Polovina nemačkih auto-puteva ima oštećenja, a nema novca za obnovu
Polovina nemačkih auto-puteva ima oštećenja, mostovi su u lošem stanju, a saobraćajni zastoji dostigli su rekordne nivoe.
Foto: Pixabay
Slavni "autobanovi", simboli slobodne vožnje, u ozbiljnim su problemima.
Krajem leta u Berlinu je nakon 12 godina gradnje otvorena deonica gradskog auto-puta A100, duga 3,2 kilometra, koja povezuje čvor Neukölln s čvorom Treptow. Radi se o najskupljoj deonici auto-puta u Nemačkoj jer je koštala preko 720 miliona evra, odnosno 225 miliona evra po kilometru.
Cilj izgradnje bio je da se poboljša saobraćajna povezanost s istočnim delom Berlina i smanje gužve u centru grada.
Otvaranje nove deonice, međutim, u fokus nemačke javnosti stavilo je stanje znamenitih nemačkih "autobanova".
Najveći problem su mostovi
Nemačka, poznata po svojoj mreži od 13.200 kilometara auto-puteva bez opšteg ograničenja brzine na mnogim deonicama, suočava se s ozbiljnim problemima. Prema podacima Saveznog ministarstva saobraćaja i autokluba ADAC-a, stanje je kritično: polovina puteva ima oštećenja, mostovi su u lošem stanju, a saobraćajni zastoji su dostigli rekordne nivoe.
Ovo je posledica godina nedovoljnih ulaganja, gustog saobraćaja i radova na putevima. Najalarmantnija je situacija s mostovima jer je većina izgrađena do polovine osamdesetih godina prošlog veka, a sada su preopterećeni i čak 5.000 hitno mora biti obnovljeno ili ponovo izgrađeno.
Ostali problemi su nedostatak novca za održavanje i racionalizacija troškova. Uticaj vremenskih uslova postao je takođe problem jer porast temperatura dovodi, posebno kod starijih betonskih segmenata, do pukotina. Veliki promet, bitno veći od onog za koji su auto-putevi prvobitno bili projektovani, dodatno ubrzava habanje.
Brojni projekti obnove su odloženi
Prema portalu Global Highways, specijalizovanom za auto-puteve, Nemačka se, uprkos planu vlade o fondu za infrastrukturu vrednom 500 milijardi evra, suočava s ogromnim manjkom od 15 milijardi evra u budžetu za auto-puteve u periodu od 2026. do 2029.
To ima ozbiljne implikacije, a brojne deonice auto-puteva koje čekaju obnovu verovatno će se suočiti s velikim kašnjenjima. Iako su mnogi projekti planirani i imaju potrebna odobrenja, sada će biti odloženi. Manjak će uticati na novogradnju, kao i na radove na održavanju i popravkama ključnih saveznih puteva i auto-puteva.
U Nemačkoj postoje 74 velika projekta auto-puteva na koja će uticati problemi s finaniranjem. Jedna od ključnih ruta koje zahtevaju nadogradnju je auto-put A8 koja povezuje Štutgart sa Minhenom u južnoj Nemačkoj.
Auto-putevi ostaju besplatni
Nemački kancelar Fririh Merc, govoreći o budžetu za sledeću godinu, najavio je kako neće moći da izdvoje novac za auto-puteve koliko bi trebalo jer "javna ulaganja ne mogu sama da pokriju ono što je Nemačkoj potrebno i ne mogu nadoknaditi sve ono što smo propustili poslednjih godina."
Zato je rekao kako se razmišlja o privatnim investitorima u infrastrukturu.
"Planiramo da zajedno s ministarstvom saobraćaja u većoj meri pokrenemo javno-privatna partnerstva", rekao je nemački kancelar. I uprkos manjku novca auto-putevi će i dalje ostati besplatni za obične putničke automobile i motocikle.
Postojao je plan vlade Angele Merkel da se uvede naplata putarine koju bi realno plaćali samo strani vozači, ali je Evropski sud pravde 2019. presudio da takav predlog, u kom bi Nemci dobijali otpis poreza kojim bi se kompenzovala naplata, diskriminiše vozače iz drugih EU zemalja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Muzej Luvr zatvoren četvrti put od početka štrajka dela osoblja
26.01.2026.•
0
Muzej Luvr ostao je danas zatvoren po četvrti put od sredine decembra, kada je počeo štrajk dela osoblja koje traži bolje radne uslove, saopštilo je pariski muzej.
Na današnji dan: Otkriven Brazil, potpisan Karlovački mir, umrla Ava Gardner, poginuo Kobi Brajant
26.01.2026.•
0
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 26. januar, u svetu i kod nas.
Skijaš preminuo nakon sudara na stazi u Austriji
25.01.2026.•
0
Austrijski skijaš star 49 godina preminuo je nakon sudara sa 14-godišnjim irskim tinejdžerom skijašem u Cel am Zeu u Austriji, javili su austrijski mediji.
Zašto škola počinje u septembru?
25.01.2026.•
2
Iako je januar prvi mesec nove kalendarske godine, učenicima on ne donosi "novi početak" u školskom smislu - nego povratak u već uhodanu školsku rutinu.
Prevaranti u Belgiji se lažno predstavljaju kao kraljevska porodica
25.01.2026.•
0
Prevaranti u Belgiji su više od godinu dana pokušavali da iznude novac od visokih stranih vladinih zvaničnika i biznismena, koristeći veštačku inteligenciju kako bi se lažno predstavili kao članovi kraljevske porodice.
Upotreba lekova za mršavljenje avio-prevoznicima štedi milione
25.01.2026.•
0
Sve veća upotreba lekova za mršavljenje mogla bi ove godine najvećim američkim avio-prevoznicima da donese uštedu do 580 miliona dolara na troškovima goriva, pokazala je analiza kompanije "Jefferies".
Švajcarska planira novi namet za vozače koji samo prolaze kroz tu državu
25.01.2026.•
3
Švajcarska je pokrenula proceduru za usvajanje novog "drive-through" poreza.
FOTO, VIDEO: Engleska plaža bila prekrivena pomfritom i lukom
25.01.2026.•
0
Plaža u Engleskoj nestala je pod slojem sirovog pomfrita i luka nakon što je kontejnerski brod prosuo svoj teret ranije ovog meseca.
Na današnji dan: Osnovana Liga naroda, počele prve Zimske olimpijske igre, počela da izlazi Politika
25.01.2026.•
0
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 25. januar, u svetu i kod nas.
Makron obećao zabranu društvenih mreža za mlađe od 15 godina od sledeće školske godine
24.01.2026.•
2
Predsednik Francuske Emanuel Makron obećao je da će vlada pokrenuti ubrzani postupak kako bi parlament brzo usvojio zakon o zabrani društvenih mreža za mlađe od 15 godina, da bi stupio na snagu sledeće školske godine.
Na današnji dan: Umro Čerčil, Petrograd preimenovan u Lenjingrad
24.01.2026.•
0
Donosimo vam pregled dešavanja koja su se dogodila na današnji dan, 24. januar.
Oformljen TikTok U.S.
23.01.2026.•
0
Platforma TikTok oformila je danas svoj američki entitet TikTok U.S. nakon višegodišnjih pregovora sa kineskim vlasnikom te društvene mreže, kompanijom BajtDens, čiju aplikaciju koristi više od 200 miliona Amerikanaca.
Na današnji dan: Studenti u Beogradu 100 sati stajali pred kordonom 1997. godine
23.01.2026.•
7
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 23. januar, u svetu i kod nas.
Južna Koreja usvojila zakon protiv zloupotrebe veštačke inteligencije
22.01.2026.•
2
Južna Koreja je danas postala prva zemlja u svetu u kojoj je na snagu stupio sveobuhvatan zakon koji reguliše primenu veštačke inteligencije (AI).
Kako se rešiti mirisa duvana iz stana ili kuće: Ovo su saveti
22.01.2026.•
9
Nije važno da li vi pušite ili ne, dovoljno je svega nekoliko zapaljenih cigareta u zatvorenom prostoru da čitava prostorija poprimi težak, ustajao miris koji se zadržava dugo nakon što gosti odu.
Na današnji dan: "Krvava nedelja" u Petrogradu, umrla kraljica Viktorija, rođen lord Bajron
22.01.2026.•
1
Ovo je pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 22. januar, u svetu i kod nas.
Milkina aplska mlečna čokolada proglašena za "Prevaru sa ambalažom": Smanjeno pakovanje
21.01.2026.•
7
Hamburški centar za potrošače proglasio je Milikinu alpsku mlečnu čokoladu za "Prevaru sa ambalažom za 2025 godinu", za šta je glasalo čak 66,7 odsto, odnosno dve trećine glasača.
Na današnji dan: Umrli Lenjin i Orvel, u Monte Karlu prvi auto-reli, rođen Plasido Domingo
21.01.2026.•
0
Ovo je pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 21. januar, u svetu i kod nas.
Previše grejanja remeti san: Lekar otkriva uobičajen problem u spavaćoj sobi
20.01.2026.•
3
Kako temperature opadaju, sve više ljudi se žali na poteškoće sa snom, a jedan lekar ukazuje na najčešći uzrok tog problema.
Britanija razmatra zabranu društvenih mreža za tinejdžere
20.01.2026.•
1
Britanska vlada razmatra zabranu društvenih mreža za tinejdžere i pooštravanje zakona kako bi zaštitila decu od štetnog sadržaja i prekomernog korišćenja ekrana.
Na današnji dan: Umrli vojvoda Bojović, Džoni Vajsmiler i Odri Hepbern, počeo raspad SFRJ
20.01.2026.•
1
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 20. januar, u svetu i kod nas.
Komentari 6
Baca
Simbad
Prolaznik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar