka pluća i manje od polovine smrtnih slučajeva povezanih sa pušenjem u poređenju sa drugim evropskim zemljama.
 
Švedska je poznata po tome što omogućava široko korišćenje duvanskih i nikotinskih proizvoda za oralnu upotrebu, kao i bezdimnih elektronskih uređaja.
"Ova razlika između pušenja cigareta i upotrebe bezdimnih proizvoda je ključna. Dok nikotin izaziva zavisnost, on ne izaziva ozbiljne bolesti povezane sa pušenjem. Naši nalazi podržavaju da se fokus sa prestanka pušenja cigareta pomeri na zamenu sa manje štetnim alternativama, i to za one pušače koji ne mogu u potpunosti da prestanu", kaže profesor Karl Fagerstrom, stručnjak za javno zdravlje i saradnik u procesu pripreme izvještaja.
 
Švedske proaktivne i edukativne mere u javnom zdravstvu kao i regulatorni okviri bili su glavni pokretači prelaska na ove alternative, što je značajno uticalo na unapređenje javnog zdravlja. Izveštaj ističe da bi prihvatanje sličnih strategija smanjenja štetnosti moglo da bude ključno za druge zemlje koje se bore sa štetnim uticajem duvanskog dima.
 
"Švedsko iskustvo pokazuje da razumevanje i rešavanje pogrešne percepcije javnosti o nikotinu može dovesti do zdravstvenih politika koje bolje štite i informišu potrošače", zaključio je Fagerstrom.
  • Test

    13.05.2024 19:50
    Pušac
    Verujem da je u nauci izuzetno teško izvući direktnu korelaciju između pušenja i bolesti povezane sa pušenjem.
    Kako su uzete u obzir genetske predispozicije ili svež/čist vazduh kao faktori?
    Naravno da bi želja svakog pušača bila da može da koristi nikotin, a da ostale štetne materije eliminiše.
    Još jedna propaganda duvanske industrije.
  • w/e

    11.05.2024 20:11
    cool
    Bas se pitam ko finansira ovakva istrazivanja, verovatno isti akteri kao i u slucajau istrazivanja koja pokazuju da CocaCola i secer uopsteno nisu stetni.
  • Plaćač poreza

    11.05.2024 09:56
    U razvijenom svetu se smanjuje broj pušača jer postoji svest i edukacija o štetnosti te ružne navike a puši belosvetska sirotinja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Sve manje obolelih od gripa

U Srbiji je od 29. aprila do 5. maja prijavljeno 3.218 slučajeva oboljenja sličnih gripu, saopštio je Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".