
Stalno vam se jede slatko? Evo šta vam telo poručuje
Preterana želja za slatkišima najčešće se javlja kod osoba koje preskaču obroke ili su im obroci neuravnoteženi.

Foto: Pixabay
Svi znamo onaj osećaj kada želimo da pojedemo nešto slatko i koliko god se trudili da prevarimo svoje telo jabukama ili nekim drugim voćem, želja postaje samo veća. Na kraju popuštamo i posežemo za omiljenom čokoladom, tortom ili bombonama.
Iako znamo da šećer nije dobar za naše zdravlje, često mu je teško odoleti, pišu Vijesti.me.
Ako se suočavate sa ovim problemom, znajte da niste jedini. Šećer podstiče lučenje serotonina (hormona sreće) i endorfina (koji nas umara), zbog čega izaziva zavisnost i teško ga se odričemo.
S druge strane, mnoge studije u oblasti holističke medicine pokazuju da je žudnja za određenom hranom jasan znak da naše telo pokušava da nam kaže da nam je potrebno više hranljivih materija. U časopisu piše o tome na šta telo pokušava da nas upozori kada često osećamo želju za slatkišima.
Zašto često jedemo nešto slatko?
Kolebanje šećera u krvi, odnosno njegov nagli pad, zapravo je glavni uzrok stalne potrebe za slatkišima.
Ako se desi da odjednom poželite nešto slatko i ne možete da prevarite tu želju, to znači da je vašem telu potrebno više goriva da bi nivo šećera u krvi bio stabilan.
Ove situacije se najčešće dešavaju osobama koje preskaču obroke ili su im obroci neuravnoteženi.
Da biste izbegli ovaj scenario, potrebno je da imate najmanje tri obroka dnevno (po mogućnosti dve užine), koji će se sastojati od proteina, složenih ugljenih hidrata (cela zrna) i vlakana.
Ovakvi obroci će vašem telu dati sve potrebne hranljive materije, zbog čega ćete izbeći konstantan pad šećera u krvi, a samim tim i potrebu za slatkom hranom.
Magnezijum
Poslednjih nekoliko godina sve veći broj stručnjaka ukazuje da je stalna želja za slatkišima često pokazatelj da našem organizmu nedostaje magnezijuma.
Ovo je naročito često kod ljudi koji stalno jedu čokoladu. Nedostatak magnezijuma je posebno problematičan kod žena tokom mesečnog ciklusa jer su simptomi PMS-a, poput razdražljivosti, izraženiji kod žena kojima nedostaje ovaj mineral, što dodatno pojačava njihovu želju za slatkišima.
Da biste prevazišli ovaj problem, povećajte unos hrane bogate magnezijumom, kao što su spanać, mahunarke, orasi ili semenke. Postarajte se da svaki vaš obrok sadrži neku od navedenih namirnica i želja za slatkišima će se postepeno smanjivati.
Voda
Kada je naše telo dehidrirano, možemo osetiti i potrebu za slatkišima jer naše telo često brka osećaj gladi i žeđi. Zato pre nego što posegnete za čokoladom, prvo popijte čašu vode.
Stres
Konačno, želja za šećerom se vrlo često javlja kada smo pod stresom jer, kako smo rekli, stimuliše lučenje seratonina i endorfina. Međutim, dok nam šećer pomaže da se osećamo bolje u ovom trenutku, on ne rešava problem.
Kako se osloboditi stalne želje za slatkišima?
Prva i osnovna stvar koju treba da obezbedite svom telu su redovni i uravnoteženi obroci.
Kada u toku dana imate tri obroka i dve užine, obezbedićete svom telu dovoljno goriva za sve metaboličke procese i aktivnosti koje obavljate, pa nećete imati stalna kolebanja nivoa šećera u krvi.
Podrazumeva se da vaši obroci treba da se sastoje od proteina (meso, riba, jaja, pečurke, mahunarke, mlečni proizvodi), složenih ugljenih hidrata (cela zrna kao što su proso, kinoa, smeđi pirinač ili kukuruz) i vlakana (lisnato povrće, mahunarke, razno voće) da bi se izbegli deficiti minerala i vitamina.
Bilo bi dobro obezbediti najmanje dva litra vode i po mogućnosti uključiti bilo kakvu fizičku aktivnost. Na ovaj način ćete se osloboditi želje za slatkišima mnogo lakše nego što možete da zamislite.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Evropskim morima šire se opasne bakterije: Razlog su visoke temperature, lekari savetuju oprez
18.07.2025.•
0
U jeku letnje sezone i gužvi na evropskim plažama, zdravstveni stručnjaci su izdali važno upozorenje.
Jod je neophodan za decu i trudnice
18.07.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija (WHO) ističe da je "nedostatak joda u hrani u celom svetu najvažniji pojedinačni uzrok oštećenja mozga koji se može sprečiti".
Užina pre spavanja za bolji krvni pritisak: Evo šta savetuju stručnjaci
16.07.2025.•
2
Ako želite da podržite I očuvate zdravlje svog srca, posebno ako imate problema sa visokim krvnim pritiskom, odabir prave užine pred spavanje može imati pozitivan efekat.
Hronične upale – tihi neprijatelj organizma
16.07.2025.•
0
Hronične upale su zapaljenski procesi niskog intenziteta koji mogu tinjati u telu mesecima ili
godinama, često bez izraženih simptoma.
Naučnici kažu: Kad god počnete da se bavite fizičkom aktivnošću - znatno će uticati na dužinu života
15.07.2025.•
0
Redovna fizička aktivnost u odraslom dobu može smanjiti rizik od prerane smrti i do 40 odsto, pokazalo je opsežno istraživanje.
Koji su benefiti konzumiranja lubenice: Imuni sistem, hidratacija, snižava holesterol
14.07.2025.•
4
Lubenica nije samo neizostavan deo letnjih dana, već i izuzetno zdrava namirnica koja pruža brojne zdravstvene koristi.
Brzo hodanje korisno i nakon samo 10 minuta dnevno
14.07.2025.•
0
Hodanje je postalo jedan od najpopularnijih oblika fizičke aktivnosti jer je lako dostupno i blagotvorno za telo i um.
Tiha bolest, teška briga: Kako izgleda život sa demencijom?
13.07.2025.•
5
Starenje gotovo neizbežno prati demencija. Procenjuje se da je u Srbiji dementna svaka deseta osoba starija od 65 godina.
Redak slučaj: Muškarac u SAD umro od plućne kuge
13.07.2025.•
1
Stanovnik severne Arizone preminuo je od plućne kuge, saopštili su u petak američki zdravstveni zvaničnici, objavili su juče američki mediji.
Povećali se prosečna starost građana i očekivano trajanje života u Srbiji
13.07.2025.•
5
Procenjen broj stanovnika u Srbiji 1. januara ove godine iznosio je 6.567.783, a očekivano trajanje života kao i prosečna starost stanovništa se povećavaju, objavio je Republički zavod za statistiku.
Doktor apeluje na roditelje: Ne dozvoljavajte maloletnoj deci da voze dvotočkaše, naročito trotinete
13.07.2025.•
7
Rukovodilac Klinike za dečju hirurgiju, ortopediju i traumatologiju KC Niš Živojin Spasić izjavio je da je stanje dečaka kojem je amputirana noga usled saobraćajne nezgode u Vranju sada malo bolje.
Kako se zaštiti od mikroplastike: Na koji način je dospela u naša tela?
12.07.2025.•
2
Mikroplastika je svuda oko nas, ali da li smo spremni na spoznaju da je ljudsko telo odavno postalo njen dom?
Kako bezbedno ulepšati osmeh: Nije svako izbeljivanje zuba bez posledica
12.07.2025.•
0
Svi žele da imaju blistav "holivudski osmeh" i mnogi posežu za brzim i lakim rešenjima koje vide na društvenim mrežama od kojih neka nisu bez posledica.
UN: Bez novca iz SAD ugrožena borba protiv side
12.07.2025.•
0
Zvaničnici Ujedinjenih nacija su upozorili da je naglo uskraćivanje američkog finansiranja poslednjih šest meseci izazvalo "sistemski šok" u borbi protiv side.
Fondacija Jedro: Potrebno još 350.000 dolara za lečenje dečaka od Dišenove mišićne distrofije
10.07.2025.•
0
Fondacija Jedro iz Beograda objavila je da je do danas prikupila 1,4 miliona dolara za lečenje četiri dečaka od Dišenove mišićne distrofije, a da je za lečenje petog potrebno još 350.000 dolara.
Patite od letnje nesanice? Ovo je trik kako je možete pobediti
07.07.2025.•
3
Tokom letnjih meseci, nesanica je veoma česta. Visoke temperature, vrućina i promene u dnevnoj rutini mnogima otežavaju san.
Naučnici otkrili način da uklone uzrok Daunovog sindroma
07.07.2025.•
0
Najsavremenija tehnologija za menjanje gena mogla bi da iskoreni Daunov sindrom, tvrde japanski naučnici.
"Pravilo dva prsta": Doktorka objašnjava kako je najbolje nanositi kremu za sunčanje
02.07.2025.•
3
Doktorka Mirjana Pavlović iz Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti izjavila je da se svake godine u Srbiji otkrije između 600 do 700 novih pacijenata obolelih od melanoma.
I oni koji pre nisu osećali mučninu tokom vožnje, to su osetili u električnim vozilima: Evo zašto
02.07.2025.•
3
Ako ste među onima koji osećaju mučninu prilikom vožnje u električnim automobilima, niste jedini.
Zašto lekove za smirenje ne treba piti na svoju ruku: Objašnjava klinički farmakolog
02.07.2025.•
0
Poslednjih godina u Srbiji se beleži značajan porast potrošnje lekova za smirenje i oni se sve češće uzimaju na svoju ruku, umesto da se potraži pomoć lekara.
Naučnici razvili test za identifikaciju žena sa povećanim rizikom od pobačaja
02.07.2025.•
0
Naučnici sa Univerziteta u Voriku i Univerzitetske bolnice Koventri i Vorikšir britanske Nacionalne zdravstvene službe razvili su test za identifikaciju žena sa povećanim rizikom od pobačaja.
Komentari 3
Šta mi telo
Pa da moram da jedem šećer.
Telo je moj hram i ja ga sa zadovoljstvom održavam. Možda imam 170kg žive vage, ali slatko se ne odbija.
Sezona sladoleda kod Muse Goranca, pa šampitice male slatke, jedna dve krempitice i na kraju po litre limunade da spere sve to. I nes kafu naravno.
Goran
Mnogi ga izjednacavaju sa drogom ne bez razloga.
Johnny
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar