U Britaniji rođena prva beba iz materice preminule donorke

U Velikoj Britaniji je rođena prva beba čija je majka primila matericu od preminule donorke, saopštio je lekarski tim.
U Britaniji rođena prva beba iz materice preminule donorke
Foto: Pixabay
Dečak Hugo Ričard Norman Pauel težak 3,1 kg rođen je u decembru u bolnici "Kvin Šarlot i Čelsi" u Londonu.
 
Majka, Grejs Bel, rođena sa Majer-Rokitanski-Kuster-Hauzerovim sindromom (MRKH), retkim stanjem koje dovodi do nerazvijene ili nedostajuće materice, zahvalila je timu lekara i opisala događaj kao "čudo" i "najlepši trenutak u životu", prenosi GB News.
Hugo je druga beba u Britaniji rođena nakon transplantacije materice, a prvi slučaj u kojem je korišćena materica preminule donorke.
 
Njegovo rođenje dolazi nakon prve transplantacije materice u Velikoj Britaniji 2023. godine, u kojoj je Grejs Dejvidson, još jedna pacijentkinja sa MRKH, primila matericu od svoje starije sestre, Ejmi, kao donaciju žive osobe.
Transplantacije od preminulih donorki se dešavaju samo kada se porodice preminulih posebno pitaju da li žele da doniraju matericu.
 
Materica nije obuhvaćena uobičajenim pristankom za doniranje, niti upisom u registar donora organa, i nije obuhvaćena pretpostavkom da ljudi žele da doniraju, osim ako se ne odluče za to.
 
Do sada su u Evropi prijavljena samo dva slična slučaja.
 
Organizacija "Womb Transplant UK" je do sada izvršila pet transplantacija materice u Velikoj Britaniji, uključujući dve od živih donora i tri od preminulih, a dve bebe su već rođene.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

Zašto se ljudske bebe rađaju potpuno nemoćne?

Zašto se čini da su ljudske bebe, u poređenju sa većinom drugih životinja, neverovatno nemoćne? Ždrebe može da ustane za nekoliko sati, a mladunče šimpanze može gotovo odmah čvrsto da se uhvati za dlaku svoje majke.

Šveđanka dobila trojke u 50. godini

Šveđanka Mari Gustavson je već imala četiri sina, kada je poželela da rodi još jednu bebu, i to u 50. godini, ali je na opšte iznenađenje dobila trojke.

Dugotrajan "ružičasti šum" nije dobar za san beba

Studija sa Univerziteta u Pensilvaniji pokazuje da tiši, "nežni" zvuci - poznati kao "ružičasti šum", koji se često koriste za opuštanje ili pomoć pri spavanju, zapravo mogu da pogoršaju kvalitet sna, posebno kod dece.

Francuska ukida termin "bračna dužnost"

Donji dom francuskog parlamenta jednoglasno je usvojio zakon kojim se ukida "bračna dužnost", termin koji su, iako nije bio deo Građanskog zakonika, i dalje koristila neka pravosudna tela.