Na današnji dan: Počela izgradnja prve železnice u Srbiji, napravljena prva vinil ploča
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 21. jun, u svetu i kod nas.
Foto: Pixabay
1377 - Umro je engleski kralj Edvard III. Kralj je postao 1327. nasledivši oca Edvarda II. Zbog njegovih pretenzija na francuski presto, počeo je Stogodišnji rat.
1527 - Umro je italijanski političar i pisac Nikolo Makijaveli, autor dela "Vladalac" u kojem je izneo shvatanje da vladar ne treba da bira sredstva da bi postigao cilj, iz čega je kasnije izveden pojam "makijavelizam".
1791 - Francuski kralj Luj XVI i kraljica Marija Antoaneta, u pokušaju da pobegnu iz zemlje, stigli su do Varena gde su otkriveni i uhapšeni.
1813 - U bici kod Vitorije, britanska vojska pod vođstvom vojvode od Velingtona porazila je snage Napoleonovog brata Žozefa, kralja Španije. Time je završena francuska vladavina u Španiji.
1852 - Umro je nemački pedagog Fridrih Frebel, koji je 1840. osnovao prvi dečiji vrtić.
1881 - Knez Milan Obrenović obeležio je srebrnim budakom početak izgradnje prve železničke pruge u Srbiji, Beograd - Niš. Prvi putnički voz ka Nišu je sa beogradske železničke stanice krenuo 3. septembra 1884.
1905 - Rođen je francuski pisac i filozof - egzistencijalista Žan Pol Sartr. Nobelovu nagradu za književnost dobio je 1964. ("Mučnina", "Zid", "Biće i ništavilo", "Iza zatvorenih vrata", "Prljave ruke").
1908 - Umro je ruski kompozitor i dirigent Nikolaj Andrejevič Rimski-Korsakov, član kompozitorske grupe "Velika petorica" ("Šeherezada", "Španski kapričo"). Napisao je popularni priručnik "Principi orkestracije".
1919 - Po naređenju admirala Rojtera, posada nemačke ratne flote potopila je većinu svojih brodova (preko 70) koji su, po kapitulaciji Nemačke u Prvom svetskom ratu, bili u britanskoj pomorskoj bazi Skepe Flou, u Škotskoj.
1933 - Rođena je francuska književnica Fransoaz Kuare, poznata kao Fransoaz Sagan. Proslavila se prvim romanom "Dobar dan tugo", štampanim u milionskim tiražima.
1942 - Nemački Severnoafrički korpus feldmaršala Ervina Romela zauzeo je u Drugom svetskom ratu grad Tobruk u Libiji i zarobio 25.000 britanskih vojnika.
1945 - Japanske trupe na ostrvu Okinava koje je bilo poslednja linija odbrane Japana u Drugom svetskom ratu, predale su se Amerikancima.
1948 - Producentska kuća Kolumbija Rekords proizvela je prvu uspešnu longplej ploču od plastične mase vinil.
1963 - Kardinal Đovani Batista Montini postao je papa Pavle VI po smrti pape Ivana XXIII.
1963 - Predsednik Francuske Šarl de Gol povukao je pomorske snage iz NATO pakta. Sledeći politiku nezavisnosti, Francuska je 1966. napustila i Vojni komitet NATO-a.
1969 - Umrla je američka teniserka Morin Konoli, nazvana Mala Mo. Ona je 1953. prva u istoriji osvojila sva četiri Gren slem turnira.
1970 - Umro je Ahmed Sukarno, prvi predsednik Indonezije (1945-67) po sticanju nezavisnosti od Holandije i jedan od lidera Pokreta nesvrstanih zemalja.
1970 - U finalu Svetskog fudbalskog prvenstva, Brazil je u Meksiko Sitiju pobedio Italiju rezultatom 4:1 i postao prvi trostruki osvajač trofeja Žila Rimea.
1971 - Međunarodni sud pravde u Hagu presudio je da je nezakonita vlast Južne Afrike na teritoriji Jugozapadne Afrike (Namibija).
1981 - Na opštim izborima u Francuskoj ubedljivo su pobedili socijalisti i postali najjača partija sa 38 procenta glasova. Lider socijalista Fransoa Miteran u maju te godine postao je predsednik Francuske.
1990 - U Mađarskoj je zvanično ponovo otvorena berza koju su komunističke vlasti zatvorile 42 godine ranije.
1990 - U zemljotresu na severu Irana poginulo je 100.000 ljudi.
2000 - U Beogradu je umro publicista i politikolog Slobodan Inić, jedan od osnivača Demokratske stranke.
2001 - Umro je veteran američkog bluza, Džon Li Huker, koji je svojim retkim, hipnotičkim stilom sviranja gitare uticao na generacije rok i folk zvezda.
2002 - Bivši direktor Radio-televizije Srbije (RTS) Dragoljub Milanović osuđen je na 10 godina zatvora zbog pogibije 16 radnika te televizije u NATO bombardovanju 23. aprila 1999. godine.
2003 - Umro je Leon Uris, američki pisac bestselera, poznat po romanu "Egzodus", objavljenom 1958. godine.
2007 - Istraživačko-dokumentacionog centra (IDC) u Sarajevu je objavio da je u ratu u Bosni i Hercegovini (1991-1995) poginulo 97.207 ljudi.
2012 - Francuska je prvi put u modernoj istoriji dobila vladu čiju polovinu čine žene, a u skladu s izbornim obećanjem francuskog predsednika Fransoa Olanda o jednakosti muškaraca i žena u vlasti.
2016 - Međunarodni krivični sud u Hagu (MKS) osudio je bivšeg potpredsednika Konga Žan-Pjera Bembu na 18 godina zatvora zbog ubistava, silovanja i pljački koje su njegove trupe vršile u Centralnoafričkoj Republici.
2017 - Više od 100 ljudi poginulo je u sukobima koji su izbili u gradu Bria u Centralnoafričkoj Republici, samo dan nakon mirovnog sporazuma potpisanog u Rimu kojim je predviđen trenutni prekid vatre u Centralnoafričkoj Republici.
2020 - Na parlamentarnim izborima u Srbiji cenzus su prešle tri liste: koalicija oko Srpske napredne stranke koja je osvojila tri četvrtine poslaničkih mesta u novom sazivu parlamenta, savez Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije i lista Aleksandra Šapića. Posmatračka misija OEBSa je navela da su izbori obeleženi političkom polarizacijom i bojkotom opozicije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Saobraćajne kamere sa AI u Atini za četiri dana zabeležile više od 2.000 prekršaja
22.12.2025.•
1
Saobraćajne kamere sa veštačkom inteligencijom u širem području Atine za samo četiri dana zabeležile su više od 2.000 ozbiljnih saobraćajnih prekršaja, pokazali su rezultati pilot projekta grčkih vlasti.
Po ugledu na Australiju: I Švajcarska će razmotriti zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina
22.12.2025.•
1
Švajcarska ministarka unutrašnjih poslova Elizabet Baume Šnajder izjavila je da bi ta zemlja trebalo da razmotri zabranu društvenih mreža za najmađe.
Na današnji dan: Rođen Pučini, Čaušesku pobegao iz Bukurešta, umro Džo Koker
22.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 22. decembar, u svetu i kod nas.
Danska pošta posle 400 godina prekida isporuku pisama
21.12.2025.•
0
Danska pošta PostNord će isporučiti svoje poslednje pismo 30. decembra, čime će se završiti tradicija duga više od 400 godina, prenosi Gardijan.
Delimično iskopan hram boga sunca Ra u blizini Kaira
21.12.2025.•
0
Iskopavanje hrama posvećenog staroegipatskom bogu sunca Ra, koji je izgrađen između 2700. do 2200. godine pre nove ere, otkrilo je kolosalnu građevinu površine više od 1.000 kvadratnih metara.
Član osoblja Jelisejske palate krao srebro koje je trebalo da čuva
21.12.2025.•
0
Uhapšen je čuvar u zvaničnoj rezidenciji predsednika Francuske zbog krađe srebrnog pribora za jelo i drugih predmeta vrednih hiljade evra, saopštilo je parisko tužilaštvo.
Monblan sve niži usled topljenja leda
21.12.2025.•
0
Vrh Monblana, najviše planine Evrope, počeo je postepeno da gubi na visini zbog topljenja leda, pokazalo je novo italijansko-francusko istraživanje predstavljeno povodom Međunarodne godine zaštite glečera.
Na današnji dan: Rođen Staljin, potpisan zakon o konstituisanju Irske Republike
21.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 21. decembar.
Nemačka inženjerka prva osoba u invalidskim kolicima koja je boravila u svemiru
20.12.2025.•
0
Jedna žena u invalidskim kolicima boravila je danas nekoliko minuta u svemiru, u raketi američkog milijardera Džefa Bezosa, što je prvi takav događaj u svetu, preneli su američki mediji.
Studija: Evropskim glečerima u ovom veku preti nestanak
20.12.2025.•
0
Trenutni planovi za borbu protiv globalnog zagrevanja spasiće samo tri procenta evropskih alpskih glečera od nestanka u ovom veku, a većina će se otopiti u naredne dve decenije, otkrila je nova studija.
Francuska bi do maja mogla da zabrani društvene mreže mlađima od 15 godina
20.12.2025.•
0
Predlog zakona o zabrani društvenih mreža za mlađe od 15 godina spreman je za raspravu u francuskom parlamentu početkom 2026, najavila je ministarka za veštačku inteligenciju i digitalna pitanja An Le Enanf.
Deda Mrazovi i vilenjaci ukrali u Kanadi hranu vrednu više hiljada dolara - rekli da će je pokloniti gladnima
20.12.2025.•
0
Grupa Deda Mrazova obučena u crvena odela i praćena nekolicinom "vilenjaka" ukrala je iz supermarketa u Montrealu namirnice u vrednosti od više hiljada dolara.
Na današnji dan: Umro car Dušan, Ante Marković podneo ostavku, uhapšena Dafina
20.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 20. decembar.
Estonska policija poslala crne božićne čestitke saobraćajnim prestupnicima
19.12.2025.•
0
Estonska policija je uputila 880 crnih božićnih čestitki saobraćajnim prekršiocima, odnosno onima koji su u ovoj godini napravili najmanje četiri prekršaja i za to bili novčano kažnjeni.
Na današnji dan: Umrli Mastrojani i Ružica Sokić
19.12.2025.•
1
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 19. decembra.
Sledeća godina verovatno toplija: Za 1,4 stepena iznad predindustrijskog nivoa
18.12.2025.•
6
Globalne temperature u 2026. godini verovatno će biti više od 1,4 stepena Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa, saopštila je britanska Meteorološka služba.
Tramp u Beloj kući okačio portrete prethodnika uz komentare: "Pospani Džo", "Prevarant", "Obožavalac Trampa"
18.12.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp je preuredio jedan hodnik Bele kuće, nazvao ga "Predsedničkom stazom slavnih" i ispod slika svojih 46 prethodnika na dužnosti okačio bronzane ploče sa svojim komentarima njihovog lika i dela.
Na današnji dan: Umrli Stradivari i Herder, u SAD ukinuto ropstvo
18.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 18. decembar.
Na današnji dan: Umro Bolivar, izveden prvi uspešan let avionom, protesti protiv Čaušeskua
17.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 17. decembar.
Lista najdugovečnijih automobila: Jednostavniji modeli traju duže
16.12.2025.•
6
Podaci ukazuju na to da složenost savremenih vozila često ne ide u prilog dugovečnosti.
VIDEO: Jak vetar srušio repliku Kipa slobode visoku 24 metra
16.12.2025.•
2
Jak vetar srušio je kopiju američkog Kipa slobode visoku 24 metra u Brazilu.
Komentari 1
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar