Na današnji dan: Umrla Klara Cetkin, oslobođen doktor iz Aušvica, SAD i SSSR uspostavile "hotline"
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 20. jun, u svetu i kod nas.
1459 - Turci su zauzeli utvrđeni grad Smederevo, poslednje uporište srpske srednjovekovne države, čime je ona i formalno izgubila samostalnost i potpala pod vlast Osmanskog carstva.
1597 - Umro je holandski polarni istraživač Vilem Barenc dok je pokušavao da nađe severoistočni pomorski prolaz iz Evrope u Ameriku. Po njemu je Barencovo more na severu Evrope dobilo naziv. Delove njegovog dnevnika našao je norveški kapetan Karlsen 1871.
1756 - U ćeliji zatvora u Kalkuti ugušila su se 123 od 146 britanskih vojnika koje je uhapsio indijski guverner (nabob) Bengala. Zatvor je kasnije postao poznat kao "crna rupa Kalkute".
1789 - Poslanici Trećeg staleža novoproklamovane Narodne skupštine u Francuskoj položili su zakletvu da se neće razići dok ne donesu novi ustav, što je bio uvod u početak Francuske revolucije.
1819 - Rođen je francuski kompozitor nemačkog porekla Žak Ofenbah, tvorac francuske operete ("Orfej u paklu", "Plavobradi") i autor opere "Hofmanove priče".
1819 - U engleski grad Liverpul uplovio je brod "Savana", prvi parobrod koji je preplovio Atlantski okean. Putovanje od američke luke Savana (Džordžija) trajalo je 27 dana i 11 časova.
1933 - Umrla je nemačka revolucionarka Klara Cetkin, članica međunarodnog radničkog pokreta. Organizovala je 1907. prvu međunarodnu konferenciju žena. Na njen predlog 8. mart je proglašen Međunarodnim danom žena.
1836 - Umro je francuski revolucionar i sveštenik Emanuel Žozef Siejes, jedan od vođa Francuske revolucije i osnivača Jakobinskog kluba. Odigrao je ključnu ulogu u državnom udaru 1799. kojim je na vlast došao Napoleon Bonaparta.
1837 - Umro je britanski kralj Vilijam IV. Nasledila ga je njegova nećaka Viktorija koja je vladala do smrti 1901.
1861 - Rođen je engleski biohemičar Frederik Gaulend Hopkins, jedan od osnivača nauke o vitaminima. Sa holandskim lekarom Kristijanom Ajkmanom podelio je 1929. Nobelovu nagradu za medicinu.
1891 - Velika Britanija i Holandija definisale su granice kolonijalnih poseda na ostrvu Borneo.
1902 - Rođen je pisac i diplomata Marko Ristić, istaknuti teoretičar beogradske nadrealističke grupe i jedan od predstavnika moderne i avangarde u srpskoj književnosti između dva rata. Od 1945. do 1951. bio je jugoslovenski ambasador u Parizu. ("Od sreće i od sna", "Bez mere", "Nox microcosmica").
1905 - Rođena je američka književnica Lilijan Helman. Proslavila se dramskim delima koja sadrže oštru kritiku američkog društva ("Dani koji će doći", "Male lisice") i memoarima u kojima je opisala vreme makartizma.
1909 - Rođen je američki filmski glumac australijskog porekla Erol Flin, jedan od najpopularnijih holivudskih glumaca ("Krvavi kapetan", "Avanture Robina Huda", "Gusar", "Kraljević i prosjak").
1923 - Ubijen je meksički revolucionar Fransisko Pančo Vilja, vođa seljačkog pokreta u revoluciji od 1910. do 1917. Proglašen je za meksičkog nacionalnog junaka 1966.
1944 - Porazom japanske flote okončana je pomorska bitka u Filipinskom moru u Drugom svetskom ratu.
1960 - Američki bokser Flojd Paterson nokautirao je u meču u Njujorku Šveđanina Ingemara Jonansona i postao prvi bokser koji je uspeo da povrati titulu svetskog prvaka u teškoj kategoriji.
1963 - SSSR i SAD dogovorile su se da uspostave "vruću" telefonsku liniju.
1973 - U Argentinu se posle 18 godina izbeglištva vratio bivši predsednik (1946-55) Huan Domingo Peron. Za predsednika je ponovo izabran septembra 1973.
1991 - Parlament Nemačke je tesnom većinom izglasao premeštanje glavnog grada iz Bona koji je bio glavni grad Zapadne Nemačke, u Berlin. Istočna i Zapadna Nemačka ujedinile su se oktobra 1990.
1992 - Lideri Češke i Slovačke Vaclav Klaus i Vladimir Mečijar postigli su dogovor o podeli Čehoslovačke u dve države.
1992 - Predsedništvo Bosne i Hercegovine proglasilo je ratno stanje, objavilo opštu mobilizaciju i uvelo radnu obavezu.
2000 - Francuski sud oslobodio je optužbi nemačkog doktora Hansa Muenka (89), koji je radio u laboratoriji u logoru Aušvic, uz obrazloženje da je suviše star za sudski proces. Oslobođen je presudom koju je 1946/47. doneo sud u Krakovu, u Poljskoj, gde je uhapšen posle rata, a potom je pušten na slobodu.
2000 - Francuska medijska kuća Vivendi, odnosno njena kablovska TV Kanal Plus i kanadska kompanija Sigram, postigle su dogovor o ujedinjenju u poslu vrednosti 33,7 milijardi dolara, kojim je stvorena nova svetska medijska sila.
2001 - Skupština Srbije je donela Zakon o jednokratnom porezu na ekstraprofit i ekstraimovinu stečenu korišćenjem posebnih pogodnosti u vreme režima Slobodana Miloševića.
2001 - Vođa pakistanskog vojnog režima, general Pervez Mušaraf, položio je predsedničku zakletvu, zamenivši Muhameda Rafika Tarara koji je na mestu šefa države figurirao od vojnog udara koji je 1999. izvršio Mušaraf.
2003 - Italijanski predsednik Karlo Azeljo Čampi potpisao je zakon kojim je petorici italijanskih lidera omogućeno da se pri krivičnom gonjenju pozovu na imunitet. Tim potezom je zaustavljeno suđenje premijeru Silviju Berluskoniju zbog korupcije.
2006 - Bivši liberijski predsednik Čarls Tejlor stigao je u Holandiju, na suđenje pred Međunarodnim krivičnim sudom za ubistva, silovanje i sakaćenje stotine hiljada ljudi u Zapadnoj Africi.
2007 - Japanskom ostrvu Ivo Džima, koje je bilo poprište krvave bitke pred kraj Drugog svetskog rata, promenjeno je ime u Ivo To, saopštio je japanski Institut za geografiju.
2012 - Umro je filmski kritičar Endru Saris, jedan od najvećih zastupnika autorskog filma u SAD. Smatraju ga zaslužnim za predstavljanje evropskog filma američkoj publici (Federiko Felini, Ingmar Bergman), kao i novog talasa američkih stvaralaca Roberta Altmana i Martina Skorsezea.
2015 - Reprezentacija Srbije osvojila je prvo mesto na Svetskom prvenstvu za fudbalere do 20 godina.
2019 - Mađarski apelacioni sud osudio je na doživotne zatvorske kazne četiri osobe zbog uloge u incidentu iz 2015. godine, kada se 71 migrant ugušio u hladnjači pronađenoj na putu u Austriji.
2021 - Na vanrednim parlamentarnim izborima u Jermeniji, raspisanim zbog političke krize nastale posle poraza ove zemlje u ratu sa Azerbejdžanom oko oblasti Nagorno Karabah, stranka v.d. premijera Nikol Pašinjana odnela je pobedu i formirala parlamentarnu većinu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Irska policija: Mladi voze u suprotnom smeru zbog "lajkova", petoro poginulo u nesreći u nedelju
17.08.2026.•
3
Šef irske policije upozorio je, nakon dva frontalna sudara u blizini Dablina poslednjih nedelja, da neki mladi voze u pogrešnom smeru na autoputu "zbog lajkova na društvenim mrežama", prenela je agencija Rojters.
Na današnji dan: Rođeni Dejvi Kroket i Isidor Bajić, nacisti na Terazijama obesili rodoljube
17.08.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 17. avgust.
Kompanija koja snima registarske tablice vozila u SAD menja program zbog kritika
16.08.2026.•
0
Kompanija "Flok Sejfti", koja upravlja ogromnom mrežom automatizovanih kamera širom SAD koje neprekidno snimaju registarske tablice i druge podatke svih vozila koja prolaze, sve više je pod lupom.
Meksiko se bori sa rekordnom količinom algi, do sada uklonjeno više od 100.000 tona
16.08.2026.•
1
Meksiko pokušava da obuzda rekordnu količinu sargasa, morske alge neprijatnog mirisa, koja je prekrila plaže duž karipske obale, saopštili su zvaničnici.
Švajcarska gradi podzemne mega-trezore za superbogate klijente
16.08.2026.•
7
Podzemni mega-trezor za superbogate klijente gradi se u švajcarskim Alpima, ispod planine Brinig Pas, u blizini varošice Lungern.
Vozači u Italiji će svaki kilometar prekoračenja brzine plaćati po 10 evra
16.08.2026.•
9
Italija planira veliko pooštravanje saobraćajnih propisa, a jedna od najvažnijih promena odnosi se na kazne za prekoračenje brzine.
Na današnji dan: Umrli Duško Radović, Elvis i Bela Lugoši, rođena Madona
16.08.2026.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 16. avgust.
Na kneževski presto Lihtenštajna od danas će moći da stupe i žene
15.08.2026.•
1
Kneževska kuća Lihtenštajna saopštila je danas da menja pravila nasleđivanja i da će na presto kneževine ubuduće moći da stupe žene.
Preminula glumica Milena Zupančič
15.08.2026.•
3
Slovenačka glumica Milena Zupančič, jedna od najvećih umetničkih ličnosti slovenačkog pozorišta, filma i televizije, preminula je danas u 79. godini, javlja Radio-televizija Slovenije.
Na današnji dan: Bitlsi oborili rekord u Njujorku, ubijen Magbet, rođen Napoleon, otvoren Panamski kanal
15.08.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja na današnji dan, 15. avgust kroz istoriju u svetu i kod nas.
Američki stručnjaci saopštili šta se desilo na letu Rajanera kada je putnik iz Srbije umalo ispao kroz prozor
14.08.2026.•
12
Delovi avionskog motora odlomljeni verovatno zbog udara u ptice su razbili prozor aviona kompanije "Rajaner" prošlog meseca ubrzo po poletanju iz Soluna za Nemačku, kada je povređen putnik iz Srbije Ljubiša Karović.
Na današnji dan: Umro Ferari, uvedene prve registarske tablice u svetu
14.08.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 14. avgust.
Na današnji dan: Umrla Florens Najtingejl, rođeni Hičkok i Kastro, počela gradnja Berlinskog zida
13.08.2026.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 13. avgust.
Više od 200 Mocartovih statua nestalo iz Salcburga, umetnik sumnja na organizovanu krađu
12.08.2026.•
0
Više od 200 zlatnih statueta austrijskog kompozitora Volfganga Amadeusa Mocarta nestalo je iz njegovog rodnog Salcburga, saopštili su danas zvaničnici.
Na današnji dan: Umro Tomas Man, potonula ruska podmornica Kursk, masovno ubistvo na Cetinju
12.08.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja na današnji dan, 12. avgust kroz istoriju u svetu i kod nas.
Da li ljudi zaista postaju gluplji?
11.08.2026.•
8
Pre nešto više od sto godina u Francuskoj je razvijen Bineov test inteligencije (IQ), koji je ubrzo potom prenet u Sjedinjene Američke Države, gde su ga polagali učenici državnih škola, lekari i imigranti na ostrvu Elis.
Naučnici: Smanjenje populacije moglo bi da uspori klimatske promene
11.08.2026.•
3
Smanjenje globalne populacije na oko četiri milijarde do 2200. godine moglo bi da smanji pritisak na prirodne resurse, uspori klimatske promene i stvori uslove za oporavak divljih životinja.
Podstanari u ovoj zemlji moraju da uklone laminat pre nego što se isele iz stana
11.08.2026.•
0
U Holandiji se stanovi često iznajmljuju "goli", odnosno bez postavljenog parketa ili laminata.
Stručnjaci kažu da ne bi trebalo kuvati sa toplom vodom iz česme: Objasnili i zašto
11.08.2026.•
2
Kada kuvamo testeninu, pirinač ili druge namirnice, primamljivo je sipati toplu vodu iz česme kako bismo uštedeli vreme.
Kako se led topi, Antarktik ispušta živu u okean
11.08.2026.•
1
Iako je Antarktik jedan od najmanje zagađenih delova planete, tokom poslednjih 200 godina u njegovom ledu nagomilala se velika količina žive.
Na današnji dan: Registrovana prva vakcina protiv kovida, poginuo Polok
11.08.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja na današnji dan, 11. avgust kroz istoriju u svetu i kod nas.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar