Vlasti Autonomnog Kurdistana - pokrajine na severu Iraka, otkrile su prvu fazu novog arheološkog parka sa ostacima bareljefa starih 2.700 godina na zidovima irigacionih kanala iz Asirijske epohe.
Ukrasni paneli na lokaciji Faida otkrivani su tokom više faza poslednjih godina. Na tome rade italijanski arheolozi Univerziteta u Udinama i njihove kolege iz regiona Kurdistana.
Ti bareljefi - plići, slabije ispupčeni vajarski radovi na ravnoj površini, potiču iz vladavine asirijskog kralja Sargona Drugog (721-705. pre nove ere) i njegovog sina naslednika Senašeriba.
Za sada će pristup parku Faida biti ograničen na strane turiste, istraživače i stručnjake, rekao je Bekas Brefkani iz direkcije antikviteta Dohuka.
Na tom mestu je irigacioni kanal iz Asirijske epohe, dugačak deset kilometara. Do sada je otkriveno trinaest monumentalnih bareljefa.
Brefkani očekuje da bi mogli da budu otkriveni i drugi takvi ukrasni paneli.
Njih je naručio ili Sargon Drugi ili Senašerib, rekao je za Frans pres prošle godine Daniele Morandi Bonakosi, italijanski kodirektor arheološke misije.
Svaki panel predstavlja asirijskog kralja kako se moli ispred sedam najvažnijih bogova u asirijskom panteonu, predstavljenom u obliku statua.
Kralj Asirije u osmom veku pre nove ere Sargon Drugi osnovao je svoj glavni grad na severu Iraka na sadašnjoj ravnici Ninivi kod Mosula.
Faida je prvi od pet sličnih parkova koje vlasti Kurdistana nastoje da stvore.
Taj projekat će na kraju predstavljati turističku atrakciju i izvor prihoda, rekao je Brefkani za Frans pres.
Irak je kolevka civilizacija Sumer, Akad, Vavilon i Asirija kojima čovečanstvo duguje pisanje i prve gradove. Irak je zato godinama na meti krađa antkviteta, posebno posle američke invazije 2003. godine i dolaska ekstremista Islamske države deset godina kasnije.
Posle decenija sukoba, Irak se polako otvara svetskom turizmu i prihvata zapadne putnike iako je turistička infrastruktura takoreći nepostojeća.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Prevaranti koriste sukob između Izraela, SAD i Irana nudeći ogromne isplate u zamenu za pomoć navodno zarobljenim veteranima ili šansu za fantastične "investicione prilike" povezane sa ratom.
Geni sposobni da stvore superbakterije otporne na antibiotike otkriveni su u najvećem jezeru u Ujedinjenom Kraljevstvu koje snabdeva pijaćom vodom oko 40 odsto stanovništva u Severnoj Irskoj.
Eskalacija rata na Bliskom istoku počela je snažno da pogađa finansijska tržišta u regiji, a jedan od najupečatljivijih pokazatelja je nagli pad indeksa nekretnina u Dubaiju.
Glečeri u austrijskim Alpima ne samo da se smanjuju, već se zbog klimatskih promena dezintegrišu i raspadaju, upozorili su naučnici u najnovijoj studiji, preneo je BBC.
Muzeji u Velikoj Britaniji čuvaju više od 263.000 različitih delova ljudskih ostataka iz celog sveta, što poslanici i arheolozi opisuju kao neprijatno nasleđe kolonijalne prošlosti zemlje.
Pravi stil nije u jurnjavi za trendovima, kažu stručnjaci. Umesto toga, reč je o oblačenju na način koji otkriva vašu autentičnu ličnost i "verziju vas koja deluje najiskrenije i najživlje".
Premijer Španije Pedro Sančez najavio je pokretanje sistema za merenje polarizacije i govora mržnje na društvenim mrežama pod nazivom "HODIO", takozvani "otisak mržnje".
Italija je kupila delo baroknog majstora Karavađa za 30 miliona evra, što je jedna od najvećih suma koje je država ikada platila za jedno umetničko delo, saopštilo je danas italijansko Ministarstvo kulture.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar