Stalno vam se jede slatko? Evo šta vam telo poručuje

Preterana želja za slatkišima najčešće se javlja kod osoba koje preskaču obroke ili su im obroci neuravnoteženi.
Stalno vam se jede slatko? Evo šta vam telo poručuje
Foto: Pixabay
Svi znamo onaj osećaj kada želimo da pojedemo nešto slatko i koliko god se trudili da prevarimo svoje telo jabukama ili nekim drugim voćem, želja postaje samo veća. Na kraju popuštamo i posežemo za omiljenom čokoladom, tortom ili bombonama.
 
Iako znamo da šećer nije dobar za naše zdravlje, često mu je teško odoleti, pišu Vijesti.me.
Ako se suočavate sa ovim problemom, znajte da niste jedini. Šećer podstiče lučenje serotonina (hormona sreće) i endorfina (koji nas umara), zbog čega izaziva zavisnost i teško ga se odričemo.
 
S druge strane, mnoge studije u oblasti holističke medicine pokazuju da je žudnja za određenom hranom jasan znak da naše telo pokušava da nam kaže da nam je potrebno više hranljivih materija. U časopisu piše o tome na šta telo pokušava da nas upozori kada često osećamo želju za slatkišima.
Zašto često jedemo nešto slatko?
 
Kolebanje šećera u krvi, odnosno njegov nagli pad, zapravo je glavni uzrok stalne potrebe za slatkišima.
 
Ako se desi da odjednom poželite nešto slatko i ne možete da prevarite tu želju, to znači da je vašem telu potrebno više goriva da bi nivo šećera u krvi bio stabilan.
 
Ove situacije se najčešće dešavaju osobama koje preskaču obroke ili su im obroci neuravnoteženi. 
 
Da biste izbegli ovaj scenario, potrebno je da imate najmanje tri obroka dnevno (po mogućnosti dve užine), koji će se sastojati od proteina, složenih ugljenih hidrata (cela zrna) i vlakana. 
 
Ovakvi obroci će vašem telu dati sve potrebne hranljive materije, zbog čega ćete izbeći konstantan pad šećera u krvi, a samim tim i potrebu za slatkom hranom.
 
Magnezijum
 
Poslednjih nekoliko godina sve veći broj stručnjaka ukazuje da je stalna želja za slatkišima često pokazatelj da našem organizmu nedostaje magnezijuma.
 
Ovo je naročito često kod ljudi koji stalno jedu čokoladu. Nedostatak magnezijuma je posebno problematičan kod žena tokom mesečnog ciklusa jer su simptomi PMS-a, poput razdražljivosti, izraženiji kod žena kojima nedostaje ovaj mineral, što dodatno pojačava njihovu želju za slatkišima.
 
Da biste prevazišli ovaj problem, povećajte unos hrane bogate magnezijumom, kao što su spanać, mahunarke, orasi ili semenke. Postarajte se da svaki vaš obrok sadrži neku od navedenih namirnica i želja za slatkišima će se postepeno smanjivati.
 
Voda
 
Kada je naše telo dehidrirano, možemo osetiti i potrebu za slatkišima jer naše telo često brka osećaj gladi i žeđi. Zato pre nego što posegnete za čokoladom, prvo popijte čašu vode.
 
Stres
 
Konačno, želja za šećerom se vrlo često javlja kada smo pod stresom jer, kako smo rekli, stimuliše lučenje seratonina i endorfina. Međutim, dok nam šećer pomaže da se osećamo bolje u ovom trenutku, on ne rešava problem.
Kako se osloboditi stalne želje za slatkišima?
 
Prva i osnovna stvar koju treba da obezbedite svom telu su redovni i uravnoteženi obroci. 
 
Kada u toku dana imate tri obroka i dve užine, obezbedićete svom telu dovoljno goriva za sve metaboličke procese i aktivnosti koje obavljate, pa nećete imati stalna kolebanja nivoa šećera u krvi.
 
Podrazumeva se da vaši obroci treba da se sastoje od proteina (meso, riba, jaja, pečurke, mahunarke, mlečni proizvodi), složenih ugljenih hidrata (cela zrna kao što su proso, kinoa, smeđi pirinač ili kukuruz) i vlakana (lisnato povrće, mahunarke, razno voće) da bi se izbegli deficiti minerala i vitamina.
 
Bilo bi dobro obezbediti najmanje dva litra vode i po mogućnosti uključiti bilo kakvu fizičku aktivnost. Na ovaj način ćete se osloboditi želje za slatkišima mnogo lakše nego što možete da zamislite.
  • Šta mi telo

    28.05.2024 09:55
    Govori kada mi se jede
    Šećer?
    Pa da moram da jedem šećer.
    Telo je moj hram i ja ga sa zadovoljstvom održavam. Možda imam 170kg žive vage, ali slatko se ne odbija.
    Sezona sladoleda kod Muse Goranca, pa šampitice male slatke, jedna dve krempitice i na kraju po litre limunade da spere sve to. I nes kafu naravno.
  • Goran

    28.05.2024 05:35
    Paklene muke sam imao dok u potpunosti nisam napustio secer.
    Mnogi ga izjednacavaju sa drogom ne bez razloga.
  • Johnny

    27.05.2024 23:53
    Topla voda... a i prilično individualna stvar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Jedna bolest može da izazove promene glasa

Na jačinu glasa, boju i jasnoću utiče mnogo toga - emocije, umor, alkohol. Naučnici su, međutim, nedavno otkrili da još jedan faktor može značajno da promeni govor, a to je dijabetes tipa 2.

Zašto je gazirana voda dobra?

Prirodne gazirane mineralne vode imaju stabilan mineralni sastav i sadrže više otopljenih mineralnih supstanci od ostalih voda.